Viete, čo sú finančné deriváty a aká je ich definícia?
Možno ste už počuli o finančných derivátoch, ale tento pojem vám nič nehovoril. Spôsob investovania do derivátov finančného trhu je v súčasnosti medzi investormi veľmi preferovaný. Čo to však sú finančné deriváty, aká je ich definícia a aké deriváty existujú na trhu?
Čo sú finančné deriváty?
Deriváty finančného trhu sú produkty, ktorých hodnota je odvodená od hodnoty určitého finančného nástroja a tým môžu byť komodity, akcie, dlhopisy a meny. Poznáme základné typy finančných derivátov:
- forward
- futures
- swap
- opcie
Všetky finančné deriváty majú spoločné črty, ktorými sú:
- finančný derivát je vždy odvodený od iného finančného produktu, tzv. podkladového aktíva (cenný papier, akcie, akciové indexy, nehnuteľnosti, komodity)
- hodnotu finančného derivátu priamo ovplyvňuje hodnota podkladového aktíva
- vysporiadanie sa odohráva vždy vo vopred dohodnutom termíne
- s obchodovaním s finančnými derivátmi je spojený tzv. pákový efekt.
Forward
Forwad, známy aj ako forwardový kontrakt, označuje mimoburzový finančný kontrakt, ktorý je uzavretý medzi dvoma subjektmi o budúcom nákupe aktív a ide o najjednoduchší finančný derivát. Cena je vopred dohodnutá. Zmluva sa uzatvára v súčasnosti, pričom termín nákupu/predaja je vopred stanovený dátum v budúcnosti. Záväzky sú pri tomto type kontraktu obojstranné, to znamená, že kupujúci sa zaviazal kúpiť a predávajúci sa zaviazal predať dané aktívum.
K najčastejšie využívaným forwardom patrí menový, akciový a komoditný forward.
Futures (Futurity)
Futures je pojem označujúci finančnú zmluvu, kontrakt, ktorý uzavreli dva subjekty s cieľom kúpiť alebo predať určitý objem komodity za vopred dohodnutú cenu vo vopred určenom termíne. Futures sú štandardizované kontrakty, s ktorými sa obchoduje a špecializovaných burzách. Rozdiel medzi futures a forwardom je v tom, že na burze je určený minimálny objem kontraktu. Proces zúčtovania kontraktov sa vykonáva postupne v priebehu celej jeho doby. Futures je kontrakt uzavretý v súčasnosti o povinnosti predať alebo kúpiť nejaký finančný nástroj v dátume v budúcnosti.
Swap
Swap, známy aj ako swapový obchod, označuje mimoburzový finančný kontrakt uzavretý medzi dvoma subjektmi o budúcej výmene aktív alebo finančných tokov za vopred dohodnutých podmienok. Swap je teda výmenný finančný obchod. Realizuje sa len v prípade, že majú jeho účastníci komparatívne výhody. Tie môžu plynúť z rôznych trhových očakávaní alebo sú spôsobené rôznorodým zákonmi v rôznych krajinách.
Rozdelenie swapov:
- úrokové swapy – je to dohoda o časovo vymedzenej výmene série úrokových platieb počítaných podľa rozdielnej úrokovej miery, strany si vyplatia iba rozdiel medzi úrokmi
- menové swapy – subjekty si vymenia úrokové platby v dvoch rôznych menách, pričom na začiatku a na konci dochádza k výmene nominálnych hodnôt podkladových mien za dohodnutý kurz.
- devízové swapy – nakúpi sa jedna mena proti druhej mene za aktuálny spotový kurz a v okamihu splatnosti kontraktu je realizovaný spätný predaj za vopred dohodnutú cenu
Opcia
Pojem opcia označuje právo držiteľa opcie predať alebo kúpiť podkladové aktívum. Podkladovým aktívom pri opciách bývajú zvyčajne akcie, akciové indexy, zahraničné meny, dlhové inštrumenty či komodity. Pri opciách však má povinnosť plniť kontrakt len jeden z partnerov, a to vypisovateľ opcie. Ten, kto opciu kupuje, má právo sa rozhodnúť sa, či si nárok na plnenie kontraktu uplatní alebo nie.
Typy opcií:
- kúpne opcie (call options)
- predajné opcie (put options)
- nahá opcia (nekrytá)
- krytá opcia
Kúpna opcia
Držiteľovi dáva právo k určitému budúcemu dátumu kúpiť podkladové aktívum za vopred stanovenú cenu. Eminentovi zároveň ukladá povinnosť predať.
Predajná opcia
Dáva držiteľovi právo predať podkladové aktívum za vopred stanovenú cenu k určitému dátumu a rovnako dáva eminentovi povinnosť kúpiť.
Nahá opcia
Predajca v čase predaja podkladové aktívum nevlastní, dúfa, že opcia nebude využitá alebo podkladové aktívum zoženie pri uplatnení opcie.
Krytá opcia
Predajca podkladové aktívum v čase predaja vlastní.
Definícia finančných derivátov v praxi
V praxi sa deriváty finančného trhu používajú pre zabezpečovanie a pre špekulatívne obchodovanie. No a práve spomínané špekulácie s derivátmi finančného trhu sú často spájané s finančnou krízou v roku 2008. Obchodovanie s finančnými derivátmi sa realizuje nielen na burze, ale aj mimo nej. Zaujímavosťou je, že popularita obchodovania s finančnými derivátmi vzrástla za posledných tridsať rokov, a to po celom svete. Vďačiť za to môžeme hlavne elektronickému obchodovaniu na burzách a v zúčtovacom systéme.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.