Poisťovne žiadajú stiahnuť novelu k 8-percentnému odvodu
Slovenská asociácia poisťovní zvažuje podanie na ústavný súd.
Slovenská asociácia poisťovní vyzýva vládu, aby návrh novely zákona o poisťovníctve, ktorým sa má zaviesť retroaktívne 8-percentný odvod z neživotného poistenia, v tejto podobe stiahla z rokovania parlamentu. Návrh podľa poisťovní trestá zodpovedných, dobrovoľne poistených občanov a firmy a je podľa nich aj protiústavný. Vláda chce na nich podľa asociácie uvaliť skrytú daň a potrestať ich za to, že dobrovoľne a zodpovedne chránia seba a svoj majetok.
Poisťovne sú presvedčené, že vládny návrh novely zákona porušuje ústavné princípy ako zákaz retroaktivity a zásadu ochrany legitímnych očakávaní. Ďalej zásadu daňovej spravodlivosti, nakoľko odvod má postihnúť hrubé príjmy poisťovne bez zohľadnenia jej hospodárskeho výsledku. Ústava zároveň podľa poisťovní nepripúšťa odvody, ale iba dane a poplatky. “V prípade schválenia návrhu v parlamente zvažujeme napadnutie tohto zákona na ústavnom súde,” povedala generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková.
Národná banka Slovenska varuje, že navrhovaný odvod z poistného, ktorého výšku očakáva Ministerstvo financií SR na úrovni 55,6 mil. eur, by výrazne zasiahol ziskovosť poistného sektora a viedol by k zvýšeniu cien. Celé odvetvie neživotného poistenia by skončilo v strate, pretože pokles technického výsledku celého neživotného poistenia by klesol z 39 mil. eur na mínusovú hodnotu 13,6 mil. eur. Stratové by bolo najmä havarijné poistenie, poistenie úrazu a choroby, asistenčné poistenie a poistenie právnej ochrany.
Poisťovne by už v roku 2017 podliehali trojitému zdaneniu, a to 21-percentnej riadnej dani z príjmu, 8,7-percentnému osobitnému odvodu zo zisku z podnikania v regulovaných odvetviach a 8-percentným odvodom z poistného. Daňovo-odvodové zaťaženie by spolu dosiahlo výšku 60 %. Poisťovne tak budú nútené podľa asociácie zvýšiť ceny poistiek, aby boli schopné plniť svoje dlhodobé záväzky podľa smernice Solvency II. Môže sa zároveň stať, že niektoré poisťovne odídu z trhu a prenesú sídlo do zahraničia. Hrozí podľa poisťovní aj nižšia ponuka produktov.
“V prvom rade je potrebné povedať, že na poisťovacie služby sa nevzťahuje DPH, ako je to pri ostatných službách a tovaroch, a to aj pri výrazne citlivejších položkách ako sú potraviny, zdravotné pomôcky, lieky apod., ktoré sa tiež nakupujú na dobrovoľnej báze,“ uviedol v reakcii rezort financií. Aj to je podľa neho jeden z dôvodov, prečo je nielen v Európe ale aj inde vo svete úplne štandardné zavádzanie iných nepriamych nástrojov voči poisťovacím službám, pričom výška je v jednotlivých krajinách a odvetviach poistenia rôzna, od 1 % až po 30 %.
Čo sa týka samotných cien, je podľa ministerstva financií na poisťovniach, ako k nim pristúpia. “Ale hovoriť neustále o zvyšovaní cien poistného nie je fér, pretože majú niekoľko možností, ako sa s odvodom vysporiadať. Môžu znížiť svoj zisk, optimalizovať svoju činnosť znížením nákladov (napr. na sprostredkovateľov), reagovať na ceny konkurencie alebo využiť ďalšie možnosti,“ vymenúva ministerstvo. Dá sa podľa rezortu očakávať, že vzhľadom na vysokú konkurenciu na trhu poistenia sa ceny nebudú výraznejšie meniť a ani nedôjde k výraznému úbytku ľudí, ktorí by sa poistili. Pokiaľ si totiž niekto doteraz uvedomoval, že poistením si chráni vlastné škody a potenciálne finančné straty, tak bude takto postupovať aj v budúcnosti, uzavrelo ministerstvo.