Zmeny v pracovnej zdravotnej službe
S účinnosťou od 1.5.2010 nadobudla účinnosť novela zákona č.132/2010 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorá medzi inými zmenami upravila aj vykonávanie dohľadu nad pracovným prostredím. Tento zákon je pre podnikateľov známy hlavne tým, že obsahuje aj ustanovenia tak veľmi diskutovanej pracovnej zdravotnej služby.Pracovná zdravotná služba u zamestnávateľa najmä zisťuje nebezpečenstvá a hodnotí zdravotné riziká, ktoré ohrozujú zdravie zamestnancov pri práci, dohliada na faktory pracovného prostredia a na stav pracovných podmienok, ktoré môžu ovplyvňovať zdravie zamestnancov. Pracovná zdravotná služba sa zúčastňuje na vypracúvaní programov ochrany a podpory zdravia zamestnancov, na zlepšovaní pracovných podmienok a na vyhodnocovaní nových zariadení a technológií zo zdravotného hľadiska, ďalej sa zúčastňuje na opatreniach pracovnej rehabilitácie, na rozboroch pracovnej neschopnosti, chorôb z povolania, ochorení súvisiacich s prácou a zdravotných rizík.Zamestnávateľ môže zabezpečiť PZS dvoma spôsobmi, a to vlastnými odbornými zamestnancami, ktorí sú s ním v pracovnom pomere (uzavreli pracovnú zmluvu podľaZákonníka práce) a vykonávajú ju len pre tohto zamestnávateľa, alebo môže zmluvne dohodnúť jej vykonávanie dodávateľským spôsobom s právnickými alebo fyzickýmiosobami – podnikateľmi, ktoré majú oprávnenie vydané Úradom verejného zdravotníctva SR na výkon PZS a vykonávajú túto činnosť na území SR pre akéhokoľvek zamestnávateľa.V prípade, že zamestnávateľ zamestnáva menej ako 19 zamestnancov, ktorí nevykonávajú rizikové práce, stačí keď zabezpečí dohľad nad pracovným prostredím samostatne lekárom alebo verejným zdravotníkom.Pokiaľ má zamestnávateľ zamestnancov, ktorí vykonávajú iba prácu zaradenú v kategórii 1, stačí keď pracovnú zdravotnú službu zabezpečí samostatne lekárom s určenou špecializáciou alebo verejným zdravotníkom. Pokiaľ zamestnanci vykonávajú prácu zaradenú v kategórii 1 a 2 alebo len v kategórii 2 a ich počet neprekročí 50 platí pre ich zamestnávateľa prechodné obdobie počas ktorého stačí zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu samostatne lekárom so špecializáciou alebo verejným zdravotníkom, mimo spoločnosti poskytujúcej služby pracovnej zdravotnej služby.Prechodné obdobie pre túto kategóriu platí od 1.5.2010 do 31.12.2011 a pre mnohých zamestnávateľov znamená nemalú úsporu finančných prostriedkov z titulu financovania jedného lekára oproti špecializovanej firme.Po uplynutí prechodného obdobia, t. j. od 1. 1. 2012, sa bude tento spôsob dohľadu nad pracovným prostredím týkať opäť zamestnávateľov s počtom zamestnancovnižším ako 19, ak vykonávajú prácu zaradenú v kategórii 1 a 2 alebo len v kategórii 2. Podľa úrovne a charakteru faktorov práce a pracovného prostredia, hodnotenia zdravotných rizík a na základe zmien zdravotného stavu sa práce zaraďujú do 4 kategórií:
- práce pri ktorých nie je riziko poškodenia zdravia zamestnanca vplyvom práce a pracovného prostredia
- práce, pri ktorých nie je predpoklad poškodenia zdravia (neprekročené limity)
- práce pri ktorých sú prekročené limity, práce pri ktorých nie sú prekročené limity, ale vzájomná kombinácia faktorov by mohla viesť k poškodeniu zdravia, práce pri ktorých nie sú stanovené limity a práce v kontrolovanom pásme
- výnimočne, na obmedzený čas, najviac na 1 rok – práce, pri ktorých nie je možné znížiť expozíciu, práce v 3. kategórii pri vzájomnej kombinácii faktorov a práce pri činnostiach vedúcich k ožiareniu pri prekročených limitoch
Rizikovou prácou je práca v 3. a 4. kategóriiO zaradení do kategórie rozhoduje RÚVZ (Regionálny úrad verejného zdravotníctva) na základe návrhu zamestnávateľa alebo z vlastného podnetu.U zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do kategórie 1 a 2, okrem profesií, u ktorých sa vyžaduje zdravotná spôsobilosť na prácu osobitnými predpismi, zamestnávateľ nie je povinný zabezpečiť vykonávanie lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci. Je povinný zabezpečiť len dohľad nad pracovným prostredím, pracovnými podmienkami a spôsobom vykonávania práce z hľadiska vplyvu na zdravie zamestnancov. Frekvencia lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci závisí od kategorizácie prác z hľadiska zdravotných rizík:
- jedenkrát za rok pri práci kategórie 3 a 4 (rizikové práce)
- jedenkrát za 3 roky pri práci kategórie 2, 1
Zákon č. 132/2010 Z.z. zmenil § 11 zákona č. 124/2006 Z. z., ktorý novo upravuje rekondičné pobyty a alternatívnym spôsobom aj poskytovanie rehabilitácie v súvislosti s prácou pre zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikové práce (kategória 3,4). Zamestnávateľ pri zabezpečovaní rekondičných pobytov a rehabilitácie v súvislosti s prácou pre zamestnancov spolupracuje s pracovnou zdravotnou službou.Okrem preventívnych prehliadok musí zamestnávateľ zo zákona:
- posudzovať zdravotnú spôsobilosť na prácu
- dohliadať na pracovné podmienky zamestnancov
- zabezpečovať školenia
jl