Pokles cien na Slovensku sa podľa európskej metodiky prehĺbil
V priemere za posledných dvanásť mesiacov spotrebiteľské ceny na Slovensku podľa európskej metodiky klesli o 0,2 %.
V júli ceny klesali aj na medzimesačnej báze
Pokračujúci trend poklesu spotrebiteľských cien na Slovensku potvrdili aj údaje podľa jednotnej európskej metodiky. Ceny podľa harmonizovaného indexu Európskej únie (HICP) totiž rovnako ako podľa národnej metodiky v júli medziročne klesli o 0,2 %, kým v júni boli nižšie o 0,1 %.
V priemere za posledných dvanásť mesiacov tak spotrebiteľské ceny na Slovensku podľa európskej metodiky klesli o 0,2 %. V júli pritom ceny klesali aj na medzimesačnej báze a to o 0,3 %, kým v júni oproti máju boli naopak vyššie o 0,1 %.
Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, medziročne ťahá nadol spotrebiteľskej ceny najmä doprava. Ceny v sektore sa totiž oproti vlaňajšiemu júlu prepadli o 5,7 %. Klesli však aj ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 1 % a ceny za potraviny a nealkoholické nápoje o 0,2 %.
Naopak, rástli ceny za nábytok, vybavenie domácnosti a bežnú údržbu domu o 2,4 %, vzdelávanie o 2 % a za hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,7 %. Zdraželi aj rozličné tovary a služby o 1 %, zdravotníctvo o 0,9 %, odevy a obuv a rekreácia a kultúra zhodne o 0,8 % a napokon alkohol a tabak o 0,5 %. Bez zmeny zostali ceny poštových a telekomunikačných služieb.
Na medzimesačnej báze najvýraznejšie klesali ceny potravín, ktoré boli oproti júnu nižšie o 1,3 %. Zlacneli však aj odevy a obuv o 0,9 %, doprava o 0,4 % a nábytok, vybavenie domácnosti a bežná údržba domu o 0,2 %. Na druhej strane najvýraznejšie rástli ceny rekreácie a kultúry o 0,5 %.
Ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií a rozličných tovarov a služieb išli nahor zhodne o 0,2 % a v zdravotníctve o 0,1 %. Medzimesačne, v júli oproti júnu, sa nemenili ceny alkoholických nápojov a tabaku, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív, pôšt a telekomunikácií a ani vzdelávania.