Podiel SZČO s minimálnymi sociálnymi odvodmi klesá
Podiel samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktoré platia sociálne odvody z minimálneho vymeriavacieho základu, klesá.
Kým v roku 2014 si platilo minimálne poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie 70 percent SZČO, tento rok je to necelých 64 percent. „Je to pozitívny trend, pretože minimálny vymeriavací základ znamená aj minimálne dávky – najmä nemocenskú a zápočet na dôchodok,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
Napríklad nemocenskú dávku dostane SZČO podľa Višvádera pri 31-dňovom mesiaci pri minimálnom vymeriavacom základe po januári 2016 vo výške 243,90 eur. „Ale už napríklad pri platení odvodov z priemernej mesačnej mzdy (858 eur) by to bolo 481 eur,“ tvrdí.
Pri rovnako dlhom mesiaci robí rozdiel pri dávke materské vyše 300 eur mesačne. „Ak si platí z minimálneho vymeriavacieho základu, dostane 310,40 eur, pri priemernej mesačnej mzde by to bolo už 612,20 eur,“ upozornil hovorca poisťovne. Rozdiely sú aj pri dávke ošetrovné, ktorú by SZČO platiaca odvody z minimálneho vymeriavacieho základu dostala vo výške 78,70 eur, pričom pri priemernej mesačnej mzde by to bolo 155,20 eur. „Platiť odvody sa teda jednoznačne oplatí,“ dodal Višváder.
Nižší podiel SZČO, ktoré platia minimálne sociálne odvody, súvisí aj s novými pravidlami výpočtu vymeriavacieho základu, ktoré ešte v roku 2012 zaviedla vláda Roberta Fica. K základu dane sa od roku 2013 spätne pripočítavajú povinne platené odvody na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré si SZČO zahrnula do výdavkov. Koeficient, ktorým sa delí základ dane, sa z hodnoty 2 platnej v roku 2012 postupne, počas troch rokov, znížil na tohtoročných 1,486. Obe tieto novinky spôsobili, že v rokoch 2013 až 2015 pri rovnakom základe dane SZČO postupne rástol vymeriavací základ na platenie sociálnych odvodov.