Ako začať investovať aj s málo peniazmi?
Investovanie je proces odkladania peňazí, ideálne na pravidelnej báze, s cieľom zhodnotiť ich a vytvoriť tak v budúcnosti vyššiu sumu peňazí, napríklad na dôchodok. Aj keď v minulosti bolo investovanie privilégiom bohatších ľudí, dnes môže investovať každý aj s minimálnym platom. Ako investovať peniaze a aké sú možnosti?
Mať v dnešnej dobe všetky úspory na bežnom účte v banke, nie je rozumným riešením. Zvyšujúca sa inflácia spôsobí to, že hodnota vašich peňazí klesne a vy tak dlhodobo prichádzate o možnosť s vašimi peniazmi ďalej zarábať. Či už ide o vašu budúcnosť, alebo budúcnosť vašich detí.
Rozdiel medzi investovaním, sporením a obchodovaním
Investovanie: odkladanie financií za účelom získania odmeny po určitom čase (výnos, dividenda, úrok…), prináša vyššie výnosy, k peniazom sa neviete dostať ihneď (rôzny časový horizont v závislosti od finančného produktu a s tým spojené poplatky)
Obchodovanie na burze: iba pre skúsených investorov, vysoké riziko, neustále sledovanie trhu – nákup a predaj aktív
Sporenie: pravidelné odkladanie financií, nízke zhodnotenie peňazí, negatívny vplyv inflácie, k peniazom sa dostanete ihneď, nízke riziko
Kde investovať peniaze?
Na trhu existuje množstvo možností, do ktorých je možné investovať. Medzi najčastejšie voľby patria:
- Dlhopisy
- Akcie
- ETF fondy
- Podielové fondy
- Nehnuteľnosti
- Kryptomeny
- Zlato, striebro, diamanty
Pre začiatočníkov sú bezpečnou voľbou podielové a ETF fondy, ktoré neprinášajú vysoké riziká.
Pravidelné verzus jednorazové investovanie
Pri jednorazovom investovaní potrebujete mať k dispozícii vyššiu čiastku, ktorú investujete naraz. Hrozí pri ňom vyššie riziko kolísania hodnoty, lebo môžete zainvestovať svoje úspory a po čase nastane pokles, kedy sa môže znížiť hodnota investície (väčšinou dočasne).
Odborníci radia investovať pravidelne, pokojne aj menšie čiastky, tým rozložíte riziko v čase, lebo nakupujete pravidelne za vyššiu i nižšiu sumu, podľa vývoja na trhu.
Investovať dnes môže každý bez ohľadu na výšku príjmu. Je ale dôležité, aby ste sa riadili niekoľkými krokmi. Ako investovať?
Naučte sa odkladať peniaze
Bez vstupného kapitálu a návyku to nepôjde. Predtým ako začnete s investovaním, si osvojte zvyk odkladať si čiastku peňazí. Na to, aby ste vedeli časť financií odložiť, by ste mali mať prehľad o svojich reálnych výdavkoch. Viete koľko miniete na bývanie, stravu, auto, zábavu či iné oblasti?
TIP: Zapisujte si vaše výdavky po dobu aspoň troch mesiacov a zistite, koľko vám reálne zostáva z mesačného príjmu.
Od tejto čiastky sa viete odraziť a začať s odkladaním. Nezabúdajte ale, že potrebujete aj finančnú rezervu, ktorá pokryje vaše výdaje v prípade straty zamestnania či dlhodobej práceneschopnosti. Ak máte predstavu o svojich reálnych výdavkoch a máte vytvorenú finančnú rezervu, odložte si aspoň 5-10% z platu, a môžete začať s investovaním.
Stanovte si cieľ a investičný horizont
Na čo využijete nasporené peniaze? Budú slúžiť vám na slušný dôchodok, ktorý od štátu nedostanete alebo odkladáte pre vaše deti, aby mali jednoduchý štart do života, či možnosť študovať v zahraničí? Spomenuté ciele sú dlhodobé, ale môžete investovať aj v krátkodobých horizontoch, napríklad na nové auto, ktoré by ste chceli kúpiť o 5 rokov, alebo na rekonštrukciu bytu.
Správne nastavený cieľ a plán investície vám na začiatku pomôžu s určením investičného horizontu aj s nastavením rizika.
- Krátkodobé ciele (2 – 5 rokov) – Pri krátkodobých cieľoch je nutné sústrediť sa na konzervatívnejšie fondy – dlhopisové, ktoré vám síce nedokážu výraznejšie zhodnotiť vklady vo veľkej výške, ale sú menej rizikové v prípade výkyvov na trhu.
- Strednodobé ciele (5 – 10 rokov) – Investujte do vyvážených, zmiešaných alebo realitných fondov, pri ktorých môžete dosiahnuť vyšší výnos ako pri konzervatívnych, ale nehrozí vám veľké riziko náhleho poklesu, ak dodržíte dobu investovania.
- Dlhodobé ciele (10 a viac rokov) – sporenie na dôchodok, budúcnosť detí, vzdelanie. Pri dlhodobých cieľoch môžete investovať aj do rizikovejších fondov – akciových, indexových, lebo máte dostatok času na prekonanie dočasných poklesov na trhu.
Stanovte si cieľovú sumu
Koľko peňazí chcete mať na konci vášho investičného horizontu? Koľko plánujete mať nasporené? Podľa cieľovej čiastky si následne viete určiť mesačnú sumu, ktorú je potrebné odkladať na dosiahnutie cieľa. Investovať môžete aj s menšími mesačnými sumami – napríklad už od 10 eur. V priemere si klienti investujú 50 € mesačne.
Poraďte sa s odborníkom
Ak začínate investovať a nemáte potrebné skúsenosti ani vzdelanie, je náročné vyznať sa vo všetkých možnostiach, určiť si správne časový horizont či rozložiť riziko investície. V prípade, že sa do investovania pustíte na vlastnú päsť bez predchádzajúcich skúseností či vzdelania, hrozí, že o váš investovaný kapitál prídete.
Ak vás zaujíma téma investovania, určite vás zaujme interaktívna diskusia so zástupcami dvoch, na prvý pohľad protipólnych, táborov. Sledujte záznam zo súboja – FONDY vs. KRYPTO.
Poraďte sa tiež so skúsenými odborníkmi z PROSIGHT Slovensko, ktorí vám podľa vašich možností a stanovených cieľov, pomôžu s investovaním, aby vaše peniaze nestratili na hodnote a zarábali efektívne s čo najvyšším výnosom a minimálnym rizikom.
Informačný servis