V štátnych nemocniciach vraj nahrádzajú sestry záchranármi
V štátnych nemocniciach začali podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) nahrádzať sestry zdravotníckymi záchranármi napriek tomu, že to legislatíva nedovoľuje. Ako upozornila prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová, komora má dôkazy o tom, že Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice cez inzerát na svojej stránke hľadá zdravotníckych záchranárov na Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny aj keď to vyhláška nepovoľuje. Inzerát zverejnili tri týždne po tom, čo dali sestry v Košiciach hromadné výpovede.
Komora sestier ešte v nedeľu 27. decembra upozornila na porušovanie zákona v súvislosti s neoprávneným zamestnávaním zdravotníckych záchranárov na oddeleniach a klinikách anestéziológie a intenzívnej medicíny a jednotkách intenzívnej starostlivosti. „Minister zdravotníctva Viliam Čislák nás ústami svojej hovorkyne obviňuje z klamstva. Pravda je však taká, že v samotnom rezorte zdravotníctva sa prehliada porušovanie zákona a podporuje neférové nahrádzanie sestier a pôrodných asistentiek vo výpovediach, lebo na Slovensku sa za nich nedá nájsť adekvátna náhrada,“ konštatovala Lazorová.
Predseda Sekcie sestier pracujúcich v anestéziológií a intenzívnej starostlivosti, člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc opätovne zdôrazňuje, že zdravotnícky záchranár ako erudovaný profesionál môže pracovať v ústavných zdravotníckych zariadeniach, ale len na oddeleniach urgentného príjmu. Pre prácu na oddeleniach a klinikách anestéziológie a intenzívnej medicíny a jednotkách intenzívnej starostlivosti nemá potrebnú odbornú spôsobilosť. „Zdravotnícki záchranári v žiadnom prípade nemôžu pôsobiť na pracoviskách anestéziológie a intenzívnej medicíny, či už, ide o lôžkovú časť, ambulantnú časť, alebo operačnú sálu, pretože na to nemajú patričnú odbornú spôsobilosť a môžu spôsobiť priame ohrozenie kvality špecializovanej intenzívnej starostlivosti a života pacientov,“ argumentoval Laurinc.
Podľa výnosu Ministerstva zdravotníctva SR musia byť v každej zmene na jedného zdravotníckeho pracovníka v povolaní sestra na oddeleniach a klinikách anestéziológie a intenzívnej medicíny maximálne dvaja pacienti, na jednotkách intenzívnej starostlivosti maximálne traja pacienti. Ako vysvetlila Lazorová, do tohto počtu sa nezarátava sestra, ktorá poskytuje anestéziologickú starostlivosť na operačnej sále. V každej zmene musí byť najmenej jedna sestra špecialistka s príslušným profesijným titulom.
Vzhľadom na akútny stav pacientov a náročnosť pracovných činností je podľa komory nevyhnutné, aby bol v každej zmene na týchto pracoviskách k dispozícii jeden zdravotnícky asistent, alebo sanitár. „Bez dostatočného počtu zdravotníckeho personálu by mohlo dôjsť k priamemu ohrozeniu kvality špecializovanej intenzívnej starostlivosti a života pacientov. Zdravotnícky asistent je súčasťou tímu ústavných zdravotníckych zariadení, ale nenahrádza sestru,“ uzavrela Lazorová.