Na plynovú krízu sme podľa vlády pripravení
V zásobníkoch zemného plynu, ktoré prevádzkujú spoločnosti Nafta, Pozagas a SPP Storage bolo k polovici augusta uskladnených 3,5 mld. metrov kubických plynu, čo je 94 % z celkovej kapacity.
Budeme sa spoliehať na zmluvu s nemeckou firmou E.ON Ruhrgas a reverzné toky plynu
Prípadná plynová kríza počas najbližšej vykurovacej sezóny by nás už nemala tak prekvapiť ako pred viac ako piatimi rokmi. Zhodol sa na tom vládny kabinet, ktorý vzal na vedomie Správu o zabezpečení dodávok energií a riešenie prípadných núdzových stavov s určením príslušnej zodpovednosti za ich riešenie.
„Na základe uskutočnených opatrení je možné konštatovať, že Slovenská republika je v porovnaní s rokom 2009 lepšie pripravená na situáciu, ak by sa obdobné prerušenie dodávok plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu zopakovalo,“ konštatuje sa v správe, ktorú na rokovanie vlády predložilo ministerstvo hospodárstva.
Slovensko sa v prípade potreby bude spoliehať aj na diverzifikačnú zmluvu, ktorú má Slovenský plynárenský priemysel uzavretú s nemeckou firmou E.ON Ruhrgas. Na základe tejto zmluvy nám nemecký podnik dodá v prípade krízy 500 miliónov metrov kubických plynu ročne. V prípade núdze by nás mali zachrániť aj zásoby plynu, ktoré máme uskladnené v zásobníkoch.
V zásobníkoch zemného plynu, ktoré prevádzkujú spoločnosti Nafta, Pozagas a SPP Storage bolo k polovici augusta uskladnených 3,5 mld. metrov kubických plynu, čo je 94 % z celkovej kapacity. Spoliehať sa budeme aj na reverzné toky plynu. Z Českej republiky v súčasnosti vieme dopraviť 67 miliónov metrov kubických plynu denne a z Rakúska 23 miliónov metrov kubických.
Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku.