Aké dane musíte platiť na Slovensku v roku 2025?
Dane sú veľmi obšírnou problematikou. V článku si preto aspoň zľahka priblížime dane na Slovensku v roku 2025. Daňový systém tvoria viaceré dane a druhy daní. Slovensko má v porovnaní s ostatnými susednými krajinami, ale aj krajinami EÚ veľmi podobný daňový systém s viacerými špecifikami. Niektoré z nich celý systém robia prehľadnejším a jednoduchším, iné ho naopak mierne komplikujú. Z hľadiska celej Európy má Slovensko štandardný daňový systém.
Dane na Slovensku majú rôzne sadzby, či už ide o daň z príjmu alebo daň z pridanej hodnoty. Iná je sadzba napríklad pre fyzické osoby a iná pre právnické osoby. Špecifickou je aj daň z predaja, či prenájmu nehnuteľnosti, ako aj daň z motorových vozidiel. Pre každý typ dane vo väčšine prípadov existuje osobitná legislatíva. Vo všeobecnosti sa rozlišujú dane na priame a nepriame. Priame sú najmä dane z príjmu a majetku. Nepriame sú také, ktoré sú už zahrnuté v cene tovarov, napríklad spotrebné dane alebo daň z pridanej hodnoty.
Daň z príjmov
Daň z príjmov riadi Zákon o dani z príjmov, pričom v tomto prípade sa rozoznáva daň z príjmov fyzických osôb a daň z príjmov právnických osôb. Povinnosť platiť daň z príjmu sa vzťahuje na každého občana, ktorý v zdaňovacom období, čo je spravidla kalendárny rok, dosiahol zdaniteľné príjmy vyššie ako určitá hranica. Pre rok 2025 platí, že za rok 2024 museli byť dosiahnuté zdaniteľné príjmy vyššie ako 2.823,24 €. Výška a sadzba dane z príjmu je rôzna pre fyzické a pre právnické osoby.
V prémiovej časti sa dozviete viac o :
- dani z príjmov FO,
- dani z príjmov PO,
- dani z príjmu pri predaji nehnuteľnosti,
- dani z príjmu pri prenájme nehnuteľnosti,
- dani z pridanej hodnoty,
- dani z motorových vozidiel,
- spotrebných daniach,
- miestnych daniach.
Daň z príjmov fyzickej osoby
Daň z príjmov FO (fyzických osôb) je najčastejšie platená daň na Slovensku. Dotýka sa každého občana, či už je podnikateľ alebo nepodnikateľ, ktorý má za kalendárny rok, čo je štandardné zdaňovacie obdobie, príjmy nad určitú hranicu. Pre rok 2025 platí, že táto hranica je nad 2.823,24 € za príjmy v roku 2024. Do celkových zdaniteľných príjmov fyzických osôb sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený. Najčastejšie ide o daň z príjmu SZČO, čiže živnostníka a daň zo závislej činnosti, čiže z trvalej práce.
Koľko percent je daň z príjmu FO a z akého vymeriavacieho základu sa počíta?
- Základnou sadzbou je daň z príjmu vo výške 19%– táto sadzba sa uplatňuje pri príjmoch, ktoré nepresahujú 176,8 násobok sumy životného minima
- Zvýšenou sadzbou je daň z príjmu vo výške 25%– táto sadzba sa uplatňuje pri príjmoch, ktoré presiahnu predošlú spomenutú hranicu
POZOR:
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Venujem sa účtovníctvu a daňovému poradenstvu na www.mojuctovnik.com Zaujímam sa o investovanie a medzi moje záľuby patrí šport.