Návrh zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR
Cieľom dotácií na výskum, vývoj a inovácie je podľa rezortu hospodárstva podporiť fyzické a právnické osoby oprávnené na podnikanie na území Slovenskej republiky, ktoré majú potenciál zvyšovať svoju konkurencieschopnosť prostredníctvom riešenia projektov priemyselného výskumu, experimentálneho vývoja a inovácií vlastných produktov, služieb alebo technológií. Koľko prostriedkov by mohlo smerovať na dotácie na výskum, vývoj a inovácie, zatiaľ ministerstvo nekonkretizovalo. Podľa v súčasnosti platného zákona poskytuje ministerstvo dotácie celkovo v piatich odvetviach. Ide o baníctvo, malé a stredné podnikanie, energetiku, ochranu spotrebiteľa, priemyselnú výrobu a služby. V novom zákone by sa malo čerpanie dotácií v niektorých odvetviach zjednodušiť.
Zákon nadobudol účinnosť 1. apríla 2013.
Novela zákona o verejnom obstarávaní a zákona o živnostenskom podnikaní
Novela zjednoduší procesy tak, aby čo najviac informácií bolo možné nájsť na internete. Podnikatelia podľa nových pravidiel obstarávania nebudú musieť veľmi ťažko vyhľadávať súťaže. Po novom budú priamo dostávať informácie o súťažiach v príslušnej oblasti. Uchádzači o nadlimitné zákazky nebudú musieť preukazovať, že už dodali v inom obstarávaní rovnakú zákazku v hodnote tristonásobne vyššej než je samotné obstarávanie.
Novela verejného obstarávania má nadobudnúť účinnosť 1. júla, s výnimkou časti o certifikácii elektronických zariadení, ktorá bude účinná od 1. januára 2014.
Novela zákona o investičnej pomoci a zákona o dani z príjmov
Cieľom návrhu je úprava podmienok poskytovania investičnej pomoci s dôrazom na zrovnoprávnenie domácich a zahraničných investorov, ako aj na transparentnosť poskytovania investičnej pomoci. Čistý nárast pracovných miest nesmie byť menší ako 10 % nových pracovných miest z priemeru za posledných dvanásť mesiacov, nesmie však byť menší ako 40 zamestnancov, uvádza sa v novele zákona. Etablovaní investori žiadajúci od štátu stimuly budú musieť taktiež rozšíriť výrobu, a to minimálne o 15 % v porovnaní s priemerom za posledné tri finančné roky.
Prijímateľ investičnej pomoci bude musieť podľa nových pravidiel taktiež zachovať počet novovytvorených pracovných miest najmenej päť rokov odo dňa prvého obsadenia pracovného miesta. Prijímateľ je povinný realizovať investičný zámer tak, že najmenej 25 % hodnoty oprávnených nákladov musí byť financovaných z vlastných zdrojov alebo prostredníctvom externého financovania, ktoré nezahŕňa štátnu pomoc.
Zákon nadobudne účinnosť od 1. mája 2013.
Novela zákona o správcoch
Správcov, ktorých súdy ustanovujú pri konkurze alebo reštrukturalizácii firiem, by už nemali vyberať z jedného všeobecného zoznamu.Zoznam správcov sa má rozčleniť na oddiel reštrukturalizačných správcov, oddiel konkurzných správcov pre právnické osoby a oddiel konkurzných správcov pre fyzické osoby.
Podľa novely sa v konkurznom konaní voči právnickej osobe uskutoční náhodný výber iba zo správcov, ktorí sú zaradení do oddielu konkurzných správcov pre právnické osoby. V konkurznom konaní voči fyzickej osobe a v konaní o oddlžení sa náhodný výber uskutoční iba zo správcov, ktorí sú zaradení do oddielu konkurzných správcov pre fyzické osoby.
Dochádza aj k zmene územných obvodov, z ktorých môže byť vymenovaný správca. Ak ide o reštrukturalizačné konanie, alebo ak je správca v konkurznom konaní ustanovený na návrh veriteľov, môže byť ustanovený z obvodu odvolacieho konkurzného súdu, v ktorom sídli príslušný konkurzný súd.
Novela nadobudne účinnosť od 1. júna 2013.
Zmeny nastanú pri poskytovaní viacerých príspevkov. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (SZČ) sa bude podľa nových pravidiel poskytovať na dve etapy, a to 60 % po podpise dohody a 40 % po roku prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti. Povinnosť prevádzkovať podnikanie sa predĺži z najmenej dvoch na minimálne tri roky. Poberatelia tohto príspevku budú predkladať ročné správy o prevádzkovaní SZČ počas trvania dohody. Obdobie opätovného nároku na poskytnutie príspevku sa predĺži z piatich na osem rokov.
Od začiatku mája tohto roka sa obnoví príspevok na podporu udržania pracovných miest pre firmy, ktoré pre vážne prevádzkové dôvody nemôžu zamestnancom prideľovať prácu, a preto im poskytujú náhradu mzdy vo výške najmenej 60 % priemerného zárobku. Štátny príspevok bude vo výške polovice náhrady mzdy pre zamestnanca, avšak najviac vo výške 50 % z priemernej mzdy na Slovensku. Priemerná výška príspevku by mala podľa rezortu práce dosiahnuť 76 eur.
Zákon nadobudne účinnosť 1. mája 2013.