Opatrenia vyplývajúce zo zákona na ochranu nefajčiarov
Od 1. apríla 2009 zákon ukladá povinnosť fyzickým osobám podnikateľom a právnickým osobám umiestniť v priestoroch, kde je zákaz fajčenia na viditeľnom mieste trvalý oznam s informáciou, kde a na ktoré kontrolné orgány sa môžu sťažovatelia obrátiť, ak dochádza k porušovaniu zákona o ochrane nefajčiarov.
Zákon sa tým snaží zlepšiť informovanosť verejnosti, a tým aj zvýšenie vymožiteľnosti povinností stanovených týmto zákonom.
Povinnosti fyzických a právnických osôb, ktoré prevádzkujú zariadenia, v ktorých je zakázané fajčiť
Táto nová povinnosť sa teda dotkla množstva subjektov, keďže sa týka všetkých priestorov, kde je podľa § 7 zákona zákaz fajčenia.
Podľa § 7 sa zakazuje fajčiť:
- na verejných letiskách, v dráhových vozidlách vnútroštátnej verejnej osobnej dopravy na železničných dráhach, električkových, trolejbusových, lanových a špeciálnych dráhach, v priestoroch železničných staníc a zastávok, v prostriedkoch autobusovej vnútroštátnej hromadnej osobnej dopravy, v čakárňach a prístreškoch na zastávkach vnútroštátnej pravidelnej osobnej dopravy, na krytých nástupištiach a v uzavretých verejných priestoroch súvisiacich s touto dopravou určených pre cestujúcich, na otvorených nástupištiach vo vzdialenosti 4 metre od vymedzenej plochy nástupíšť – § 7 ods.1, písm.a)
- v areáloch zdravotníckych zariadení, okrem fajčiarní alebo fajčiarskeho priestoru, ktorý je vyhradený na psychiatrických oddeleniach -§ 7 ods.1, písm.b)
- v základných školách, v stredných školách a v školských zariadeniach, v predškolských zariadeniach a v priestoroch detských ihrísk – § 7 ods.1, písm.c)
- vo vysokých školách a v študentských domovoch – § 7 ods.1, písm.d)
- v zariadeniach sociálnych služieb okrem fajčiarní vyhradených pre zamestnancov – § 7 ods.1, písm.e)
- v kultúrnych zariadeniach a v uzavretých športových zariadeniach – § 7 ods.1, písm.f)
- v úradných budovách, v uzavretých verejne prístupných priestoroch všetkých typov predajní, v divadlách, v kinách, na výstaviskách, v múzeách a galériách – § 7 ods.1, písm.g)
- v zariadeniach spoločného stravovania, okrem zariadení, ktoré majú pre nefajčiarov vyhradených minimálne 50 % z plochy, ktorá je stavebne oddelená od časti pre fajčiarov, pričom priestor pre nefajčiarov musí byť umiestnený pri vstupe do zariadenia – § 7 ods.1, písm. h)
- v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo – § 7 ods.1, písm. i)
- v priestoroch, v ktorých sú mladiství vo väzbe alebo v ktorých vykonávajú trest odňatia slobody – § 7 ods.1, písm. j)
FO – podnikateľ a právnická osoba, ktoré prevádzkujú zariadenia, v ktorých je zakázané fajčenie, sú povinní upozorniť verejnosť na zákaz fajčenia bezpečnostným a zdravotným označením, ktoré musí byť umiestnené na viditeľnom mieste.
V priestoroch, kde je zákaz fajčenia, musí byť na viditeľnom mieste umiestnený oznam s informáciou, kde a na ktorých kontrolných orgánoch je možné podať oznámenie o porušovaní zákona. Prevádzky, ktoré patria v zmysle § 7 ods.1 písm. g) medzi miesta, kde platí zákaz fajčenia, musia byť označené:
- bezpečnostným a zdravotným označením o zákaze fajčenia – piktogramom (§ 8 ods. 3 zákona),
- oznamom s informáciou o kontrolných orgánoch (§ 8 ods.4),
Kontrolné orgány, ktoré sú povinné vykonávať kontrolu dodržiavania zákona, sú uvedené v ustanoveniach § 9 až § 11 zákona o ochrane nefajčiarov sú:
- Železničná polícia,
- Slovenská obchodná inšpekcia (SOI),
- Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky,
- Regionálny Úrad verejného zdravotníctva (ÚVR),
- obec.
Údaje o príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva musia obsahovať podľa toho, kde sa prevádzka nachádza, jeho adresu, príp. tel. číslo, e-mail. Ostatné kontrolné orgány, ktoré sa tej-ktorej konkrétnej prevádzky týkajú, stačí vymenovať tak, ako sú uvedené v § 9 zákona o ochrane nefajčiarov.
Ak fyzická osoba – podnikateľ alebo právnická osoba nezabezpečí umiestnenie tohto oznamu, hrozí mu pokuta od 331 do 3 319 eur zo strany Slovenskej obchodnej inšpekcie alebo taká istá pokuta od Úradu verejného zdravotníctva pokiaľ nedodrží samotný zákaz fajčenia.
Povinnosti fyzických a právnických osôb, ktoré prevádzkujú zariadenia, v ktorých je zakázaný predaj tabakových výrobkov osobám mladším ako 18 rokov.
Prevádzky, v ktorých sa uskutočňuje predaj tabakových výrobkov, v zmysle § 6 ods.3 je zakázaný predaj tabakových výrobkov a výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak osobám mladším ako 18 rokov.
Zároveň sa v nich v zmysle § 7 ods.1 písm. g) zákona o ochrane nefajčiarov zakazuje fajčiť, preto musia byť označené:
- oznamom o zákaze predaja tabakových výrobkov a výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak osobám mladším ako 18 rokov (§8 ods.2 zákona o ochrane nefajčiarov),
- oznamom o zákaze predaja kusových cigariet (§ 10 ods.1 písm. c) zákona č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov)
- bezpečnostným a zdravotným označením – piktogramom (§8 ods.3 zákona o ochrane nefajčiarov),
- oznamom s informáciou o kontrolných orgánoch (§8 ods.4 zákona o ochrane nefajčiarov).
Vzor tabuľky: „ZÁKAZ FAJČIŤ!“ – piktogram
ZÁKAZ FAJČIŤ! Porušenie zákazu fajčenia v tomto objekte podľa § 7 ods. 1, písmeno g) zákona číslo 377/2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov v znení neskorších predpisov možno oznámiť na:
|
---|
jl