Európsky parlament (EP) pripravuje pôdu pre väčšiu profesijnú mobilitu v Európskej únii.
Parlament schválil nové pravidlá, ktoré zavedú virtuálny profesijný preukaz. Ten má uľahčiť lekárom, lekárnikom, architektom a ďalším profesiám presun a vykonávanie praxe v inej krajine EÚ.
Nový systém uľahčí uznávanie profesijnej kvalifikácie
Upravená smernica tiež ustanoví výstražný systém, ktorý znemožní výkon profesie v ostatných krajinách tým, ktorým ho zakázali doma. Agentúru SITA informovala Soňa Miháliková Mellak z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.
„Zavedenie Európskeho profesijného preukazu, zriadenie spoločných rámcov pre odbornú prípravu a uznávanie stáží ako súčasti profesionálnych skúseností výrazne zlepší profesijnú mobilitu Európanov, “ uviedla spravodajkyňa Bernadette Vergnaud. Upravené pravidlá umožnia profesiám, ktoré si želajú urýchliť proces uznávania odborných kvalifikácií inými štátmi EÚ, požiadať o Európsky profesijný preukaz.
Preukaz vydajú domovským členským štátom najmä na krátke obdobie práce v zahraničí a hostiteľským členským štátom v prípade, že sa v ňom nositeľ odbornej kvalifikácie rozhodne usadiť a otvoriť si prax. Systém bude založený na existujúcej platforme výmeny informácií medzi orgánmi členských štátov. „Mal by ušetriť čas a uľahčiť proces uznávania, pretože by sa odborní pracovníci mohli so žiadosťou o vybavenie uznania ich kvalifikácie obrátiť na svoj domovský štát a nežiadať oň hostiteľskú krajinu, ako je tomu teraz, vysvetľuje Miháliková Mellak. Pokiaľ by príslušné orgány o žiadosti nerozhodli v lehote stanovenej smernicou, bude sa to považovať za automatické uznanie odbornej kvalifikácie.
V únii je 800 regulovaných profesií
Cieľom smernice je tiež zabrániť zdravotníckym pracovníkom, lekárom, zdravotným sestrám alebo veterinárom, ako aj detským špecialistom, ktorých odsúdili za relevantný trestný čin či boli disciplinárne potrestaní, aby mohli vykonávať odbornú prax v iných členských krajinách EÚ. Informácia o odsúdených či disciplinárnych rozhodnutiach voči dotyčnému by mali členské štáty zaslať do troch dní.
V EÚ existuje asi 800 regulovaných profesií, ku ktorých výkonu je potrebná osobitná odborná príprava či diplom. Na základe súčasnej smernice o odborných kvalifikáciách sedem z nich uznávajú vo všetkých členských krajinách automaticky. Sú nimi zubári, lekári, lekárnici, zdravotné sestry, pôrodné asistentky, veterinári a architekti.Komisia po novom pre väčšiu transparentnosť systému zavedie verejne prístupnú databázu.
Informácie do nej budú dodávať členské štáty, ktoré budú tiež musieť navzájom dokázať, že rozhodnutie o regulácii niektorej profesie sú primerané a nediskriminačné. Kvetinári a vodiči taxislužby nie sú napríklad regulovaní vo všetkých členských krajinách.
Novú smernicu, za ktorú hlasovalo 596 poslancov, musia ešte formálne schváliť členské krajiny v Rade, dopĺňa Miháliková Mellak.