Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Musí mať podnikateľ podnikateľský účet?

Dom s eurobankovkami na streche
16. februára 2010 Tlačiť

Podnikateľský účet nie je povinnosťou.

Niektorí živnostníci hlavne na začiatku svojho podnikania stoja pred dilemou, či si založiť podnikateľský účet alebo nie? Podľa hovorkyne daňového riaditeľstva, I. Adamíkovej, žiadny zákon neukladá povinnosť zriadenia účtu v banke, teda ani podnikateľského.

Podnikateľský účet je dobrovoľný, ale drahší luxus

Založenie podnikateľského účtu je teda dobrovoľné a veľmi záleží od toho, o aký druh podnikania ide a ako často sa budú točiť peniaze na účte. Drobným živnostníkom sa pri ich maličkých transakciách naozaj založenie podnikateľského účtu neoplatí. Stačí mať bežný osobný účet súkromnej osoby, ktorý sa dá používať aj na podnikateľské účely.

Prípadne môžu platby a príjem realizovať v hotovosti, či prostredníctvom poštových poukážok. Pri väčšom pohybe peňazí týkajúcich sa podnikania je založenie podnikateľského účtu veľmi praktické a pre veľkopodnikateľov sa jeho otvorenie stáva dokonca nevyhnutnou záležitosťou. Nevýhodou podnikateľských účtov je, že banky ich ponúkajú drahšie.

Založenie účtu

Ak sa teda podnikateľ rozhodne vo vybranej banke dobrovoľne založiť účet na podnikanie (či už osobný alebo podnikateľský), je však povinný túto skutočnosť oznámiť príslušným úradom (daňový úrad, živnostenský úrad, sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa) a poskytnúť im číslo tohto účtu a banku, v ktorom si účet založil. Tak isto treba príslušným úradom zahlásiť aj prípadnú zmenu účtu, či jeho zrušenie.

Podnikateľ musí v tomto prípade podrobne viesť účtovné záznamy účtu. Oddelené vedenie osobných a podnikateľských financií nie je povinné, no odporúča sa pri väčších transakciách založiť si účet len na podnikanie, ktorý je oddelený od súkromných transakcií pre jednoduchšie vedenie účtovníctva a lepší prehľad.  Niektoré banky dokonca majú vo svojich podmienkach, že sa nemôže osobný účet používať na podnikanie a ponúkajú hneď podnikateľský účet.

Čo je potrebné na založenie podnikateľského účtu?

Podnikateľský účet si môže založiť len podnikateľ. Na založenie účtu v ktorejkoľvek banke sú potrebné minimálne tieto doklady:

  • občiansky preukaz,
  • živnostenský list, koncesná listina alebo výpis zo živnostenského, či obchodného registra (poprípade doklad o registrácii).

Výhody podnikateľského účtu

  • Väčší prehľad o príjmoch a úhradách pri podnikaní – podnikateľský účet je potrebné zahlásiť aj na daňovom úrade a v poisťovniach. Bankový výpis sa tak pri podnikaní stáva súčasťou účtovníctva, čo pri jednom účte na súkromné a podnikateľské účely je môže spôsobovať problémy v rozlíšení transakcií na súkromné a podnikateľské.
  • Väčšie súkromie – pri používaní účtu len na podnikateľské účely nemá daňový úrad pri kontrole k dispozícii aj súkromné transakcie, ktoré by pri spoločnom účte mal. Podobne je to aj v prípade, že podnikateľovi vedie účtovníctvo externý účtovník, ktorý sa takto nedostane k informáciám zo súkromného života.
  • Zjednodušenie účtovníctva – na účte sú pohyby len z podnikania a sú oddelené od súkromných peňažných operácií, ktoré by bolo pri jednom spojenom účte potrebné účtovať do osobnej spotreby (tieto výdavky neovplyvňujú základ dane).
  • Lacnejšie účtovníctvo – externí účtovníci si svoje služby zvyknú účtovať od počtu zaúčtovaných dokladov, pri používaní jedného účtu na podnikateľské a aj na súkromné účely sa náklady na účtovníctvo zbytočne zvyšujú.
  • Pri častých transakciách je podnikateľský účet najlacnejší typ účtu, ktorý je zároveň so sebou prináša aj výhodné služby – poplatky za vedenie súkromných účtov sú síce nižšie, ale majú vyššie poplatky za pohyby na účte. Okrem toho, pohyby sú často limitované, alebo si banka účtuje za veľa pohybov extra poplatky. K podnikateľskému účtu väčšinou banka poskytuje rôzne výhodné balíčky, v ktorých sú určité služby aj zadarmo (e-banking, zriadenie platobnej karty, vedenie účtu bez poplatku, možnosť posielania informácií o novinkách pre podnikateľov).
  • Výdavky za podnikateľský účet si môže živnostník zahrnúť do nákladov.
  • Podnikateľ získa ľahší prístup k úveru v banke, v ktorej má vedený podnikateľský účet – vzhľadom na to, že banka eviduje podnikateľove pohyby na účte vie skôr schváliť úver, prípadne poskytnúť výhodnejšie podmienky.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikám ako dôchodcaPodnikám ako študentPodnikám ako zdravotne postihnutýPodnikám na internetePodnikám na materskejPodnikám popri práciPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X