Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 účinných tipov, ako chrániť kariéru pred kancelárskymi klebetami

Klebetenie, klebety
ilustračné: thinkstockphotos.com
29. mája 2017 Tlačiť

Základným pravidlom, ktoré platí v prípade klebiet, je nedôverovať ľuďom, ktorí pred vami ohovárajú iných. Buďte si totiž istí, že pred inými na oplátku hovoria o vás. Pravdou však je, že keď zamestnanci trávia denne spoločne niekoľko hodín a každý z nich túži po rovnakom povýšení, klebetám sa zrejme nevyhnete.

Zaujímavou je pritom aj skutočnosť, že niektorí ľudia ohovárajú iných len preto, že to považujú za dobrú zábavu, iní to zase robia preto, že sa cítia neistí. Väčšinu z klebetníkov však možno označiť za ľudí, ktorí len jednoducho hľadajú pozornosť. Pre vašu kariéru však nie je dobré, aby ste sa na tomto procese akokoľvek zúčastňovali. Vyhnite sa najmä nasledovným situáciám.

  1. Nezúčastňujte sa

Znie to ako jednoduchá rada? V praxi to však často až také ľahké nie je. Je totiž ťažké opustiť pútavý príbeh s naznačujúcim vzrušujúcim vyvrcholením v podobe určitej škandalóznej situácie. Nikdy však neviete, čo všetko je pravdou a v rámci zachovania dobrých vzťahov je lepšie, ak si o danom človeku urobíte vlastný obraz.

  1. Obráťte rozhovor pozitívnym smerom

Ak sa vám snaží niekto predostrieť určitú negatívnu situáciu v súvislosti s vašim spoločným kolegom, obráťte ju na pozitívnu. Mnohých klebetníkov to dokáže až natoľko vyviesť z miery, že viac nebudú mať záujem ohovárať iných vo vašej spoločnosti.

  1. Ponechajte váš súkromný život v utajení

Je na dobro veci, ak ste autentickí a otvorení. S väčšinou kolegov trávite denne množstvo času a tak je prirodzené, že postupne sa medzi vami rozvinú priateľstvá. Napriek tomu je dobré, ak si niektoré informácie ponecháte len pre seba. Pracovné priateľstvá totiž nie vždy znamenajú aj priateľstvá mimo práce.

  1. Konfrontujte klebetníka

Ako na to? Ak sa ohováranie týka vašej osoby, dajte diplomaticky klebetníkovi pomocou šifrovaného odkazu najavo, že viete o tom, že klebety o vás roznáša on. Nebojte sa ho aj priamo spýtať, čo ho k tomu vedie. Verte, že to bude pre neho veľmi nepríjemná skúsenosť a v budúcnosti si dvakrát rozmyslí, či sa do toho znovu pustí.

  1. Choďte na to cez vec samotnú

Budete pôsobiť profesionálnejšie, ak oslovíte klebetníka vo veci samej. To znamená, že miesto osočovania z klebetenia, sa ho spýtate na jadro samotných rečí a uvediete pritom, že by ste tieto vyjadrenia radi zastavili.

Väčšina klebiet sa objavuje v čase, kedy určitá skupina ľudí rieši nejaký spoločný problém. Ak sa ocitnete v takejto spoločnosti, pamätajte si, že je lepšie byť osamelým bežcom, ako prichádzajúcou búrkou. Miesto toho, aby ste sa pripojili k ohováraniu, radšej hľadajte riešenia.

K téme

Témy

klebetykolegoviapráca a kariératipy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X