Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Novela zákona o nelegálnej práci – zmeny od 1. januára 2018

Nelegálna práca
nelegálna práca
13. decembra 2017 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Prihlásili ste svojho zamestnanca do Sociálnej poisťovne o pár dní neskôr, ako ste mali a obávate sa, že za to dostanete pokutu od úradu prác alebo od inšpektorátu práce? Od začiatku budúceho roka sa takáto situácia bude posudzovať oveľa miernejšie, vďaka čomu sa môžete pokute vyhnúť.

Ako je to v súčasnosti

Zamestnávateľ je v súčasnosti povinný nahlásiť svojho zamestnanca do registra poistencov a sporiteľov, ktorý vedie Sociálna poisťovňa, najneskôr pred začiatkom výkonu jeho práce. V praxi sa však stávajú prípady, že tak zamestnávateľ urobí o pár dní neskôr, za čo mu hrozí pokuta od 2 000 do 200 000 eur. Ak by išlo o dvoch a viacerých zamestnancov, pokuta je najmenej 5 000 eur.

Zmena od 1. januára 2018

Od 1. januára 2018 sa vďaka novele zákona o nelegálnom zamestnávaní a nelegálnej práci budú takéto prípady posudzovať miernejšie. Zamestnávateľ bude mať v zásade sedem dní od začiatku výkonu práce zamestnanca na to, aby svojho zamestnanca prihlásil do Sociálnej poisťovne.

Pozor! Má to však háčik. Prihlasovaciu povinnosť si zamestnávateľ musí splniť najneskôr do začiatku výkonu kontroly nelegálneho zamestnávania. Ak vás totiž počas uvedenej sedemdňovej lehoty navštívia kontrolóri z inšpektorátu práce alebo z úradu práce (obe tieto inštitúcie môžu kontrolovať nelegálne zamestnávanie) a vy ste svojho zamestnanca nestihli prihlásiť do Sociálnej poisťovne, budete považovaný za nelegálneho zamestnávateľa.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Generálny pardon
  • Očakávania ministerstva práce a sociálnych vecí
  • Čo nie je nelegálnym zamestnávaním

Ak si však zamestnávateľ svoju povinnosť prihlásiť nového zamestnanca do Sociálnej poisťovne splní počas sedemdňovej lehoty a stihne tak urobiť ešte pred výkonom kontroly nelegálneho zamestnávania, nebude sa to považovať za nelegálne zamestnávanie.

Zmena teda spočíva v tom, že už sa nemôže stať prípad, že ste svojho zamestnanca prihlásili do Sociálnej poisťovne napríklad o dva, tri dni neskôr, trebárs o mesiac vás navštívia kontrolóri z úradu práce alebo z inšpektorátu práce a dajú vám pokutu za nelegálne zamestnávanie, hoci daný zamestnanec je v Sociálnej poisťovni prihlásený, hoci oneskorene.

Treba si však uvedomiť, že v zásade nejde o stanovenie sedemdňovej lehoty na prihlásenie zamestnanca. Ak by vás totiž počas tejto lehoty navštívili kontrolóri a vy zamestnanca nemáte prihláseného v Sociálnej poisťovni, budete nelegálnym zamestnávateľom. Zamestnanca treba teda prihlásiť do Sociálnej poisťovne čo najskôr a spoliehať sa na to, že to stihnete urobiť ešte pred výkonom kontroly nelegálneho zamestnávania.

Generálny pardon

Novela zákona od 1. januára 2018 prináša aj tzv. generálny pardon pre zamestnávateľov, u ktorých bolo pre oneskorené prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne konštatované nelegálne zamestnávanie. Títo zamestnávatelia môžu byť vymazaní z tzv. čiernej listiny pod podmienkou, že prihlásili svojho zamestnanca do siedmich dní od začiatku výkonu jeho práce, najneskôr však do začiatku kontroly nelegálnej práce. O vymazanie z tejto čiernej listiny nelegálnych zamestnávateľov však bude musieť dotknutý zamestnávateľ požiadať Národný inšpektorát práce s tým, že vymazaný zo zoznamu nelegálnych zamestnávateľov bude po 15 dňoch od doručenia žiadosti.

Očakávania ministerstva práce a sociálnych vecí

V súčasnosti je nelegálnym zamestnávaním akékoľvek oneskorené prihlásenie zamestnanca do registra Sociálnej poisťovne. Za predošlé tri roky inšpektori podľa ministerstva práce odhalili 1 226 až 1 448 zamestnávateľských subjektov, v ktorých bolo zistené nelegálne zamestnávanie. Títo zamestnávatelia dávali prácu „načierno“ od 2 335 do 2 924 osobám.
„Predpokladá sa, že viac podnikateľských subjektov si v lehote siedmich dní alebo do začatia výkonu kontroly počas týchto siedmich dní splní predmetnú oznamovaciu povinnosť voči príslušnému registru Sociálnej poisťovne. V dôsledku toho bude konštatované menej prípadov porušenia zákazu nelegálneho zamestnávania,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Rezort práce dokonca odhaduje, že v budúcom roku a v ďalších rokoch bude za toto porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania uložených menej pokút a nižšia celková suma pokút o asi 25 oproti roku 2016. „Ide najmä o nelegálne zamestnávanie, ktoré bolo zistené pri tzv. spätnej kontrole, teda keď porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania bolo odhalené pri kontrole zameranej na predchádzajúce kontrolované obdobie,“ objasňuje ministerstvo.

Čo nie je nelegálnym zamestnávaním

Nelegálnym zamestnávaním podľa zákona nie je, ak pre podnikateľa pracuje jeho príbuzný v priamom rade (starý rodič, rodič, dieťa), súrodenec alebo manžel (manželka), ak
1. je tento príbuzný dôchodkovo poistený (napr. je zamestnancom v inej firme),
2. je poberateľom dôchodku alebo
3. je žiakom alebo študentom do 26 rokov jeho veku.

Príbuzný teda nemôže byť evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný alebo nemôže byť poberateľom sociálnych dávok bez evidencie na úrade práce. V takomto prípade by totiž práca príbuzného pre podnikateľa bola považovaná za nelegálne zamestnávanie a podnikateľ by príbuzného musel riadne zamestnať.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X