Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Živnosť počas materskej, alebo rodičovskej dovolenky v roku 2018

živnosť na materskej
živnosť na materskej
21. júna 2018 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Väčšina žien, ktoré už niekedy trávili čas na materskej dovolenke, zrejme budú súhlasiť s tým, že tento názov nie je celkom priliehavý uvedenému obdobiu. Starostlivosť o dieťa je náročná činnosť a zaberá množstvo času. Mnohé ženy si však aj napriek tomu nájdu čas na iné aktivity a využívajú tieto roky na celkovú zmeny svojej profesionálnej kariéry. Častou otázkou je : Môžem mať živnosť na materskej dovolenke? Odpoveď je áno. V aktuálnom článku si priblížime niektoré základné povinnosti, ktoré vás neminú, ak máte živnosť na materskej dovolenke.

TIP:

Jednou z prvých otázok, ktorá sa vynára budúcim podnikateľkám, keď si chcú založiť živnosť na materskej alebo rodičovskej dovolenke, je to, či si môžu založiť živnosť a ďalej pritom poberať materský alebo rodičovský príspevok. Odpoveď na túto otázku poteší každú potenciálnu živnostníčku, pretože založením živnosti nestráca nárok na poberanie oboch uvedených príspevkov.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Druhy živností
  • Ohlásenie živnosti
  • Formulár pri ohlásení živnosti
  • Začiatok podnikania
  • Ukončenie podnikania

Druhy živností

Založenie živnosti je pomerne jednoduchý administratívny proces, ktorý zvládne aj každý sám. V prípade záujmu možno osloviť spoločnosti, ktoré sa venujú tejto činnosti a tie vybavia väčšinu vecí za vás. V súvislosti so založením živnosti je potrebné počítať s niektorými zákonnými povinnosťami, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou tohto postupu. Každá budú živnostníčka by si mala v tomto kroku najprv zvoliť konkrétnu živnosť. Tá by mala čo najpresnejšie odrážať činnosť, ktorej sa chce počas podnikania venovať.

Vyberať možno zo zoznamov voľných, remeselných a viazaných živností, ktorý zverejňuje Odbor živnostenského podnikania Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Každý druh živnosti je spojený so splnením iných legislatívnych podmienok. Už zo samotného názvu voľných živností vyplýva, že ich právny režim je voľnejší, zatiaľ čo pri remeselných a viazaných živnostiach je potrebné splniť prísnejšie kritériá.

Pri voľných živnostiach sa nevyžaduje odborná spôsobilosť, čo znamená, že žiadateľka môže mať minimálne vzdelanie aj prax. Pri voľnej živnosti nie je vyžadovaná ani odborná spôsobilosť. Zoznam voľných živností obsahuje odporúčané názvy živností, od ktorých sa možno v určitých prípadoch odchýliť. V niektorých prípadoch sa však môže stať, že iný názov nemusí byť z rôznych dôvodov akceptovaný. Aktuálne zoznamy voľných, remeselných a viazaných živností nájdete na priloženom linku.

TIP:

V prípade, že uvažujete o inom ako navrhovanom názve vybranej voľnej živnosti, odporúčame pred založením konzultovať zvolený názov s pracovníkmi Odboru živnostenského podnikania.

Ohlásenie živnosti

Každú živnosť je potrebné najprv ohlásiť a až následne možno pristúpiť k samotnému prevádzkovaniu. Tomu predchádza získanie živnostenského oprávnenia, ktoré vydáva miestne príslušný živnostenský úrad na základe ohlásenia na jednotnom kontaktnom mieste podľa bydliska žiadateľky. Za každú voľnú živnosť je potrebné zaplatiť poplatok vo výške 5 eur, za každú remeselnú a viazanú živnosť 15 eur. Ohlásenie živnosti možno urobiť aj elektronickými prostriedkami zaručeným elektronickým podpisom, ktoré väčšinou poskytujú spoločnosti venujúce týmto činnostiam. V tomto prípade sa uvedené poplatky znižujú na polovicu pri remeselných a viazaných živnostiach a ohlásenie voľnej živnosti je bezplatné. Táto forma je pre jednotlivca nevýhodná, pretože je potrebné obstarať si zaručený elektronický podpis a príslušný softvér s licenciou, za ktorú je nutné zaplatiť niekoľko stoviek eur.

TIP:

Elektronické ohlásenie voľnej živnosti je bezplatné, v praxi sa však možno bežne stretnúť s tým, že poplatok za ohlásenie touto formou je rádovo oveľa vyšší. Dôvodom, prečo spoločnosti pristupujú k takému kroku, je administratívna, technická a časová náročnosť spojená s elektronickým podaním žiadosti (ohlásením).

Formulár pri ohlásení živnosti

 Vo formulári pre ohlásenie živnosti je potrebné vyplniť nasledovné údaje:

  • meno a priezvisko, prípadne titul žiadateľky,
  • trvalý pobyt,
  • miesto podnikania,
  • predmety činnosti – konkrétne živnosti a ich presné názvy,

K uvedeným základným údajom je ďalej potrebné pripojiť informácie potrebné pre získanie výpisu z Registra trestov Slovenskej republiky:

  • miesto narodenia žiadateľky,
  • meno, priezvisko a miesto narodenia otca,
  • meno, priezvisko, rodné priezvisko a miesto narodenia matky.

Začiatok podnikania

Deň, kedy možno oficiálne začať podnikať – prevádzkovať ohlásenú živnosť, je už deň ohlásenia živnosti. V praxi to znamená, že nie je potrebné čakať na vystavené osvedčenie o živnostenskom oprávnení. Uvedené oprávnenie vydáva živnostenský úrad prostredníctvom jednodetného kontaktného miesta do 3 dní. V priebehu podnikania dochádza k rôznym zmenám ako je vymazanie či pridanie novej živnosti, zmena mena, sídla podnikateľky, bydliska a ďalšie. Každú takúto zmenu je potrebné nahlásiť živnostenskému úradu do 15 dní od dňa, kedy nastala.

Pri ohlásení zmeny je potrebné zaplatiť správny poplatok vo výške 3 eur. Uvedené neplatí v prípade elektronického podania. K predchádzajúcemu je ešte potrebné dodať, že pri remeselných a viazaných živnostiach je nutné priložiť k pripravovanému podaniu (ohláseniu) aj všetky príslušné doklady, ak také zákon v prípade danej živnosti vyžaduje. So začatím podnikania na základe živnostenského oprávnenia sa spájajú aj ďalšie povinnosti smerom k daňovému úradu, prípadne iným inštitúciám v závislosti od predmetu podnikania.

TIP:

Žena – matka – živnostníčka nie je povinná platiť poplatky do zdravotnej a sociálnej poisťovne, pokaľ poberá materský alebo rodičovský príspevok. Tieto poplatky za ňu uhrádza štát.

Ukončenie podnikania

Ukončenie živnosti je podobne ako jej založenie pomerne jednoduchý administratívna proces. Prevádzkovanie živnosti možno ukončiť na základe žiadosti podanej na jednotnom kontaktom mieste (živnostenskom úrade) na príslušnom tlačive alebo elektronicky. Ide o tzv. oznámenie a pretože nejde o klasickú žiadosť, je bezplatné. V prípade, že podnikateľka nie je úplne rozhodnutá ukončiť živnosť, potrebuje len z rôznych dôvodov určitý čas „oddych“, možno pristúpiť k prerušeniu živnosti. S ukončením a prerušením živnosti sú spojené aj niektoré ďalšie povinnosti smerom k daňovému úradu a sociálnej poisťovni.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť živnosť

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X