- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Personalistika
- Zručnosti nadobudnuté rodičovstvom by ste mali uvádzať aj v životopise
Zručnosti nadobudnuté rodičovstvom by ste mali uvádzať aj v životopise
Nedávny prieskum spoločnosti CareerBuilder ukázal, že to, ako dokážete zabezpečiť napríklad to, aby vaše dieťa prišlo načas do školy alebo ako viete urovnať spory medzi viacerými deťmi, z vás robí nielen schopného rodiča, ale aj efektívnejšieho a výkonnejšieho zamestnanca.
Viac ako 70 % z opýtaných zamestnancov v realizovanej štúdii odpovedalo, že zručnosti, ktoré získali ako rodičia, vedia veľmi dobre uplatniť aj v zamestnaní. Vo všeobecnosti možno povedať, že trpezlivosť a multitasking sú dve vlastnosti a zručnosti, ktoré sú u zamestnancov vysoko oceňované. Aj napriek uvedeným výsledkom však len 10 % z rodičov uviedlo, že tieto zručnosti zahrnuli aj do svojho životopisu.
Z prieskumu ďalej vyplýva, že až 80 % z opýtaných pracujúcich rodičov si myslí, že môžu byť zároveň dobrými rodičmi a produktívnymi zamestnancami. Štúdia tiež potvrdila, že medzi vlastnosti a zručnosti, ktoré sa opýtaní naučili ako rodičia, možno zaradiť nasledovné: časový manažment, riešenie sporov a problémov, empatia, vedenie, jednanie, rozpočtovanie, riadenie financií a projektový manažment.
V súvislosti s úspechom však prieskum odhalil jednu zaujímavú odlišnosť v tom, ako ho vnímajú matky a otcovia. Pracujúce matky považovali za úspech skôr to, koľko peňazí reálne zarobia a skutočnosť, či sú schopné riadne zabezpečiť rodinu. V porovnaní s tým, pracujúci otcovia definovali úspech tým, ako veľmi sú na nich ich rodiny hrdé. Okrem uvedeného, štúdia tiež odhalila, že pracujúce matky trávia so svojimi deťmi viac času, ako pracujúci otcovia.
Štúdia zároveň ukázala, že sú to práve pracujúce matky, ktoré skôr cítia to, že ich práca negatívne ovplyvňuje ich rodičovské povinnosti pri výchove detí. Až dvakrát častejšie ako pracujúci otcovia totiž uvádzali, že ich práca narúša ich vzťah s deťmi, ako aj to, že skutočnosť, že sa stali rodičmi, poškodila ich profesionálnu kariéru.
Riaditeľka pre ľudské zdroje v CareeBuilder Rosemary Haefner v tejto súvislosti hovorí, že je nevyhnutné, aby rodičia a zamestnanci našli určitú rovnováhu medzi rodičovstvom a ich profesionálnou kariérou. Pomôcť by im pritom mohli aj viaceré opatrenia na strane zamestnávateľov ako flexibilný pracovný čas či práca z domu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.