13 príznakov, že vám v práci hrozí syndróm vyhorenia
Existuje niekoľko varovných signálov, ktoré vás upozornia na blížiaci sa kolaps. Odhaľte ich skôr, kým nie je neskoro.
Syndróm vyhorenia nie je nič príjemné – je to fyzický či mentálny kolaps, ktorý si môžete privodiť, pokiaľ príliš pracujete a ste neustále v strese. Skúste si všimnúť tieto varovné signály, ktoré vás na to upozornia, pretože prevencia je omnoho jednoduchšia ako zotavovanie sa.
1. Vysoká hladina stresu či úzkosti
Cítite neustálu nervozitu a v tele vám konštantne koluje adrenalín.
2. Nedostatok odhodlania
V práci sa necítite motivovaní. Nemôžete sa sústrediť a neustále strácate pozornosť.
3. Cynizmus
Pozorujete na sebe, že ste negatívni a cynickí. Cítite sa mrzutí, ste útoční a so všetkými sa hneď rozhádate. Neurobíte si čas ani na to, aby ste zavolali svojim najbližším či ich navštívili.
4. Rozptyľujete sa u jedla
Nejete v pokoji pri stole, ale pri počítači, televízii alebo na cestách.
5. Nedostatočný spánok
Denne sa doporučuje spať sedem až osem hodín.
6. Málo energie a pocit vyčerpania
Ste unavení. Nielen fyzicky, ale i emotívne. Ku koncu dňa ste celkom vyčerpaní, bez štipky energie pre akúkoľvek fyzickú aktivitu. Namiesto toho chcete čo najrýchlejšie sadnúť pred televízor alebo ísť do postele.
7. Na všetko máte málo času
Cítite sa v časovom strese, nemáte šancu stihnúť všetko, čo ste si na daný deň naplánovali.
8. Prehnané výčitky a sebakritika
Trápia vás chmúrne výčitky. Kritický hlas vo vašej hlave vás neustále hlasito nabáda k vyššiemu pracovnému nasadeniu a bez ohľadu na to, koľko toho urobíte, nikdy toho nie je dosť.
9. Fyzické choroby
Zo začiatku sa môže jednať o menšie prejavy, ako je bolesť hlavy, dlhodobá nádcha, bolesti brucha, podráždenosť žalúdka či slabý imunitní systém. Pokiaľ s tým však niečo neurobíte, môže to viesť i k omnoho horšej diagnóze.
10. Pocit otupenosti
Tento príznak je zvlášť nebezpečný, zvyšuje sa pri ňom totiž návykovosť. Zvýši sa vaša závislosť na kofeínu či cukru, ktoré vás udržujú na nohách a zdvihnú energiu, keď už žiadnu nemáte. Náklonnosť k závislosti na drogách, alkohole, nezdravom jedle či sledovaniu televízie môže signalizovať, že je to s vami nahnuté.
11. Neefektívnosť
Vaša úspešnosť klesá, vnímate zníženú produktivitu a kompetencie. A aj keď do práce dávate všetko, výsledky neprichádzajú.
12. Pracujete bez prestávky
– Dovolenka: Už si ani nepamätáte, kedy ste naposledy na celý deň vypli a nič nerobili, a za posledných šesť alebo sedem mesiacov ste si z práce ani ten deň voľna nezobrali.
– Odpočinok počas dňa: Máte tendenciu pracovať bez prestávky. Jedna vec je byť v plnom pracovnom nasadení, ale ak sa aspoň raz za hodinu a pol až dve nenapijete vody, nepretiahnete si nohy či nezavoláte svojim priateľom, vystavujete svoje telo zbytočnému stresu.
– Týždenné rituály: Počas týždňa si neurobíte čas pre poriadnu regeneráciu (masáž, vaňa, varenie či čítanie knihy len tak pre radosť, výlet do prírody atď…).
13. Nedostatok pohybu
Nepohybujete sa toľko, koľko by ste chceli a koľko by vaše telo potrebovalo.