- Podnikam.sk
- Články
- Daňové priznania
- Dane
- Daňové priznanie
- Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2016
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2016
Každoročne je obdobie prvého štvrťroka spájané s povinnosťou daňovníkov podať daňové priznanie za uplynulé zdaňovacie obdobie.
V nasledujúcom článku si preto vysvetlíme, koho sa povinnosť podať daňové priznanie týka, aké tlačivá treba použiť, ako aj termíny, ktoré treba dodržať. Pozrieme sa aj na odklad daňového priznania.
Kedy má fyzická osoba povinnosť podať daňové priznanie
V časti pre členov klubu si povieme, akú hranicu celkových zdaniteľných príjmov musí dosiahnuť fyzická osoba, aby mala povinnosť podať daňové priznanie. Taktiež vám vysvetlíme, čo sa do celkových zdaniteľných príjmov zahŕňa a čo nie.
Povinnosť podať daňové priznanie za rok 2016 má fyzická osoba, ktorá dosiahla celkové zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 1 901,67 eura.
Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený, ako aj príjem dosiahnutý zo zdrojov v zahraničí, ak ide o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (rezidenta SR).
Do celkových zdaniteľných príjmov nezahŕňajú napríklad príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, príjmy získané darovaním, dedením – uvedené sú v § 9 zákona o dani z príjmov).
Upozornenie Podnikam.sk:
Daňovník je povinný podať daňové priznanie aj vtedy, ak vykazuje daňovú stratu, hoci jeho zdaniteľné príjmy sumu 1 901,67 € nepresiahli. Uvedené sa vzťahuje len na daňovníka, ktorý dosiahol príjmy z podnikania (živnosť, činnosť samostatne hospodáriaceho roľníka, audítor atď.) alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti (finanční sprostredkovatelia, tréneri, športovci, tlmočníci, prekladatelia).
Vysporiadanie daňovej povinnosti na základe druhu dosiahnutých príjmov
Ak daňovník dosiahol len príjmy zo závislej činnosti (§ 5 zákona č. 595/2993 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p.)
Ako si môžu takýto daňovníci vysporiadať príjmy a o aké fyzické osoby konkrétne ide, vám objasníme tu:
Ide o fyzické osoby, ktoré majú príjmy na základe pracovnej zmluvy, dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, môžu si vysporiadať svoju daňovú povinnosť nasledovne:
- prostredníctvom ročného zúčtovania dane (uvedenú možnosť využívajú zamestnanci najčastejšie),
- prostredníctvom daňového priznania typu A, ktoré je povinný podať daňovník v prípade, ak:
- zamestnávateľ daňovníka zanikol bez právneho nástupcu,
- daňovníkovi plynuli príjmy od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane ani zahraničným platiteľom dane,
- daňovníkovi plynuli príjmy zo zdrojov v zahraničí,
- daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu dobrovoľne platených príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, ktorá mu bola vyplatená na základe zákona o starobnom dôchodkovom sporení a o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane,
- daňovníkovi nebolo možné z týchto príjmov zraziť preddavok na daň z dôvodu, že zdaniteľná mzda spočívala len v nepeňažnom plnení, alebo toto nepeňažné plnenie tvorilo väčšiu časť zdaniteľnej mzdy.
- nepožiadal svojho zamestnávateľa do 15. 2. 2017 o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň, alebo
- požiadal svojho zamestnávateľa v stanovenom termíne o vykonanie ročného zúčtovania, ale mu nepredložil všetky požadované doklady.
Ak daňovník dosiahol aj iné príjmy, ako sú príjmy zo závislej činnosti, zdaňuje ich v daňovom priznaní typu B
Ktoré druhy príjmov sem spadajú, si prečítajte tu:
Ide o nasledovné druhy príjmov:
- príjmy zo závislej činnosti (§ 5 zákona o dani z príjmov),
- príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu, z použitia diela a použitia umeleckého výkonu (§ 6 zákona o dani z príjmov),
- príjmy z kapitálového majetku (§ 7 zákona o dani z príjmov – napr. úroky z pôžičiek),
- iné príjmy (§ 8 zákona o dani z príjmov – napr. predaj nehnuteľnosti, ktorá nie je oslobodená od dane).
Lehota na podanie daňového priznania
Základná lehota na podanie daňového priznania za rok 2016 je do 31. marca 2017, v uvedenej lehote má daňovník povinnosť daň aj zaplatiť.
Daňovníci majú možnosť predĺžiť si základnú lehotu na podanie daňového priznania. O koľko, to si prečítajte tu:
Daňovník má možnosť predĺženia základnej lehoty na podanie daňového priznania za r. 2016, a to:
- najviac o tri celé kalendárne mesiace ( s výnimkou daňovníka v konkurze alebo v likvidácii),
- najviac o šesť celých kalendárnych mesiacov, ak súčasťou jeho príjmov sú zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí (s výnimkou daňovníka v konkurze alebo v likvidácii).
Predĺženie lehoty sa realizuje formou oznámenia, ktoré daňovník podá príslušnému správcovi dane do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania. Daňovník v oznámení uvedie novú lehotu, ktorou je koniec kalendárneho mesiaca, v ktorej podá daňové priznanie, a v tejto novej lehote je aj daň splatná.
Spôsob podania daňového priznania
- na podateľni príslušného daňového úradu alebo kontaktného miesta daňového úradu,
- poštou,
- elektronicky.
Zhrnutie k téme nájdete v tejto časti:
Ak sú dosiahnuté príjmy daňovníka za rok 2016 nižšie, ako je suma 1 901,67 eura, nie je povinný podávať daňové priznanie. Daňové priznanie nepodávajú ani zamestnanci, ktorým vykonal ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov ich zamestnávateľ.
V prípade, ak zamestnávateľ zamestnancovi ročné zúčtovanie nevykonal, musí si zamestnanec podať daňové priznanie sám. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorému podľa zákona nevznikla povinnosť podať daňové priznanie, ak ho správca dane vyzve na podanie daňového priznania (§ 15 daňového poriadku – zákon č. 563/2009 Z. z.).