Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Poslanci za KDH chcú zmeny v inštitúte ručenia za DPH

Poslanci za KDH chcú zmeny v inštitúte ručenia za DPH
Poslanec Ján Hudacký (KDH). Foto: SITA
26. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podľa poslanca Hudackého problémy s nezaplatením DPH nastávajú hlavne pri verejných zákazkách, kedy si veľké a úspešné firmy objednávajú dodanie tovarov alebo služieb od menších podnikateľov alebo živnostníkov. 

Účelom predloženej novely je posunutie povinnosti odviesť štátu DPH

Inštitút ručenia za daň z pridanej hodnoty (DPH) dostáva najmä menších podnikateľov alebo živnostníkov do finančných problémov. Tvrdí to predseda parlamentného hospodárskeho výboru Ján Hudacký z KDH. Ako dodáva, zavedenie tohto inštitútu, ktorý je v praxi od októbra 2012, dokazuje, že vláda nepochopila v čom je hlavný problém neplatenia DPH, keďže nerieši príčinu problému. Navrhuje preto novelizáciu legislatívy.

Inštitút ručenia DPH preniesol povinnosť zaplatiť neuhradenú DPH zo strany dodávateľa na odberateľa v prípadoch, keď dodávateľ neuhradil DPH alebo jej časť a zároveň bol naplnený predpoklad, že odberateľ v čase vzniku daňovej povinnosti vedel, mal vedieť, alebo mohol vedieť, že DPH nebude zo strany dodávateľa zaplatená. Toto by mal každý odberateľ vedieť na základe tzv. „čiernej listiny“, ktorú zverejňuje finančná správa a obsahuje zoznam osôb, ktoré sú rizikové a majú podlžnosti na DPH voči daňovému úradu. 

Podľa Hudackého však problémy s nezaplatením DPH nastávajú hlavne pri verejných zákazkách, kedy si veľké a úspešné firmy objednávajú dodanie tovarov alebo služieb od menších podnikateľov alebo živnostníkov. „Títo musia čakať v priemere viac ako 50 dní na zaplatenie faktúry. Vyfakturovanú DPH sú však povinní zaplatiť štátu najneskôr do 25 dní nasledujúceho mesiaca od vystavenia faktúry. Podnikatelia a živnostníci tak musia platiť štátu DPH ešte skôr, ako dostanú zaplatené od svojich odberateľov,“ tvrdí Hudacký. 

Z tohto dôvodu sa podnikatelia podľa neho dostávajú do finančných problémov a nie sú schopní plniť svoje daňové povinnosti voči štátu. „Štát ročne prichádza o milióny eur na dani z pridanej hodnoty. Je to spôsobené hlavne tým, že väčšie firmy neplatia tým menším. Preto s kolegami navrhujeme zmenu filozofie platenia DPH, ktorá spočíva v tom, že povinnosť platenia DPH štátu by vznikla dodávateľovi až po zaplatení faktúry odberateľom. Tento návrh zákona je prirodzeným pokračovaním našej snahy chrániť živnostníkov a malých podnikateľov,“ uvádza Hudacký. 

Účelom predloženej novely zákona má byť posunutie povinnosti odviesť štátu DPH na dobu, keď dodávateľovi tovaru alebo služby zaplatí odberateľ aspoň časť svojej platby, minimálne však vo výške daňovej povinnosti. Návrh by mal podľa predkladateľov napomôcť riešiť druhotnú platobnú neschopnosť živnostníkov a malých podnikov z dôvodu daňovej povinnosti.

„Zámer urobiť zmeny v platení DPH sme už avizovali v minulosti a keďže vláda tento problém dlhodobo nerieši, prichádzame s naším návrhom. Veľmi jasným príkladom je zákon o ochrane subdodávateľov, ktorý nebola schopná pripraviť od začiatku svojho vládnutia napriek tomu, že o tom už niekoľkokrát hovorili,“ dodáva poslanec Pavol Zajac.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X