Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

AKTUALIZÁCIA: Živnostníkom s dlhom môžu preplácať len akútnu starostlivosť

Živnostníkom s dlhom môžu preplácať len akútnu starostlivosť
Zľava: Štátny tajomník MH SR Martin Chren a minister hospodárstva Juraj Miškov poèas spoloènej tlaèovej besedy, kde Martin Chren oficiálne oznámil, že konèí vo funkcii štátneho tajomníka MH SR a bude pôsobi ako poslanec NR SR. Bratislava, 17. február 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková Nezaradení poslanci Martin Chren a Juraj Miškov. Foto: SITA
29. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zmenu, ktorá SZČO so splátkovým kalendárom umožní riadne čerpať zdravotnú starostlivosť, ministerstvo zapracuje do ďalšej novely zákona o zdravotnom poistení.

Aj napriek splátkovým kalendárom zdravotné poisťovne neuhradia liečbu a lieky

Desaťtisíce živnostníkov, ktorí majú nedoplatky na zdravotných odvodoch, aj napriek tomu, že ich poctivo splácajú, majú nárok na úhradu len neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Upozornil na to nezaradený poslanec Martin Chren. Legislatíva v súčasnosti podľa neho nerozlišuje medzi neplatičmi a dlžníkmi a hádže ich do jedného vreca.

Do parlamentu preto podáva pozmeňujúci návrh k novele zákona o zdravotnom poistení. Ten by mal vyčleniť skupinu ľudí, ktorí si svoje dlhy postupne a riadne uhrádzajú.

„Živnostníci, ktorí tvrdo pracujú, avšak nemajú v priemere niekoľko sto eur na to, aby nedoplatok okamžite vyrovnali, si dohodli so zdravotnými poisťovňami splátkové kalendáre. Poctivo svoj dlh splácajú, rozvrhli si splátky nedoplatku, ktorý vznikol kvôli zvýšeniu odvodov vlády Roberta Fica na niekoľko mesiacov a zrazu teraz po troch mesiacoch im zdravotné poisťovne začínajú prestávať preplácať liečbu a lieky,“ uviedol Chren.

Poukazuje na to, že takýmto ľuďom môžu zrušiť plánované operácie, kúpeľnú liečbu či neuhradiť lieky. Opiera sa o konkrétne prípady z minulého týždňa, kedy sa pacienti nedostali k svojim liekom, ktoré užívajú na chronické ochorenia. Problém je podľa Chrena v tom, že sa v minulom roku znížili koeficienty, z ktorých sa vypočítavajú zdravotné odvody. Tie sa im potom odzrkadlili v ročnom zúčtovaní poistného, ktoré poistenci obdržali v tomto roku.

Aktualizácia*

Zákon o zdravotnom poistení, ktorý znižuje zamestnancom odvody, prešiel parlamentom bez pozmeňujúceho návrhu poslanca Chrena. Ako však nezaradený poslanec Martin Chren informoval Podnikam.SK, s ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom, že navrhnutú zmenu ministerstvo zapracuje do ďalšej novely zákona o zdravotnom poistení, ktorá je práve v pripomienkovom konaní.

„Poctiví živnostníci, ktorí riadne splácajú nedoplatky v súlade s dohodnutým splátkovým kalendárom, by tak už budúci rok nemali mať problém s dostupnosťou zdravotnej starostlivosti,“ uviedol Chren.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikamszčoživnostníci

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X