- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Ako investovať
- Na bezplatný prevod bezcenných akcií zostávajú posledné tri mesiace
Na bezplatný prevod bezcenných akcií zostávajú posledné tri mesiace
V centrálnom depozitári majú fyzické osoby stále stovky tisíc účtov a musia za ich vedenie platiť aj v prípade, že na nich vedú akcie bez hodnoty.
Po prevode akcií depozitár vráti trojročné poplatky
Vlastníci bezcenných cenných papierov majú už len niečo vyše troch mesiacov na to, aby využili možnosť ich bezplatného prevodu na Fond národného majetku SR (FNM). Termín totiž uplynie 31. decembra tohto roka a podľa zainteresovaných sa už táto lehota predlžovať nebude. Vlastníci pritom musia platiť poplatky za vedenie účtu aj v prípade, že na nich vedú akcie bez hodnoty. Ak ich prevedú do konca roka na fond, budú im refundované náklady na vedenie účtu za tri roky.
Štát bezplatný prevod akcií umožnil od októbra 2009. Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP) pritom ešte stále eviduje 360 tisíc účtov majiteľov fyzických osôb. Ako na utorňajšej tlačovej konferencii uviedol šéf CDCP Martin Wiedermann, pôvodne evidovali vyše 1 mil. takýchto účtov.
Za päť rokov, odkedy majú fyzické osoby možnosť prevodu bezcenných akcií na fond, sa tak ich počet znížil o 64 %. Samotné prevody akcií fyzickými osobami na FNM využilo 450 tis. občanov. Zvyšok poklesu tvorilo napríklad rušenie nulových účtov.
Intenzita prevodov bezcenných papierov na FNM sa výrazne znížila
Predstavitelia CDCP, FNM, ako aj spoločnosti Dlhopis, o. c. p., ktorá prevody realizuje, však upozorňujú, že v posledných mesiacoch sa intenzita prevodov bezcenných papierov na fond výrazne znížila. Za posledné tri mesiace sa stav takmer nezmenil. „Chceme preto upozorniť občanov, aby si rozhodnutie, ako naložiť so svojimi cennými papiermi nenechávali na poslednú chvíľu. Koncom roka môže byť na pracoviskách realizujúcich prevod veľký nápor,“ konštatuje hovorkyňa FNM Miriam Žiaková.
Vlastníci by si však mali dávať pozor, či sa náhodou nerozhodli na fond previesť aj akcie, ktoré majú nejakú hodnotu. Preto by si mali najskôr zistiť u obchodníka s cennými papiermi, či je ich cenné papiere vhodné na fond previesť. Do konca minulého roku totiž FNM takýmto spôsobom získal aj hodnotné akcie v celkovej nominálnej hodnote takmer 3,2 mil. eur. Ich trhová hodnota pritom môže byť ešte vyššia.
Môže ísť aj o akcie z kupónovej privatizácie
Výkonný riaditeľ spoločnosti Dlhopis Miloslav Michalík hovorí v tejto súvislosti napríklad o akciách Slovnaftu, VÚB banky, SES Tlmače či Nafty Gbely. FNM eviduje v súčasnosti zhruba 90 žiadostí o spätný prevod hodnotných akcií na fyzické osoby. Hoci hovorkyňa fondu tvrdí, že tieto žiadosti individuálne posudzuje špeciálna komisia, zatiaľ žiadne akcie pôvodným vlastníkom nevrátili.
Väčšinu majiteľov účtov vedených pre fyzické osoby tvoria ľudia starší ako 50 rokov. Podľa Wiedermanna to je spojené najmä so skutočnosťou, že práve títo ľudia sa zúčastnili kupónovej privatizácie, v ktorej v súčasnosti bezcenné akcie získali.
Prevody bezcenných akcií na štát vykonáva spoločnosť Dlhopis, o. c. p.
Vlastníci účtov môžu prevody akcií na FNM uskutočniť prostredníctvom 185 pobočiek Slovenskej pošty. Stačí k tomu preukaz totožnosti a výpis z účtu, ktorý im jedenkrát vydajú bezplatne. Zjednodušili sa pritom aj prevody imobilných osôb či vlastníkov žijúcich v zahraničí, ktorým stačí na celý proces splnomocniť firmu Dlhopis. Rovnako sa zjednodušil aj proces prevodu zdedených bezcenných cenných papierov, a to priamo z účtu zosnulej osoby.