Zamestnávatelia podporujú reformu daní a odvodov
Schválenie reformy podľa zamestnávateľov prinesie úspory vo verejných výdavkoch, ale predovšetkým zníženie administratívneho zaťaženia, pričom sa zásadne sprehľadní platieb daní a odvodov.(SITA) – Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Klub 500, Republiková únia zamestnávateľov a Slovenská obchodná a priemyselná komora podporujú prijatie daňovo-odvodovej reformy. Zamestnávatelia totiž považujú súčasný systém financovania sociálneho zabezpečenia za neefektívny a prebyrokratizovaný. „Princípy navrhovaných zmien preto predstavujú prvé zásadné prehodnotenie zložitého a nespravodlivého odvodového systému,“ uvádzajú. Schválenie reformy podľa nich prinesie úspory vo verejných výdavkoch, ale predovšetkým zníženie administratívneho zaťaženia, pričom sa zásadne sprehľadní platenie daní a odvodov.Živnostníci, umelci a malí podnikatelia žiadajú poslancov, aby neschválili reformu daní a odvodov vo vládou navrhovanej podobe. „Nie sme proti reforme. Sme proti tomu, aby sa namiesto deklarovaného zjednodušenia systému tento systém ešte viac skomplikoval, a to na strane samostatne zárobkovo činných osôb, ako aj štátu,“ uviedol predseda Grémia Slovenskej koalície pre kultúrnu diverzitu Pavol Kráľ. Poukázal pritom na zámer obmedziť výšku paušálnych výdavkov na maximálne 200 eur mesačne, čo daňovo-odvodový systém podľa neho skomplikuje. O legislatívnej podobe zmien v daniach a odvodoch by mali poslanci začať rokovať na septembrovej schôdzi. „Chceme hovoriť so všetkými poslancami Národnej rady SR, ktorí by mali pri svojom rozhodovaní zvážiť pre a proti, či reforma prinesie to, čo sa od nej očakáva,“ povedal predseda Slovenskej živnostenskej komory Vojtech Gottschal.Spoločným návrhom živnostníkov a umelcov na zmeny v pripravovanej daňovo – odvodovej reforme by sa mali lídri koalície zaoberať na septembrovom rokovaní Koaličnej rady. Pripomienky Slovenskej asociácie malých podnikov, Slovenského živnostenského zväzu, Slovenskej živnostenskej komory ako aj Slovenskej koalície pre kultúrnu diverzitu predloží koaličným partnerom premiérka Iveta Radičová. Konkrétny termín stretnutia koalície však ešte nie je známy. „Je to v rámci balíka rokovaní aj o odvodovej reforme aj o rozpočte, to znamená, že to bude niekedy zrejme v priebehu septembra,“ uviedol minulý týždeň hovorca premiérky Rado Baťo.
Zástupcovia živnostníkov naďalej trvajú
Zástupcovia živnostníkov naďalej napríklad trvajú na zachovaní 40-percentných paušálnych výdavkov, či na požiadavke, aby u príjmov z dohôd bol zachovaný súčasný stav a aby neboli predmetom zvyšovania odvodov. Prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik však pripomína, že súčasné problémy by pomohlo vyriešiť aj obmedzenie šedej ekonomiky, nie len daňovo – odvodová reforma. „Možno, že tam je tých peňazí, ktoré chýbajú ešte viac, ako sa získa touto daňovo – odvodovou reformou smerom od živnostníkov,“ uviedol Čižmárik.
Premiérka Iveta Radičová prisľúbila v polovici augusta zástupcom živnostníkov a umelcov, že sa vláda bude pokúšať hľadať riešenia niektorých technických problémov, ktoré identifikovali napríklad umelci. Ide o platby odvodov z tzv. pasívnych príjmov a akceptovanie niektorých typov netradičných výdavkov ako daňové výdavky. Šéf rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Mihál už návrhy umelcov o zmenách v platení odvodov z tantiém, či zaradenie kostýmov medzi daňovo oprávnené výdavky označil za prijateľné.Vláda schválila legislatívnu podobu reformy daní a odvodov v piatok 19. augusta. Podľa schváleného návrhu zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti sa má základom pre výpočet daní a odvodov od začiatku budúceho roka stať superhrubá mzda. Má ísť o hrubú mzdu zamestnanca zvýšenú o odvody zamestnávateľa s výnimkou súčasného poistného na úrazové poistenie. Reforma má súčasne zaviesť jeden zdravotný a jeden sociálny odvod, ako aj jednotný vymeriavací základ na platenie odvodov a daní.