Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na meliorácie a zavlažovanie má ísť z eurofondov 130 mil. eur

Na meliorácie a zavlažovanie má ísť z eurofondov 130 mil. eur
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
23. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Na spojazdnenie závlahových systémov treba podľa ministra investovať do rekonštrukcie „doslova rozkradnutých“ prečerpávacích staníc, do sfunkčnenia pretlakových potrubí a zarastených kanálov. 

Odvodňovacie sústavy plne zafinancujú štrukturálne fondy

Okolo 130 miliónov eur z eurofondov by sa podľa pripravovanej koncepcie ministerstva pôdohospodárstva malo v nasledujúcich štyroch až piatich rokoch investovať do revitalizácie závlahových a odvodňovacích sústav na Slovensku. Uviedol to na piatkovom slávnostnom stretnutí pracovníkov vo vodnom hospodárstve k Svetovému dňu vody v Banskej Bystrici minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.
 

 
„Musíme sa vrátiť k hydromelioračným sústavám, lebo poľnohospodári už nedokážu samostatne čeliť výkyvom počasia, ktoré sú v posledných rokoch. Máme úseky, ktoré potrebujeme veľmi často odvodňovať, hlavne na východnom Slovensku. Ale na druhej strane máme oblasti, kde už dosahujeme za posledné roky takzvané hodnoty sucha v medzinárodnom ponímaní,“ vyhlásil Jahnátek.
 

 

Poľnohospodárov treba združiť do závlahových družstiev

Minister predpokladá, že na odvodňovanie by zo štrukturálnych fondov išlo 60 až 70 mil. eur a rovnako 60 až 70 mil. by išlo na sfunkčnenie závlahových sústav. Celkovo by na závlahové systémy malo ísť okolo 130 miliónov eur, pretože na tie Európska únia prispeje pri 50-percentnom spolufinancovaní žiadateľov. „Odvodňovacie sústavy by sme v plnom rozsahu hradili zo štrukturálnych fondov. Nová spoločná poľnohospodárska politika to umožňuje. Pri závlahách treba združiť poľnohospodárov do závlahových družstiev, kde by sme im vedeli 50 % prispieť,“ uviedol Jahnátek. 
 
Do závlahových družstiev by sa podľa ministra mali spájať napríklad poľnohospodárske podniky, ktoré sú na jednej zavlažovacej vetve od zdroja až po konečné hydranty na povrchu jednotlivých polí. 
 
Na spojazdnenie závlahových systémov treba podľa ministra investovať do rekonštrukcie „doslova rozkradnutých“ prečerpávacích staníc, do sfunkčnenia pretlakových potrubí a zarastených kanálov. Týkať sa to má zhruba 35-tisíc hektárov, kde sa počíta s intenzívnou rastlinnou výrobou. „Keď tvrdíme, že chceme 80-percentnú sebestačnosť, musíme pre to vytvoriť aj podmienky. A v žiadnom prípade nechceme sebestačnosť robiť cez extenzívnu produkciu, ale cez intenzívnu, čiže chceme mať väčšiu výnosnosť z hektára,“ dodal Jahnátek. Podotkol, že týmto projektom sa rieši len 10 % pôvodného územia, ktoré kedysi bolo pod hydromelioračnými sústavami. Projekt rieši len najkritickejšie oblasti. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X