Ako v živote dosiahnúť finančnú slobodu?
Chceli by ste dosiahnuť vo svojom živote finančnú slobodu? Úplne jednoduchá otázka, na ktorú by snáď každý z nás odpovedal rovnako: samozrejme, že áno. Mnohí by dokonca odpovedali bez toho, aby sa zamysleli nad tým, čo to vlastne finančná sloboda je. Aká je teda definícia finančnej slobody? Znamená to byť bohatý, nemať žiadne dlhy a už nikdy nemať problémy s peniazmi? Alebo, že môžeme robiť čo chceme, kde chceme, s kým a kedykoľvek chceme a mať pritom dostatok peňazí na to, aby sme to mohli urobiť?
Finančná sloboda môže znamenať pre každého niečo iné. Pre niekoho možno aj to, že sa nebude musieť už nikdy prebúdzať na budík a robiť niečo čo ho nebaví. Robert T. Kiyosaki vo svojej knihe Bohatý otec, chudobný otec uvádza: „V roku 1994 som vo veku 47 rokov odišiel do dôchodku, moja žena Kim mala 37 rokov. Dôchodok neznamená prestať pracovať. Pre mňa a pre moju ženu to znamená, že okrem nepredvídateľných katastrofických zmien, naše bohatstvo automaticky rastie, má veľký náskok pred infláciou a pritom môžeme, ale nemusíme pracovať. Domnievam sa, že to je to, čomu sa hovorí sloboda. Aktíva sú natoľko veľké, že rastú samé od seba.“
Možnosť voľby
Sloboda úzko súvisí s možnosťou voľby. Ak budete mať viac peňazí, budete mať i viac možností. Zamyslite sa nad tým. Každý by chcel dosiahnuť finančnú slobodu, no len málokto o tom skutočne premýšľa. Ľudia majú záujem o vyššie vzdelanie, pretože veria, že im to môže priniesť vyššiu pozíciu i viac peňazí. No vyššia pozícia si zvyčajne vyžaduje i viac času a nemusí sa zákonite spájať s finančnou slobodou. Ako je to možné? Jednoducho. Neexistuje totiž žiadna univerzita, ktorá by mala kurz alebo predmet s názvom Finančná sloboda alebo Tvorba bohatstva.
Nie sme pripravovaní na to, aby sme dosahovali finančnú slobodu. Sme vychovávaní k tomu, aby sme vyštudovali a našli si slušné zamestnanie. Každý kto sa chce naučiť ako dosiahnuť finančnú slobodu, musí vynaložiť vlastné úsilie, aby získal potrebné znalosti. Dnes to už nie je tak náročné ako kedysi. Existujú nahrávky, zaujímavé semináre či knihy. Medzi najslávnejšie patria: Audio Deigst – Programy manažérskeho růstu a knihy ako Bohatý otec, chudobný otec, Škola biznisu, Cashflow kvadrant od Roberta.T. Kiyosakiho či kniha Prečo chceme, aby ste boli bohatí od Donalda J. Trumpa a Roberta T. Kiyosakiho. Ako teda vidíme, cesta ako vytvoriť bohatstvo vedie cez zvyšovanie vlastného finančného IQ resp. cez zvyšovanie finančnej gramotnosti.
Finančná gramotnosť
Všetci by sme boli radi, ak by naše peniaze zarábali alebo aspoň nestrácali na hodnote. Nech zarábame akúkoľvek čiastku, o ťažko zarobené peniaze nechceme prísť. Zaujímavý je ale výrok mnohých obyvateľov na Slovensku: „Keby som zarábal milióny, tak by som sa o ne vedel dobre postarať. Ale dostávam iba mizerný plat a neviem, kam všetky peniaze pomiznú.“
Finančná gramotnosť v sebe skrýva práve toto. Naozaj by sa o peniaze mali vedieť postarať len tí najmajetnejší? „Finančná gramotnosť je veľmi vážna a široká otázka. Rezonuje celosvetovo. Súvisí s tým, že finančný sektor sa vyvíja veľmi rýchlo, objavujú sa nové sofistikované produkty, združené produkty z viacerých oblastí finančného trhu. Vzdelanie spotrebiteľa často nestačí, aby produktom porozumel. Ak aj porozumie, naštudovaniu musí venovať veľa času.“
Robert T. Kiyosaki v tretej kapitole píše o tom, že keď chceme byť bohatí, tak musíme byť finančne gramotní. Finančná gramotnosť v sebe skrýva prvé a jediné pravidlo, ktoré vám teraz prezradíme: Musíte vedieť, aký je rozdiel medzi aktívami a pasívami, a ako kupovať aktíva. Znie to jednoducho, no väčšina ľudí finančne zápasí práve preto, lebo nevedia, aký je rozdiel medzi pasívami a aktívami.
Aktíva verzus pasíva
Zjednodušene môžeme povedať, že aktíva sú položky, ktoré nám peniaze do vrecka prinášajú a pasíva sú položky, ktoré nám peniaze naopak z vrecka vyťahujú. Prepojenosť medzi aktívami, pasívami a medzi príjmami a výdavkami môžeme jednoducho znázorniť podľa nasledujúcej schémy.
Obrázok 1: Tok peňazí v aktívach a v pasívachPrameň: KIYOSAKI, R.T. – LECHTEROVÁ, S.L.: Bohatý otec, chudobný otec, s. 63-64.
Negramotnosť tak slov, ako aj čísel je základom finančného zápasu. Ľudia majú finančné problémy, pretože nevedia čítať – buď čísla, alebo slová. Dôležité je nielen to, aby sme týmto pojmom porozumeli, ale rovnako aj to, aby sme náš finančný tok následne usmerňovali. Z prehľadu príjmov, výdavkov, aktív a pasív ľahko zistíme či náš rozpočet je:
- prebytkový, keď príjmy prevyšujú výdaje,
- vyrovnaný, keď sa príjmy rovnajú výdajom,
- deficitný, keď príjmy sú nižšie ako výdaje a žijeme na dlh.
Prečo bohatí bohatnú?
„Pohľad na finančnú bilanciu bohatých nám napovie, prečo bohatí bohatnú. Kolonka aktív pokrýva viac než dostatočný príjem na pokrytie výdavkov a nadbytok sa opäť investuje do kolonky aktív. Aktíva ustavične rastú a preto príjem, ktorý sa tam vytvára, rastie s nimi. Výsledok je: Bohatí bohatnú.“
Zapamätajte si tieto postrehy:
- bohatí kupujú aktíva,
- chudobní majú len výdavky,
- stredná trieda kupuje pasíva a pokladá ich za aktíva.
Preto sa snažme náš tok financií usmerňovať tak, aby sme zväčšovali aktíva a zmenšovali pasíva a výdavky.
Čo bohatí učia svoje deti a chudobní nie?
V roku 1974 Raya Kroca, zakladateľa firmy McDonald´s požiadali, aby prednášal na texaskej univerzite v Austine. Po prednáške sa ich Ray spýtal: „V akom biznise pracujem?“ Všetci sa rozosmiali a potom jedna statočná duša povedala, že pracuje v hamburgerovom biznise. Ray sa usmial a povedal: „Myslel som si, že mi takto odpoviete.“ Odmlčal sa a potom rýchlo dodal: „Dámy a páni, s hamburgermi nerobím. Môj biznis sú nehnuteľnosti.“
Potom im všetko podrobne vysvetlil: hlavným obchodným zameraním je predaj franchisingových restaurácií, ale vždy s dôrazom na miesto, kde bude reštaurácia stáť. Nehnuteľnosť a jej lokalita je najdôležitejším faktorom úspechu každej reštaurácie. Dnes je McDonald´s najväčším a jediným majiteľom nehnuteľností na svete, vlastní dokonca viac než katolícka cirkev. Firme McDonald´s teraz patria niektoré najdrahšie križovatky a rohy budov v Amerike, ako aj v iných častiach sveta.
Tajomstvo teda znie: „Staraj sa o seba.“ Finančný zápas je často priamy výsledok toho, že ľudia celý život pracujú pre niekoho iného. Inak povedané: naučte sa postarať sami o seba a zvládnuť finančný tok a budete bohatí. Existuje viacero spôsobov ako na to. Dôležité ale je, aby ste uskutočnili zmenu. A práve to býva najťažšie. Prepracovať sa od zamestnanca, cez živnostníka až k majiteľovi firmy či k investorovi. Každopádne to nám radia tí, ktorým sa to podarilo.
lm
Zoznam použitej literatúry
- AUDIO DIGEST – Programy manažérského růstu
- http://www.mladez.sk/buxus/generate_page.php?page_id=89065 (9. 11. 2008)
- KIYOSAKI, R.T. – LECHTEROVÁ, S.L.: Bohatý otec, chudobný otec. Bratislava : Motýľ, 2004. 129 s. ISBN 80-89199-03-8
- Poistné rozhľady, Bratislava, Slovenská asociácia poisťovní, ročník 14, číslo 3, s. 2
- TRUMP D.J. – KIYOSAKI, R.T.: Prečo chceme, aby ste boli bohatí. Bratislava : Motýľ, 2007. 358 s. ISBN 978-80-89199-57-0