„Musíme sa vrátiť k hydromelioračným sústavám, lebo poľnohospodári už nedokážu samostatne čeliť výkyvom počasia, ktoré sú v posledných rokoch. Máme úseky, ktoré potrebujeme veľmi často odvodňovať, hlavne na východnom Slovensku. Ale na druhej strane máme oblasti, kde už dosahujeme za posledné roky takzvané hodnoty sucha v medzinárodnom ponímaní,“ vyhlásil Jahnátek.
Poľnohospodárov treba združiť do závlahových družstiev
Minister predpokladá, že na odvodňovanie by zo štrukturálnych fondov išlo 60 až 70 mil. eur a rovnako 60 až 70 mil. by išlo na sfunkčnenie závlahových sústav. Celkovo by na závlahové systémy malo ísť okolo 130 miliónov eur, pretože na tie Európska únia prispeje pri 50-percentnom spolufinancovaní žiadateľov. „Odvodňovacie sústavy by sme v plnom rozsahu hradili zo štrukturálnych fondov. Nová spoločná poľnohospodárska politika to umožňuje. Pri závlahách treba združiť poľnohospodárov do závlahových družstiev, kde by sme im vedeli 50 % prispieť,“ uviedol Jahnátek.
Do závlahových družstiev by sa podľa ministra mali spájať napríklad poľnohospodárske podniky, ktoré sú na jednej zavlažovacej vetve od zdroja až po konečné hydranty na povrchu jednotlivých polí.
Na spojazdnenie závlahových systémov treba podľa ministra investovať do rekonštrukcie „doslova rozkradnutých“ prečerpávacích staníc, do sfunkčnenia pretlakových potrubí a zarastených kanálov. Týkať sa to má zhruba 35-tisíc hektárov, kde sa počíta s intenzívnou rastlinnou výrobou. „Keď tvrdíme, že chceme 80-percentnú sebestačnosť, musíme pre to vytvoriť aj podmienky. A v žiadnom prípade nechceme sebestačnosť robiť cez extenzívnu produkciu, ale cez intenzívnu, čiže chceme mať väčšiu výnosnosť z hektára,“ dodal Jahnátek. Podotkol, že týmto projektom sa rieši len 10 % pôvodného územia, ktoré kedysi bolo pod hydromelioračnými sústavami. Projekt rieši len najkritickejšie oblasti.