Na programe aktuálnej schôdze parlamentu sú aj zákony, ktoré ovplyvnia podnikateľov. Prečítajte si o nich viac.
NR SR prerokuje aj konkurzy a zmeny v Zákonníku práce
V utorok 13. mája sa začína ďalšia schôdza slovenského parlamentu. Poslanci majú na programe napríklad zmeny v zákone o DPH, Zákonníkku práce či zákone o konkurze a reštrukturalizácii. Pripravili sme pre vás stručný prehľad zákonov, ktoré v prípade schválenia zákonov významne ovplyvnia podnikateľské prostredie.
Novela zákona o dani z pridanej hodnoty – prvé čítanie
Jednou zo základných zmien v pripravenej novele má byť umožnenie vrátenia časti nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH) ešte pred skončením kontroly oprávnenosti uplatneného nadmerného odpočtu. Ministerstvo financií z dôvodu zabezpečenia flexibility daňovej kontroly navrhuje, aby správca dane počas daňovej kontroly mohol vyhotoviť čiastkový protokol, na základe ktorého by napr. vrátil preverenú časť nadmerného odpočtu ešte pred ukončením daňovej kontroly.
Ďalšou z pripravených zmien je napríklad aj skrátenie obdobia, po ktorom môže byť platiteľ DPH vymazaný zo zoznamu platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie, teda z tzv. zoznamu rizikových subjektov. Na základe novely by sa sledované obdobie malo skrátiť z 12 na 6 mesiacov.
V záujme operatívnejšej registrácie elektronickej registračnej pokladnice u domácich a aj zahraničných podnikateľov ministerstvo nepriamou novelou zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice navrhuje, aby daňový kód pokladnice mohol prideliť ktorýkoľvek daňový úrad. V súčasnosti môže domácemu podnikateľovi prideliť daňový kód elektronickej registračnej pokladnice len miestne príslušný daňový úrad.
Zároveň z technicko-organizačných dôvodov rezort financií navrhuje, aby sa pokuty ukladali na mieste alebo v lehote do piatich pracovných dní. „Pri zistení porušenia povinností sa bude vyhotovovať zápisnica z miestneho zisťovania,“ dodáva ministerstvo financií. Účinnosť novely zákona o DPH je až na niektoré výnimky navrhnutá od 1. januára 2015.
Vládny návrh zákona o správe, prevádzke a používaní informačného systému Centrálny elektronický priečinok pri dovoze, vývoze a tranzite tovaru – prvé čítanie
Ministerstvo financií chce pripravenými zmenami umožniť elektronizáciu služieb v medzinárodnom obchode. Používateľské rozhranie informačného systému Centrálny elektronický priečinok, pomocou ktorého môžu vzájomne komunikovať fyzické osoby a právnické osoby a orgány verejnej moci, by malo byť poskytované bezodplatne. Rezort preto nepredpokladá žiadne zvýšené náklady na komunikáciu zúčastnených subjektov. Prínosom tohto informačného systému pre fyzické osoby a právnické osoby má byť zníženie nákladov vďaka elektronizácii podaní v zahraničnom obchode, zníženie časových strát a administratívnej záťaže.
„Nezanedbateľným pozitívom bude aj získanie okamžite dostupného prehľadu, v elektronickej forme, o aktuálnom stave všetkých podaní realizovaných prostredníctvom informačného systému Centrálny elektronický priečinok,“ očakáva ministerstvo financií. Elektronická komunikácia prostredníctvom informačného systému Centrálny elektronický priečinok by mala byť reálna od 1. októbra 2014.
Poslanci sa na aktuálnej schôdzi budú zaoberať aj viacerými návrhmi zo strany opozície.
Novelu zákona o dani z príjmov – prvé čítanie
Poslanci KDH Július Brocka, Alojz Přidal a Jozef Mikloško pripravili novelu zákona o dani z príjmov. Na základe ich návrhu by sa mala použiť časť zaplatenej dane ako príspevok na dôchodok.
Daňovník by mal byť na základe tejto novely oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní v lehote na podanie daňového priznania alebo vo vyhlásení predloženom miestne príslušnému správcovi dane do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, že suma vo výške maximálne 50 eur zo zaplatenej dane sa má poukázať ním určenej fyzickej osobe.
Účinnosť zákona sa navrhuje od 1.januára 2015.
Zákon o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní – prvé čítanie
Poslanci KDH, Ján Hudacký, Ján Figeľ a Pavol Zajac opätovne navrhujú prijať zákon o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní. Druhotná platobná neschopnosť je totiž podľa predkladateľov jedným z významných ekonomických ale i spoločenských problémov súčasnej slovenskej spoločnosti.
Navrhovaná úprava preto podľa nich vťahuje do právnych vzťahov pri verejnom obstarávaní aj subdodávateľov pre zákazky z verejného obstarávania. „Stanovuje povinnosť úspešných uchádzačov, aby v zmluvách so subdodávateľmi dohodli primerané platobné lehoty, pri ktorých určuje ich maximálnu lehotu splatnosti v závislosti na platobných podmienkach dohodnutých v zmluve medzi obstarávateľom a úspešným uchádzačom,“ uvádzajú predkladatelia zákona.
Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. septembra 2015.
Novelu zákona o konkurze a reštrukturalizácii – prvé čítanie
Poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská pripravila novelu zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Cieľom tejto novely je zamedziť nežiaducemu vývoju aplikačnej praxe pri popieraní pohľadávok nezabezpečených veriteľov v rámci reštrukturalizačných konaní.
„Návrhom zákona sa preto menia pravidlá popierania prihlásených pohľadávok tak, že sa zvýrazňuje a presnejšie definuje požiadavka na konanie správcu v reštrukturalizačnom konaní s odbornou starostlivosťou pri popieraní prihlásených pohľadávok,“ uvádza predkladateľka novely. Súčasne sa podľa jej slov novelou zvyšuje zodpovednosť správcu za konanie, ktoré nezodpovedá požiadavke odbornej starostlivosti.
Návrh novely zákona taktiež v reakcii na súčasnú nejednotnú prax konkurzných súdov upresňuje pravidlá prerušenia konkurzného konania. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. augusta 2015.
Novela Zákonníka práce – prvé čítanie
Novelu Zákonníka práce predložil poslanec SDKÚ-DS Ivan Štefanec. Pripravené zmeny v tejto pracovno – právnej legislatíve majú umožniť flexibilnejšie možnosti dohadovania práce nadčas. Podľa novely by malo byť možné v kolektívnej zmluve dohodnúť rozsah práce nadčas, ktorú možno zamestnancovi nariadiť v kalendárnom roku, najviac 250 hodín.
V súčasnosti je možné nariadiť v kalendárnom roku zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín. Výnimka platí len pre zamestnancov, ktorí vykonávajú zdravotnícke povolanie. Tým je možné po dohode so zástupcami zamestnancov nariadiť nad 150 hodín ďalšiu prácu nadčas v rozsahu najviac 100 hodín v kalendárnom roku.
Ivan Štefanec tiež navrhuje, aby bolo možné pracovný pomer na určitý čas dohodnúť najdlhšie na tri roky a aby ho bolo možné počas týchto troch rokov predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac trikrát. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. septembra 2015.
Zákon o správnych poplatkoch – prvé čítanie
Poslanec SDKÚ-DS Ivan Štefanec navrhol zmeniť aj zákon o správnych poplatkoch. Zámerom pripravenej novely je predovšetkým náprava úrovne súčasne platných sadzieb poplatkov, ktoré boli zavedené pri zápise prvého a ďalšieho držiteľa motorového vozidla alebo prípojného vozidla do evidencie.
Poslanec za SDKÚ-DS chce zrušiť rozdelenie poplatkov podľa výkonu motora a zaviesť jednotnú sadzbu za zápis, a to 33 eur. Výnimku by mali mať držitelia preukazu ZŤP, pre ktorých by mala platiť znížená sadzba 1,5 eura.