Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako začať investovať aj s málo peniazmi?

Phil hearing idgz3qfggeo unsplash.jpg
Foto: Unsplash
14. júna 2022 Autor Informačný servis Tlačiť

Investovanie je proces odkladania peňazí, ideálne na pravidelnej báze, s cieľom zhodnotiť ich a vytvoriť tak v budúcnosti vyššiu sumu peňazí, napríklad na dôchodok. Aj keď v minulosti bolo investovanie privilégiom bohatších ľudí, dnes môže investovať každý aj s minimálnym platom. Ako investovať peniaze a aké sú možnosti?

Mať v dnešnej dobe všetky úspory na bežnom účte v banke, nie je rozumným riešením. Zvyšujúca sa inflácia spôsobí to, že hodnota vašich peňazí klesne a vy tak dlhodobo prichádzate o možnosť s vašimi peniazmi ďalej zarábať. Či už ide o vašu budúcnosť, alebo budúcnosť vašich detí.

Rozdiel medzi investovaním, sporením a obchodovaním

Investovanie: odkladanie financií za účelom získania odmeny po určitom čase (výnos, dividenda, úrok…), prináša vyššie výnosy, k peniazom sa neviete dostať ihneď (rôzny časový horizont v závislosti od finančného produktu a s tým spojené poplatky)

Obchodovanie na burze: iba pre skúsených investorov, vysoké riziko, neustále sledovanie trhu – nákup a predaj aktív

Sporenie: pravidelné odkladanie financií, nízke zhodnotenie peňazí, negatívny vplyv inflácie, k peniazom sa dostanete ihneď, nízke riziko

Kde investovať peniaze?

Na trhu existuje množstvo možností, do ktorých je možné investovať. Medzi najčastejšie voľby patria:

  • Dlhopisy
  • Akcie
  • ETF fondy
  • Podielové fondy
  • Nehnuteľnosti
  • Kryptomeny
  • Zlato, striebro, diamanty

Pre začiatočníkov sú bezpečnou voľbou podielové a ETF fondy, ktoré neprinášajú vysoké riziká.

Pravidelné verzus jednorazové investovanie

Pri jednorazovom investovaní potrebujete mať k dispozícii vyššiu čiastku, ktorú investujete naraz. Hrozí pri ňom vyššie riziko kolísania hodnoty, lebo môžete zainvestovať svoje úspory a po čase nastane pokles, kedy sa môže znížiť hodnota investície (väčšinou dočasne).

Odborníci radia investovať pravidelne, pokojne aj menšie čiastky, tým rozložíte riziko v čase, lebo nakupujete pravidelne za vyššiu i nižšiu sumu, podľa vývoja na trhu.

Investovať dnes môže každý bez ohľadu na výšku príjmu. Je ale dôležité, aby ste sa riadili niekoľkými krokmi. Ako investovať?

Naučte sa odkladať peniaze

Bez vstupného kapitálu a návyku to nepôjde. Predtým ako začnete s investovaním, si osvojte zvyk odkladať si čiastku peňazí. Na to, aby ste vedeli časť financií odložiť, by ste mali mať prehľad o svojich reálnych výdavkoch. Viete koľko miniete na bývanie, stravu, auto, zábavu či iné oblasti?

TIP: Zapisujte si vaše výdavky po dobu aspoň troch mesiacov a zistite, koľko vám reálne zostáva z mesačného príjmu.

Od tejto čiastky sa viete odraziť a začať s odkladaním. Nezabúdajte ale, že potrebujete aj finančnú rezervu, ktorá pokryje vaše výdaje v prípade straty zamestnania či dlhodobej práceneschopnosti. Ak máte predstavu o svojich reálnych výdavkoch a máte vytvorenú finančnú rezervu, odložte si aspoň 5-10% z platu, a môžete začať s investovaním.

Stanovte si cieľ a investičný horizont

Na čo využijete nasporené peniaze? Budú slúžiť vám na slušný dôchodok, ktorý od štátu nedostanete alebo odkladáte pre vaše deti, aby mali jednoduchý štart do života, či možnosť študovať v zahraničí? Spomenuté ciele sú dlhodobé, ale môžete investovať aj v krátkodobých horizontoch, napríklad na nové auto, ktoré by ste chceli kúpiť o 5 rokov, alebo na rekonštrukciu bytu.

Správne nastavený cieľ a plán investície vám na začiatku pomôžu s určením investičného horizontu aj s nastavením rizika.

  • Krátkodobé ciele (2 – 5 rokov) – Pri krátkodobých cieľoch je nutné sústrediť sa na konzervatívnejšie fondy – dlhopisové, ktoré vám síce nedokážu výraznejšie zhodnotiť vklady vo veľkej výške, ale sú menej rizikové v prípade výkyvov na trhu.
  • Strednodobé ciele (5 – 10 rokov) – Investujte do vyvážených, zmiešaných alebo realitných fondov, pri ktorých môžete dosiahnuť vyšší výnos ako pri konzervatívnych, ale nehrozí vám veľké riziko náhleho poklesu, ak dodržíte dobu investovania.
  • Dlhodobé ciele (10 a viac rokov) – sporenie na dôchodok, budúcnosť detí, vzdelanie. Pri dlhodobých cieľoch môžete investovať aj do rizikovejších fondov – akciových, indexových, lebo máte dostatok času na prekonanie dočasných poklesov na trhu.

Stanovte si cieľovú sumu

Koľko peňazí chcete mať na konci vášho investičného horizontu? Koľko plánujete mať nasporené? Podľa cieľovej čiastky si následne viete určiť mesačnú sumu, ktorú je potrebné odkladať na dosiahnutie cieľa. Investovať môžete aj s menšími mesačnými sumami – napríklad už od 10 eur. V priemere si klienti investujú 50 € mesačne.

Poraďte sa s odborníkom

Ak začínate investovať a nemáte potrebné skúsenosti ani vzdelanie, je náročné vyznať sa vo všetkých možnostiach, určiť si správne časový horizont či rozložiť riziko investície. V prípade, že sa do investovania pustíte na vlastnú päsť bez predchádzajúcich skúseností či vzdelania, hrozí, že o váš investovaný kapitál prídete.

Ak vás zaujíma téma investovania, určite vás zaujme interaktívna diskusia so zástupcami dvoch, na prvý pohľad protipólnych, táborov. Sledujte záznam zo súboja – FONDY vs. KRYPTO.

Poraďte sa tiež so skúsenými odborníkmi z PROSIGHT Slovensko, ktorí vám podľa vašich možností a stanovených cieľov, pomôžu s investovaním, aby vaše peniaze nestratili na hodnote a zarábali efektívne s čo najvyšším výnosom a minimálnym rizikom.

Informačný servis

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

investovanieobchodovaniePRsporenie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Investovanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X