Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Motivácia v pracovnom prostredí: Ako motivovať zamestnancov?

Joyful businessman with his coworkers ezgif.com webp to jpg converter.jpg
Foto: freepik.com
10. mája 2024 Autor Informačný servis Tlačiť

Snom každého podnikateľa je fungujúce pracovné prostredie. V tomto smere si treba uvedomiť, že sú to práve ľudia, zamestnanci, ktorí predstavujú hnaciu silu podniku. Ak sa aj vy nachádzate na vedúcej pozícii a máte pod sebou personál, snažte sa mu vytvoriť čo najlepšie podmienky. Dajte vašim ľuďom motiváciu, istoty, maličkosti navyše a predovšetkým, nezabúdajte ich za pracovný výkon adekvátne ohodnotiť. Len tak zamedzíte neželanej fluktuácii zamestnancov a vytvoríte dobré pracovné prostredie.

Čím môžete motivovať zamestnancov?

Ukážte vašim zamestnancom, že aj vy ste len človek. Samozrejme, úcta a rešpekt sú na správnom mieste. Nesnažte sa však nad nich stoj čo stoj povyšovať. Keď im budete dávať najavo ich menejcennosť, nebudú sa pri vás cítiť dobre. Radšej sa ich pokúste motivovať.

Adekvátnym finančným ohodnotením

Máte zmapované, aké finančné ohodnotenie ponúka svojim zamestnancom vaša konkurencia? Ak je vyššie ako u vás, pravdepodobne to nebude robiť náladu na vašom pracovisku. V prípade, že sa z akýchkoľvek príčin nedokážete ponúkaným platom rovnať s konkurenciou, musíte mať túto tému odkomunikovanú s vašimi ľuďmi. Inak ich to bude neustále škrieť kdesi „na pozadí“.

Možnosťou kariérneho rastu

Sú ľudia, ktorí majú radi svoje teplé miestečko a istotu dohodnutého platu. Potom sú tu však aj takí, ktorí by chceli kariérne rásť a posúvať sa – nielen výkonnostne, ale aj platovo. Môžete im u vás ponúknuť takúto motiváciu? Dokážete im do budúcna sľúbiť vyššie právomoci či dôležitejšiu pozíciu? Ak náhodou nie, dokážete ich motivovať prísľubom vyššieho platu?

Organizovaním teambuldingov

Preukážte vášmu tímu ľudskosť. Rozprávajte sa s vašimi zamestnancami. Budujte si s nimi vzťah. V súvislosti s tým stojí za zmienku organizovanie teambuldingov. Vezmite ich raz za čas na posedenie spojené s večerou alebo športovou aktivitou – napríklad bowling. Alebo si zájdite na kultúrne podujatie (kino, divadlo a pod.).

Maličkosťami na stole

Náladu vašich zamestnancov dokážete pozdvihnúť aj maličkosťami na pracovných stoloch. Ak ich bude každé ráno na pracovisku čakať miska s čerstvým ovocím alebo orieškami, určite sa budú cítiť príjemnejšie. Máte obavy, že by sa vám takýmito maličkosťami z dlhodobého hľadiska prílišne navyšovali náklady na zamestnancov? Všímajte si zľavy a akcie v obchodoch, a nakupujte vtedy, keď to bude pre vás najvýhodnejšie. Spomínané oriešky viete nakúpiť vo väčšom aj do zásoby. A čo sa týka ovocia, vždy sa nájde nejaké, ktoré je aktuálne k dispozícii za výhodnú cenu.

Riešením problémov

Pocit istoty ľudí na pracovisku nemusí prameniť len z ich dobre plateného, zazmluvneného miestečka. Ako vedúca osoba sa môžete občas stretnúť s porušením pracovnej disciplíny alebo so sťažnosťami vašich zamestnancov ohľadom ohovárania v práci, či dokonca šikany. Posmešky aj iné problémy by ste mali okamžite riešiť. Dáte tak ľuďom vo firme jasne najavo, že sa dá na vás spoľahnúť. Aj to je istou formou motivácie.

Pravidelnými tímovými poradami

Na začiatku, prípadne na konci každého pracovného týždňa by ste si mali s vaším kolektívom sadnúť za jeden stôl a prebrať na pracovnej porade plány na nasledujúce obdobie. V rámci plnenia úloh môžete motivovať zamestnancov dodatočnými bonusmi, ktoré nemusia mať výlučne formu finančného ohodnotenia. Odmenou môžu byť aj rôzne poukážky – napríklad na nákupy či na kultúrne podujatia.

Pochvalou a uznaním

A na záver nemôžeme opomenúť to, čo dokáže doslova a do písmena nakopnúť do ďalšej práce – pochvala a uznanie z úst nadriadeného. Nedostatok uznania môže byť totiž jedným z dôvodov, prečo firmy dochádzajú o dobrých ľudí. Naopak, pochvalnými slovami dáte jasne najavo vašim zamestnancom, že si vážite ich prácu, že sú pre firmu nenahraditeľní a že bez nich by to jednoducho nefungovalo. A to je skutočne silná motivácia.

Informačný servis

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

MotiváciaPRprácazamestnanci

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X