5 účinných tipov, ako chrániť kariéru pred kancelárskymi klebetami
Základným pravidlom, ktoré platí v prípade klebiet, je nedôverovať ľuďom, ktorí pred vami ohovárajú iných. Buďte si totiž istí, že pred inými na oplátku hovoria o vás. Pravdou však je, že keď zamestnanci trávia denne spoločne niekoľko hodín a každý z nich túži po rovnakom povýšení, klebetám sa zrejme nevyhnete.
Zaujímavou je pritom aj skutočnosť, že niektorí ľudia ohovárajú iných len preto, že to považujú za dobrú zábavu, iní to zase robia preto, že sa cítia neistí. Väčšinu z klebetníkov však možno označiť za ľudí, ktorí len jednoducho hľadajú pozornosť. Pre vašu kariéru však nie je dobré, aby ste sa na tomto procese akokoľvek zúčastňovali. Vyhnite sa najmä nasledovným situáciám.
- Nezúčastňujte sa
Znie to ako jednoduchá rada? V praxi to však často až také ľahké nie je. Je totiž ťažké opustiť pútavý príbeh s naznačujúcim vzrušujúcim vyvrcholením v podobe určitej škandalóznej situácie. Nikdy však neviete, čo všetko je pravdou a v rámci zachovania dobrých vzťahov je lepšie, ak si o danom človeku urobíte vlastný obraz.
- Obráťte rozhovor pozitívnym smerom
Ak sa vám snaží niekto predostrieť určitú negatívnu situáciu v súvislosti s vašim spoločným kolegom, obráťte ju na pozitívnu. Mnohých klebetníkov to dokáže až natoľko vyviesť z miery, že viac nebudú mať záujem ohovárať iných vo vašej spoločnosti.
- Ponechajte váš súkromný život v utajení
Je na dobro veci, ak ste autentickí a otvorení. S väčšinou kolegov trávite denne množstvo času a tak je prirodzené, že postupne sa medzi vami rozvinú priateľstvá. Napriek tomu je dobré, ak si niektoré informácie ponecháte len pre seba. Pracovné priateľstvá totiž nie vždy znamenajú aj priateľstvá mimo práce.
- Konfrontujte klebetníka
Ako na to? Ak sa ohováranie týka vašej osoby, dajte diplomaticky klebetníkovi pomocou šifrovaného odkazu najavo, že viete o tom, že klebety o vás roznáša on. Nebojte sa ho aj priamo spýtať, čo ho k tomu vedie. Verte, že to bude pre neho veľmi nepríjemná skúsenosť a v budúcnosti si dvakrát rozmyslí, či sa do toho znovu pustí.
- Choďte na to cez vec samotnú
Budete pôsobiť profesionálnejšie, ak oslovíte klebetníka vo veci samej. To znamená, že miesto osočovania z klebetenia, sa ho spýtate na jadro samotných rečí a uvediete pritom, že by ste tieto vyjadrenia radi zastavili.
Väčšina klebiet sa objavuje v čase, kedy určitá skupina ľudí rieši nejaký spoločný problém. Ak sa ocitnete v takejto spoločnosti, pamätajte si, že je lepšie byť osamelým bežcom, ako prichádzajúcou búrkou. Miesto toho, aby ste sa pripojili k ohováraniu, radšej hľadajte riešenia.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.