- Podnikam.sk
- Články
- Inšpirácia
- 5 otázok, na ktoré sa určite pripravte pred každým pracovným pohovorom
5 otázok, na ktoré sa určite pripravte pred každým pracovným pohovorom
Ak budete dobre pripravení na nasledujúcich päť najčastejšie kladených otázok, ktoré sa vás spýta takmer každý náborový pracovník počas pracovného pohovoru, výrazne tým zvýšite vaše šance získať vytúženú prácu.
Prečo chcete pracovať na tejto pracovnej pozícii?
Zaujala vás misia alebo vízia našej spoločnosti? Myslíte si, že by ste ju vedeli niečím podporiť, alebo obohatiť? Toto sú len niektoré príklady otázok, ktoré sa objavujú takmer na každom pracovnom pohovore. Náboroví pracovníci ich kladením okrem iného preverujú, či máte dostatok informácií o konkrétnej organizácii, otvorenej pracovnej pozícii, ako aj vaše zanietenie stať sa súčasťou ich spoločnosti.
Pri odpovediach na podobné otázky buďte vždy čo najviac autentickí a všetky otázky zodpovedzte úprimne. Smelo predostrite vaše myšlienky, pohľady, podobné skúsenosti a tipy na zlepšenie, prípadne pozitívne zhodnoťte, čo vás na danej korporácii upútalo a láka.
Čo vás motivuje?
Túto otázku kladú náboroví pracovníci uchádzačom o prácu najmä preto, že sa chcú dozvedieť, čo vás skutočne zaujíma. Je vaša motívácia finančného charakteru, alebo chcete rásť kariérne a máte pritom záujem o osobný rozvoj? Páči sa vám pracovné prostredie a korporátna kultúra tejto organizácie? Toto všetko náborových pracovníkov zaujíma z toho dôvodu, že aj oni potrebujú zistiť, či sa do daného pracovnej prostredia hodíte.
Ako zvládate stres a nepríjemné situácie?
Čo vo väščšine prípadov odlišuje úspešných kandidátov od tých neúspešných, je ich pozitívny prístup a vytrvalosť. Pripravte si preto skutočne dobrý príbeh o tom, ako zvládate rôzne záťažové situácie a podporte ich vhodnými príkladmi priamo z praxe. Spomeňte si na niektorú takúto situáciu z práce a uveďte, ako ste ju úspešne zvládli, čo bolo jej výstupom a aký bol jej konečný výsledok.
Akým prínosom budete pre spoločnosť?
Ak ste si dôkladne preštudovali informácie o danej spoločnosti, jej produktoch a službách, ako aj podklady k predmetnej pracovnej pozícii, mali by ste byť schopný bez problémov zodpovedať túto otázku. Nielen vy totiž hľadáte niečo lepšie (vo väčšine prípadov), ale aj hľadajúca organizácia chce prijať tých najlepších kandidátov a chce preto vedieť, čo od nich možno očakávať.
Máte aj vy nejaké otázky?
Túto otázku možno označiť za skutočne kľúčovú s ohľadom na akýkoľvek pracovný pohovor. Odhalí totiž, koľko viete o danej organizácii, príslušnej pracovnej pozícii, ako aj vaše ďalšie zámery. Je preto veľmi dôležité, aby ste si pripravili zoznam otázok týkajúcich najmä otvorenej pracovnej pozície, prípadne budúcich plánov spoločnosti, jej vnútornej organizácie a im podobných.
Môžete si tieto otázky spísať a na pohovore si tento zoznam vybrať a prechádzať ho bod po bode. Pritom si môžete odšrtávať, na ktoré otázky ste už dostali odpoveď počas predchádzacich minút a spomenúť, že na tieto už máte odpovede, ale na iné by ste sa ešte chceli spýtať.
Na záver možno ešte povedať, že pracovný pohovor je rozhovor, ako každý iný. Obe strany majú určité očakávania a preto je potrebné, aby sa k nemu aj tak pristupovalo. Ak očakávate, že aktívna bude len druhá strana, je dosť možné, že na konci rozhovoru budete značne sklamaní. Vaše otázky a odpovede sú v tomto smere rovnako dôležité, ako otázky a odpovede príslušného náborového pracovníka, hľadača talentov či iného manažéra, ktorý vedie pohovor.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.