Slovenský HDP na obyvateľa dosahuje 75 % priemeru EÚ
Najbohatšie štáty Európskej únie sú Luxembursko, Rakúsko, Írsko, Holandsko a Švédsko, najchudobnejšie Rumunsko a Bulharsko.Hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily sa vlani na Slovensku rovnal 75 % priemeru Európske únie. V Luxembursku to bolo 271 % priemeru EÚ, v Bulharsku iba 47 %. Vyplýva to z prvého odhadu, ktorý zverejnil v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
Najvyšší HDP na obyvateľa má Rakúsko, Írsko, Holandsko a Švédsko
Údaj za Luxembursko je však skreslený veľkým počtom ľudí zo susedných štátov, ktorí v krajine pracujú, ale HDP na obyvateľa sa vyratúva iba podľa počtu ľudí, ktorí v nej žijú. V rámci ostatných krajín majú najvyšší HDP na obyvateľa Rakúsko, Írsko, Holandsko a Švédsko, kde sa nachádza zhruba o 30 % vyššie ako priemer EÚ.
Nasledujú Dánsko, Nemecko, Belgicko a Fínsko, ktorých HDP ma hlavu je zhruba o 15 až 25 % vyšší ako priemer. Vo Veľkej Británii a Francúzsku HDP na obyvateľa dosahuje zhruba 110 % priemeru európskej dvadsaťsedmičky.Najbližšie k priemeru EÚ sú Taliansko a Španielsko, Cyprus je o zhruba 10 % nižšie, kým Malta, Slovinsko, Česká republika, Slovensko, Grécko a Portugalsko dosahujú 75 % až 85 % priemeru EÚ. Litva, Estónsko, Poľsko, Maďarsko a Lotyšsko majú HDP na hlavu o 30 až 40 % nižší ako priemer EÚ. Najchudobnejšie krajiny sú Rumunsko a Bulharsko, ktorých HDP na obyvateľa predstavuje 47 % a 49 % priemernej hodnoty za celú EÚ.