Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako bude vyzerať budúcnosť lietania?

Tomasz Wyszo/mirsk/ww.dabarti/CPI
11. júna 2015 Zdroj theguardian.com Tlačiť

Ak sa už teraz bojíte lietania, asi nebudete nadšení z toho, akým smerom sa uberá letecká doprava. Výhľad z výšky sa totiž možno „rozšíri“ na celé lietadlo.

Okná v lietadlách by mali nahradiť celoplošné obrazovky

Vízie toho, ako by komerčné letectvo už možno aj v priebehu nasledujúcej dekády mohlo zmeniť svoju tvár, sú priam fascinujúce. Okná by totiž mali nahradiť celoplošné obrazovky, na ktorých bude cestujúci vidieť počas celého letu všetko, čo sa odohráva vonku. Samozrejme, táto vymoženosť sa bude dať vypnúť a zapnúť podľa vlastných preferencií,  bude možné zvoliť si najlepší výhľad či len prosto browsovať po internete.

Raný koncept lietadiel bez okien, založený na technológii používanej v mobilných telefónoch a televízoroch, pochádza z dielne Centre for Process Innovation (CPI), organizácie, ktorá spolupracuje so spoločnosťami na vývoji a propagovaní nových produktov. Predstava je taká, že veľké, hi-definition, ultra tenké a ľahké displeje budú vo vnútri trupu lietadla zobrazovať exteriér cez kamery namontované na vonkajšom trupe lietadla.

Skutočnou otázkou, ktorá sa v leteckom priemysle prakticky konštantne opakuje, je to, ako zredukovať váhu, ktorá do veľkej miery zodpovedá za spotrebu paliva, a teda vysoké  náklady, bez znižovania počtu cestujúcich. Podľa CPI totiž už zníženie váhy o 1 % ušetrí 0,75 % paliva.

Ideálnym spôsobom, ako tento problém vyriešiť, by mohlo byť práve odstránenie okien a využitie ultraľahkej elektroniky. Tieto futuristické plány zahŕňajú obrazovkové panely, ktoré by reflektovali akýkoľvek výhľad vonku, a menili by sa podľa smerovania oči cestujúcich.

Obrazovky by mali byť vyrobené z organických elektroluminiscenčných diód (OLED), kto vyžarujú vlastné svetlo, keď sú aktivované elektrinou. Táto technológia má však aj dve negatíva: cena a citlivosť na vlhko. Práve druhý bod je nateraz pre vývojárov úlohou na vyriešenie, nielen vo veľkých výškach je totiž pochopiteľne vlhkosť prítomná (vlhkosť by mala výrazný vplyv na životnosť nových „okien“.

Lietadlo bez skutočných okien by sa po odstránení technických problémov mohlo stať realitou už o 10 rokov. Jediné, čo nám nateraz zostáva, je čakať, či sa na daný projekt nájde dostatok peňazí, či sa vyriešia komplikácie a či lietadlo budúcnosti naozaj uzrie svetlo sveta.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X