Na nižšiu DPH môžeme zabudnúť
Daň z pridanej hodnoty zrejme definitívne neklesne ani v prípade zníženia deficitu pod 3 % HDP, Smer-SD chce toto opatrenie zo zákona vypustiť poslaneckým pozmeňujúcim návrhom.
Smer chce udržať vyššiu DPH cez poslanecký pozmeňovák
Nižšia daň z pridanej hodnoty (DPH) nás v budúcom roku zrejme definitívne nečaká. Len pár dní po sneme Smeru-SD, kde premiér Robert Fico vyhlásil, že daň z pridanej hodnoty sa zvyšovať nebude, poslanci vládnej strany prichádzajú s konkrétnymi krokmi. Cez momentálne prerokúvaný návrh zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorý zavádzal sériu drobných zmien pri správe daní či používaní registračných pokladníc, totiž predkladajú pozmeňujúci návrh. Konkrétne poslanec Ladislav Kamenický. Zo zákona má odstrániť opatrenie, podľa ktorého sa daň z pridanej hodnoty pri poklese deficitu pod 3 % hrubého domáceho produktu zníži na pôvodných 19 %.
Opatrenie o dočasnom zvýšení sadzby dane z pridanej hodnoty z pôvodných 19 % na 20 % sa do zákona o dani z pridanej hodnoty dostalo v roku 2010 po dohode koaličných strán vo vtedajšej vláde Ivety Radičovej. Malo to byť jedno z opatrení na konsolidáciu verejných financií. Zvýšená sadzba dane mala pritom platiť dovtedy, kým deficit verejných financií na Slovensku neklesne pod 3 % hrubého domáceho produktu. Pokles schodku pod túto hranicu za rok 2013 aj potvrdil Eurostat vo svojej jarnej prognóze.
Opozícia hovorí o pokútnych spôsoboch, akými sa vláda postavila k takejto dôležitej zmene. V konečnom dôsledku ide totiž o vyše 220 mil. eur. Ľudovít Kaník z SDKÚ-DS kritizuje, že sa tak má udiať cez jednoduchý poslanecký pozmeňujúci návrh. „Je to neférové a zahanbujúce. Smer odmietal zvýšenie dane z pridanej hodnoty a teraz je to Smer, ktorý z dočasného opatrenia robí trvalé zvýšenie na 20 %,“ povedal. Keď už sa tak vláda rozhodla, mohla sa podľa neho aspoň lepšie zamyslieť nad tým, ako tieto peniaze využije.