Oprávnenosť odpočtu DPH
Aké sú podmienky na uplatnenie odpočtu DPH? Kedy môže platiteľ dane DPH odpočítať? Aký doklad musí mať na uplatnenie práva na odpočet DPH? Ako sa posudzuje právo na odpočítanie pri DPH? A ovplyvňuje to nejako aj registráciu? A aké sú pravidlá pre uplatnenie DPH na vstupe a výstupe? Je to možné v ktoromkoľvek (aj inom) mesiaci? Čítajte ďalej a dozviete sa. Taktiež treba vedieť, že nadmerný má nové pravidlá.
Správca dane môže spochybniť nárok na odpočet
Platiteľ DPH má nárok na odpočítanie dane na vstupe. Tento nárok upravuje zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) v ustanoveniach § 49 a § 51 tohto zákona.
Správca dane však môže tento nárok spochybniť. V článku sa zameriame na vysvetlenie základných podmienok, ktoré je potrebné splniť pre uplatnenie odpočtu DPH na vstupe, ako aj na posudzovanie nároku na odpis dane zo strany správcu dane. Na konkrétny výpočet odpočtu už treba aj znalosť danej problematiky a nie len jednoduchá kalkulačka.
Podmienky na uplatnenie odpočtu DPH
- vecné
- je potrebné, aby došlo ku vzniku daňovej povinnosti, t.j. ku skutočnému dodaniu tovaru alebo služby (čiže pri registrácii u auta, pri kúpe osobného auta M1, pri kúpe ojazdeného auta),
- prijaté plnenie (tovar, služba) musí byť kupujúcim − platiteľom dane použité na účely jeho podnikania.
- formálne
- ide o preukázanie nároku na odpočítanie DPH dokladom, napríklad faktúrou, dovozným dokladom, uvedením dane v evidencii pre DPH (pri cezhraničných službách)
Poznámka: Samotná existencia faktúry nestačí ako dôkaz, že k dodaniu tovaru alebo služby skutočne došlo!
Kedy vzniká právo na odpočítanie DPH?
Právo na odpočítanie DPH vzniká najskôr v zdaňovacom období, kedy právo na odpočítanie dane vzniklo (t.j. v deň vzniku daňovej povinnosti) a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Upozornenie:
- Na uplatnenie práva na odpočítanie dane musí mať platiteľ dane DOKLAD do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania k DPH za zdaňovacie obdobie, za ktoré si uplatňuje odpočítanie dane.
- Ak požadovaný doklad nemá, vykoná odpočítanie dane v tom období, v ktorom tento doklad dostane.
Kedy môže platiteľ dane DPH odpočítať?
Daňovník si môže DPH odpočítať, ak:
- nakupuje tovary alebo prijíma služby v tuzemsku od iného platiteľa dane,
- je daň ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12 zákona o DPH, t.j. dochádza k prenosu daňovej povinnosti na odberateľa,
- nadobúda tovar v tuzemsku z iného členského štátu, tzv. intrakomunitárne nadobudnutie tovaru,
- je daň ním uplatnená pri dovoze tovaru alebo zaplatená colnému orgánu v tuzemsku pri dovoze tovaru.
Poznámka: Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítavať daň, a súčasne pre tovary a služby, pri ktorých nemôže odpočítať daň, musí uplatniť pomerné odpočítanie dane podľa § 50 zákona o DPH. Nemôže si odpočítať celú daň.
Aký doklad je potrebný na uplatnenie práva na odpočet DPH?
- faktúru od tuzemského platiteľa dane, ak odpočítava daň z tovarov a služieb dodaných tuzemským dodávateľom – platiteľom dane,
- záznamy podľa § 70 zákona o DPH, ak odpočítava daň z tovarov a služieb, pri ktorých sa na neho prenáša daňová povinnosť v zmysle § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12 zákona o DPH,
- faktúru od dodávateľa z iného členského štátu, ak nadobúda tovar v tuzemsku z iného členského štátu,
- dovozný doklad potvrdený colným orgánom, ak je daň ním uplatnená pri dovoze tovaru alebo zaplatená colnému orgánu v tuzemsku pri dovoze tovaru.
Ako sa posudzuje právo na odpočítanie DPH?
- Je potrebné zistiť, či skutočne došlo k zdaniteľnému plneniu,
- posúdenie, či prijaté plnenie súvisí s ekonomickou činnosťou platiteľa dane (bolo použité za jeho podnikanie),
- nárok na odpočet dane vzniká v rozsahu, v akom je daň splatná.
Dokazovanie
Dokazovanie sa uskutočňuje v priebehu daňovej kontroly podľa daňového poriadku (zákon č. 563/2009 Z. z.):
- správca dane počas kontroly vyhodnotí predložené dôkazy podľa svojej úvahy,
- každý dôkaz hodnotí jednotlivo a všetky v ich vzájomnej súvislosti,
- prihliada na všetko, čo pri daňovej kontrole vyšlo najavo,
- v prípade pochybností o správnosti a pravdivosti predložených dokladov môže kontrolovaný daňový subjekt vyzvať a napríklad žiadať o vysvetlenie účelu nákupu daného tovaru, žiadať o predloženie dokladov potvrdzujúcich prepravu tovaru (napríklad faktúry za prepravu, evidenciu prevádzky motorového vozidla, zmluvy o preprave), údaje o tom, kde bol tovar uskladnený atď.
Poznámka: Daňový subjekt je povinný preukázať, že zdaniteľné plnenie uvedené na faktúre od dodávateľa bolo skutočne uskutočnené a to aj v roku 2015 alebo 2016.
Ak daňový subjekt nepreukáže skutočnosti, ktoré správca dane požaduje na potvrdenie reálnosti uskutočnenia zdaniteľných plnení, z ktorých bola DPH odpočítaná, môže správca dane nepriznať právo na odpočítanie DPH, hoci má k dispozícii faktúru so všetkými náležitosťami v zmysle zákona o DPH.
Poznámka: Z uvedeného dôvodu je dôležité, aby si v čase uskutočňovania obchodu daňový subjekt zaobstaral všetky doklady, ktoré potvrdzujú, že bol daný obchod reálne uskutočnený. To platí aj vtedy, ak ide o nárok pri osobnom automobile, z diaľničnej známky, pri leasingu, pri PHM, na osobné auto (či už nové alebo ojazdené auto).