Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zlepšenie výberu DPH hodnotí ministerstvo financií ako úspech desaťročia

Zlepšenie výberu DPH hodnotí ministerstvo financií ako úspech desaťročia
Minister financií Peter Kažimír. Foto: SITA
13. júna 2014 Zdroj Podnikam.SK, MS Tlačiť

Výsledkom práce „daňovej kobry“ je 186 obvinených osôb, z toho 141 za hospodárske trestné činy. 

Opatrenia MF SR priniesli aj vyššie zaťaženie podnikateľov

Ministerstvo financií po nástupe súčasného vedenia v roku 2012 prijalo v daňovej oblasti viacero opatrení, ktorých cieľom bolo znížiť objem daňových únikov. Rezort v súčasnosti tvrdí, že prijaté opatrenia na zlepšenie výberu daní prinášajú významné výsledky. 
 
„S úspešnosťou výberu DPH sme sa vrátili na kvartálnej báze na úroveň roku 2009. Z hľadiska úspešnosti výberu daní je to udalosť desaťročia,“ zhodnotilo ministerstvo financií úspešnosť prijatých opatrení pre Podnikam.sk. 
 
Podľa aktuálneho odhadu ministerstva samotné zlepšenie úspešnosti výberu medzi rokmi 2012 a 2013 zvýšilo výber DPH o 289 mil. eur, čo predstavuje 0,4 % hrubého domáceho produktu.
 

Daňová kobra pomáha odhaľovať úniky na daniach

Minister financií Peter Kažimír krátko po voľbách v roku 2012 avizoval vznik „kladiva na daňové úniky“. Následne bol v júli spustený projekt „daňovej kobry“, v rámci ktorého finančná správa v spolupráci s políciou a prokuratúrou riešia prípady závažných daňových podvodov. Výsledky tejto spolupráce ministerstvo hodnotí ako vynikajúce.
 
 „Pre ilustráciu, len v jednom prípade z polovice mája 2014 odhalila kobra karuselové podvody s kameňom, pričom tým zachránila viac ako 12 miliónov eur, ktoré by namiesto štátneho rozpočtu skončili v rukách daňových podvodníkov,“ uvádza ministerstvo financií.
 
Celkovo k 23. máju tohto roka vykonala daňová kobra takmer 500 daňových kontrol, pričom kontrolovaných bolo 188 subjektov. Dosiahnutý nález k tomuto dátumu predstavoval vyše 125 mil. eur, z toho nevyplatený nadmerný odpočet vyše 37 mil. eur. „Obvinených bolo celkovo 186 osôb, z toho 141 za hospodárske trestné činy. Odhalených a rozložených bolo šesť organizovaných skupín a dve zločinecké skupiny,“ vymenúva rezort financií.
 
POZOR!: TERAZ 1 + 1 ZDARMA. Prihláste sa na seminár a zoberte si so sebou ZADARMO svojho hosťa!
Prihlášky len do piatku 13.6.2014 !!!
 

Firmy by už nemali podávať daňové priznania k DPH

Za jedno z najzásadnejších opatrení v oblasti boja proti daňovým únikom považuje ministerstvo zavedenie kontrolných výkazov k DPH. Tie rezort uviedol do praxe od začiatku tohto roka. Kontrolný výkaz má umožniť efektívnejšie a rýchlejšie kontroly. 
 
„Krížovou kontrolou údajov je možné napríklad odhaliť tuzemské a cezhraničné karuselové podvody, odhaliť machinácie s faktúrami, vystavenie fiktívnych faktúr, nevystavenie faktúr, či uplatnenie si odpočtu dvakrát z tej istej faktúry,“ uvádza rezort financií. Ministerstvo pritom avizuje, že zavedenie kontrolných výkazov vytvára predpoklad na to, aby v budúcnosti podnikatelia nemuseli podávať daňové priznanie k DPH, ale urobila by to za nich finančná správa.
 

Podnikatelia za najúčinnejší nástroj považujú kontrolný výkaz

To, že sa ministerstvu financií darí bojovať proti daňovým únikom, je podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Róberta Kičinu dobrou správou pre podnikateľské prostredie. Vysiela to totiž signál drvivej väčšine podnikateľov, ktorí riadne platia dane, že štát má záujem vyčistiť trh od špekulantov, ktorí neplatením daní získavali neoprávnenú konkurenčnú výhodu. 
 
Opatrenia ako napríklad čierna listina rizikových platcov DPH, bločková lotéria, sprísnenie zakladania a prevodov obchodných spoločností, či zábezpeky na DPH však mali podľa Kičinu len marginálny vplyv. 
 
„Za kľúčové opatrenie považujem kontrolný výkaz k DPH, kedy štát získal komplexné informácie o obchodných tokoch a je schopný identifikovať rizikové, resp. podozrivé transakcie a teda účinnejšie zasiahnuť v prípade nezrovnalosti v platbách DPH,“ uvádza Kičina.
 

 

Lepší výber DPH bol za cenu vyššieho zaťaženia podnikateľov

Zvýšený výber DPH je podľa analytika inštitútu INESS Jána Dingu dôsledkom aj toho, že vláda odstránila viaceré nedostatky vo finančnej správe. „Dosiahla to ale aj ďalším zaťažením všetkých podnikateľských subjektov, či už vo forme zavedenia elektronického výkazu DPH alebo povinnosťou zloženia zábezpeky platiteľa DPH,“ upozornil Dinga pre Podnikam.sk.
 

Niektoré z opatrení prijaté ministerstvom financií od apríla 2012:

  • rozdielne poplatky v závislosti od výkonu motora pri prvej registrácii áut
  • navýšenie osobitného odvodu pre banky
  • obmedzenie hotovostných platieb, a to v prípade podnikateľov a firiem na 5 tisíc eur, v prípade fyzických osôb, ktoré nie sú podnikateľmi, je toto obmedzenie stanovené na 15 tis. eur
  • sprísnenie podmienok pre registráciu rizikových platiteľov DPH
  • zvýšenie sadzby dane z príjmov pre právnické osoby na 23 % od roku 2013 a následné zníženie na 22 % od začiatku roka 2014, v prípade fyzických osôb sa od začiatku roka 2013 uplatňuje 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane
  • povinné podávanie kontrolných výkazov k DPH pre platiteľov tejto dane, a to od začiatku roka 2014
  • daňové licencie, ktoré budú firmy po prvýkrát platiť v daňovom priznaní v roku 2015 za zdaňovacie obdobie roka 2014
  • v septembri 2013 odštartovala národná bločková lotéria
  • zavedenie zoznamu platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie
 

Po absolvovaní Obchodnej akadémie vo Svidníku pokračoval v štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. V roku 2007, ešte popri štúdiu, začal pracovať ako redaktor pre ekonomickú redakciu agentúry SITA. Venoval sa hlavne makroekonomike, financiám a investovaniu. Ekonomickému svetu ostal verný a po niekoľkých rokoch v agentúre prešiel na pozíciu editora a neskôr šéfeditora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X