Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Fico chce znížiť odvody

Chce vyššiu minimálnu mzdu aj vlaky pre študentov zadarmo Predseda strany Smer SD Robert Fico ohlásil na pracovnom sneme strany balíček 15 opatrení na zlepšenie životnej úrovne ľudí  BRATISLAVA 28. júna (SITA) - Zvýšenie minimálnej mzdy, zníženie odvodov
Minister práce Ján Richter a premiér Robert Fico. Foto: SITA
28. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

DPH sa možno bude platiť až po prijatí platby za faktúru.

Zamestnancov čaká vyššia minimálna mzda, študentov vlaky zadarmo

Zvýšenie minimálnej mzdy, zníženie odvodov pre ľudí s nízkymi a strednými príjmami či cestovanie vlakom pre študentov zdarma. To sú niektoré opatrenia na zlepšenie životnej úrovne ľudí, ktoré predstavil predseda Smeru-SD Robert Fico na pracovnom sneme strany.
 
Smer chce zvýšiť od nového roku minimálnu mzdu. Podľa Fica má ísť o historicky najvyšší percentuálny nárast čistej minimálnej mzdy, ktorý v praxi bude znamenať 13. plat pre ľudí s najnižším príjmom.
 
Ako druhý bod Fico ohlásil zníženie odvodov pre ľudí v kategórii nízkych a stredných príjmov. „Opatrenie sa dotkne približne 800-tisíc zamestnancov,“ uviedol. Ďalším bodom balíčka je zavedenie minimálneho dôchodku. „Tí, ktorí pracovali a platili si sociálne odvody, musia mať garantovaný minimálny dôchodok,“ vravel predseda Smeru. Opatrenie sa má vzťahovať aj na súčasných dôchodcov. Fico avizoval aj zvýšenie vianočného príspevku. 
 
Súčasťou predstaveného balíčka je aj dočasný súbeh mzdy a dávky v hmotnej núdzi. „Chceme, aby ľudia mali motiváciu pracovať,“ povedal šéf kabinetu s tým, že by išlo o dočasné poskytovanie dávky v hmotnej núdzi aj po nástupe do pracovného pomeru.
 

 

Fico ohlásil aj zníženie ceny plynu

„V priebehu rokov 2015 až 2016 sumárne klesne cena plynu pre domácnosti o dvojciferné číslo,“ vyhlásil Fico. Smer-SD sa chystá ďalej rozšíriť kapacity jaslí a škôlok, a to od septembra tohto roku. „Chceme, aby predškolské zariadenia mohla navštevovať drvivá väčšina detí,“ povedal. Ľuďom, ktorí dochádzajú vlakom za prácou, by mali dostať od nového roku zľavu na úrovni 50 percent.
 
Ďalším opatrením majú byť vlaky pre študentov a dôchodcov zdarma. Týkať sa to má študentov základných, stredných aj vysokých škôl ako aj dôchodcov všetkých vekových kategórií, platiť by mala zmena od 17. novembra tohto roku.
 
Fico ohlásil aj rozšírenie študentských odvodových úľav pri práci na dohodu. Od nového roku by sa tak mal zvýšiť mzdový limit zo 159 na 200 eur pre študentov pri dohodách o brigádnickej práci. 
 

Pripravujú sa aj zmeny v školstve

Fico prisľúbil od 1. septembra 2014 aj zvýšenie príspevku asistentom zdravotne postihnutých v školách. Sľúbil, že sa výrazne zvýši objem peňazí na asistentov pre žiakov so zdravotným znevýhodnením. To má vytvoriť aj nové pracovné miesta pre nezamestnaných absolventov vysokých škôl. Vláda má od 1. januára 2016 podporiť praktické vzdelávanie.
 
 
To znamená, že pri poskytnutí praxe pre žiakov odborných škôl získa zamestnávateľ daňové zvýhodnenie. Má sa tak zvýšiť motivácia zamestnávateľov poskytovať odbornú prax. Už od 1. septembra má vláda podporiť technologické start-upy. Bude to záväzný plán pre vládu a NR SR. „Konkrétne prevedenie budeme konzultovať so sociálnymi partnermi. Sociálny dialóg sme považovali a budeme považovať za pracovnú metódu,“ hovoril Fico. Na sneme Fico ohlásil aj daňové úľavy na podporu výskumu a vývoja a tiež možnosť úhrady DPH až po prijatí platby za faktúru
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X