Zmluva o nájme dopravného prostriedku – vzor zmluvy
V praxi sa bežne vyskytujú aj situácie, kedy si jeden podnikateľ prenajíma dopravný prostriedok od iného podnikateľa za účelom výkonu podnikateľskej činnosti. V aktuálnom článku si priblížime, aký je rozdiel medzi bežným nájmom hnuteľnej veci a nájmom dopravného prostriedku medzi dvomi podnikateľmi a nevynecháme ani podstatné náležitosti a to, ako má vyzerať zmluva o nájme dopravného prostriedku.
Rozdiel medzi bežným nájmom a nájmom dopravného prostriedku
Nájom ako všeobecný právny inštitút zahŕňa rôzne ekonomické vzťahy, na základe ktorých si nevlastníci odplatne prisvojujú úžitkovú hodnotu veci. Právnym základom pre tieto vzťahy je nájomná zmluva, v rámci ktorej prenajímateľ na jednej strane prenecháva nájomcovi na druhej strane určitú vec, aby ju dočasne užíval alebo z nej bral úžitky, za čo mu zaplatí odplatu v podobe nájomného. Všeobecne platí, že takáto nájomná zmluva sa spravuje ustanoveniami § 663 a nasl. Občianskeho zákonníka.
V prípade nájomnej zmluvy, ktorej predmetom je nájom dopravného prostriedku, už ide o špecifický typ obchodnej zmluvy uzatvorenej medzi podnikateľmi, ktorá sa spravuje v § 630 a nasl. Obchodného zákonníka. Táto zmluva obsahuje tak všeobecné prvky súkromného práva, ako aj prvky vyplývajúce z obchodných potrieb podnikateľov pri realizácii ich podnikateľskej činnosti.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Podstatné náležitosti zmluvy
- Zmluvné strany
- Predmet nájmu
- Povinnosti prenajímateľa
- Režim užívania dopravného prostriedku
- Nájomné
- Oslobodenie od povinnosti platiť nájomné
- Zánik práva užívať dopravný prostriedok
- Vzor zmluvy
Podstatné náležitosti zmluvy
Obchodný zákonník v § 630 ustanovuje, že zmluvou o nájme dopravného prostriedku sa prenajímateľ zaväzuje prenechať nájomcovi do užívania dopravný prostriedok na dočasné užívanie a nájomca sa zaväzuje zaplatiť odplatu. V druhom odseku zároveň požaduje, aby bola zmluva vyhotovená v písomnej forme. Tento ty zmluvy je charakterizovaný dvomi pojmovými znakmi. Prvý z nich je dočasnosť prenechania dopravného prostriedku do užívania nájomcovi a druhým je povinnosť nájomcu zaplatiť dohodnuté nájomné. Z uvedeného ustanovenia tak vychádzajú aj podstatné náležitosti tejto zmluvy, ktorými sú:
- určenie subjektov (prenajímateľa a nájomcu),
- určenie predmetu záväzku (dopravného prostriedku).
Zmluvné strany
Zmluvu o nájme dopravného prostriedku medzi sebou uzatvárajú zmluvné strany, ktorými sú podnikatelia. Zmluvnými stranami tejto zmluvy však môžu byť aj iné osoby, musia však spĺňať podmienky ustanovené v § 262 ods. 1 a 2 Obchodného zákonníka. Bez splnenia týchto podmienok sa budú vzťahy iných osôb ako podnikateľov spravovať ustanoveniami § 663 a nasl. Občianskeho zákonníka, a to aj v prípade, že ide o nájom dopravného prostriedku. V aktuálnom ponímaní budeme teraz vychádzať z toho, že zmluvu v našom prípade uzatvárajú medzi sebou dvaja podnikatelia.
Predmet nájmu
V § 631 Obchodný zákonník špecifikuje náležitosti samotného predmetu nájmu. Zákon ustanovuje, že prenajímateľ je povinný odovzdať nájomcovi dopravný prostriedok, ktorý je spôsobilý na prevádzku a na užívanie určené v zmluve. Pokiaľ v zmluve nebude takto špecifikovaný spôsob užívania prenajímaného dopravného prostriedku, potom sa má za to, že sa prenajíma na užívanie, na aké obvykle slúži. V zmluve možno dohodnúť aj osobitný režim užívania alebo špecifikovať vybavenie prenajímaného dopravného prostriedku.
Povinnosti prenajímateľa
Prenajímateľ je v zmysle zákona povinný odovzdať dopravný prostriedok nájomcovi. Je povinný tak urobiť v čase, ktorý je dohodnutý v zmluve. Ak takýto čas nie je v zmluve dohodnutý, prenajímateľ je povinný odovzdať nájomcovi dopravný prostriedok bez zbytočného odkladu po uzavretí zmluvy. Tento pojem je potrebné vykladať so zreteľom na všetky okolnosti konkrétneho zmluvného vzťahu. Povinnosť odovzdať dopravný prostriedok však nie je podmienené požiadaním nájomcu. Ak sa chceme vyhnúť akýmkoľvek pochybnostiam, odporúčame ustanoviť v zmluve presný čas, kedy je prenajímateľ povinný odovzdať dopravný prostriedok nájomcovi.
Okrem toho, že prenajímateľ je povinný odovzdať dopravný prostriedok nájomcovi včas, má zákonom ustanovenú povinnosť odovzdať ho spolu s potrebami dokladmi, bez ktorých nemožno riadne uskutočňovať prevádzku tohto dopravného prostriedku (napr. technický preukaz o stave vozidla).
Režim užívania dopravného prostriedku
Obchodný zákonník v ďalších ustanoveniach o nájme dopravného prostriedku ustanovuje, že základným oprávnením nájomcu je užívanie prenajatého dopravného prostriedku, a to na účely, ktoré sú dohodnuté v zmluve alebo na také, na ktoré sa obvykle používa. Platí tu tiež zásada, že prenajatý dopravný prostriedok nesmie nájomca prenechať na užívanie inej osobe s výnimkou prípadov upravených v zmluve.
Základnou povinnosťou nájomcu je riadne sa starať o prenajatý dopravný prostriedok tak, aby na ňom nevznikla škoda. Ak by nebola spôsobená škoda nájomcom alebo osobami, ktorým prenechal dopravný prostriedok do užívania, za škodu je zodpovedný prenajímateľ. V zmluve možno ustanoviť povinnosť nájomcu dať prenajatý dopravný prostriedok poistiť, nevyplýva však nájomcovi priamo zo zákona.
Nájomné
V ustanovení § 634 Obchodného zákonníka je upravená povinnosť nájomcu platiť dohodnuté nájomné. Už zo samotnej povahy tejto zmluvy tak vyplýva, že ide o odplatnú zmluvu. Zmluva však bude platná aj prípade, že sa zmluvné strany nedohodnú na výške nájomného. Je to tak preto, že zákon v tomto paragrafe rozoznáva dohodnuté a obvyklé nájomné. Ak sa zmluvné strany nedohodnúť na presnej výške nájomného, je nájomca povinný zaplatiť nájomné, ktoré je obvyklé v čase uzavretia zmluvy s prihliadnutím na povahu prenajatého dopravného prostriedku a určený spôsob jeho užívania.
Ak sa zmluvné strany v zmluve nedohodnú inak, je nájomca povinný platiť nájomné po ukončení užívania dopravného prostriedku. Ak je však zmluva uzatvorená na viac ako 3 mesiace, zo zákona má povinnosť platiť nájomné koncom každého kalendárneho mesiaca, v ktorom užíval prenajatý dopravný prostriedok.
Oslobodenie od povinnosti platiť nájomné
Z praktických dôvodov sa dotkneme ustanovenia § 635, ktoré oslobodzuje nájomcu od platenia nájomné za určitých zákonom ustanovených podmienok. Nájomca nie je povinný platiť nájomné za čas, v ktorom nemohol používať dopravný prostriedok pre nespôsobilosť prenajatého dopravného prostriedku alebo potrebe jeho opravy. Táto podmienka sa však nevzťahuje na prípady, kedy túto nespôsobilosť spôsobil sám nájomca alebo osoby, ktorým umožnil prístup k prenajatému dopravnému prostriedku.
Zánik práva užívať dopravný prostriedok
So zánikom (skončením) nájomného vzťahu súvisí aj zánik práva užívať prenajatý dopravný prostriedok. Hneď, ako dôjde k zániku tohto práva, nájomca je povinný vrátiť prenajímateľovi na mieste, kde ho prevzal. V zmluve si však môžu ustanoviť niečo iné. Ak nájomca nevráti dopravný prostriedok, môže to byť podklad na podanie žaloby na vydanie veci na príslušnom súde.
Vzor zmluvy nájdete tu: Vzor zmluvy o nájme dopravného prostriedku