Viac ako dve tretiny slovenských firiem zažilo náhle odchody kľúčových manažérov.
„Náš prieskum ukázal, že aj pri intenzívnom využívaní moderných technológií je ľudský vklad na výsledku nezanedbateľný. V polovici spoločností, ktorých manažéri sa zapojili do nášho prieskumu, tvorí ľudský prínos viac ako 90% výkonu firmy,“ hovorí Peter Križan, zakladateľ služby prenájmu manažérov TOPHEADS.me. Práve z tohto dôvodu je pre každú spoločnosť potrebné dobre manažovať ľudské zdroje a byť schopný pružne reagovať na mimoriadne situácie. Online prieskum firma uskutočnila medzi vyše 200 majiteľmi a topmanažérmi, pričom odpovedali ľudia tak z veľkých korporácií, ako aj z malých a stredných podnikov.
Za náhlym výpadkom kľúčového manažéra pritom nemusí byť len zaujímavejšia ponuka od konkurencie, ale aj osobný postoj či zdravotné komplikácie. Výpadok jedného človeka potom môže mať negatívny vplyv na ekonomiku a vývoj celej firmy. S takýmto názorom súhlasí osem z desiatich oslovených manažérov a až 71 percent riadiacich pracovníkov s tým má aj osobnú skúsenosť.
Povýšenie alebo rozšírenie kompetencií
Na Slovensku však pretrváva snaha riešiť náhle odchody manažérov internými kapacitami. „Len v 12% prípadoch hľadajú firmy riešenie chýbajúcej manažérskej sily mimo vlastnej spoločnosti. Buď novou úlohou poveria člena tímu bez manažérskych skúseností, alebo rozšíria kompetencie manažéra iného tímu. Takéto riešenia však môžu mať vplyv na kvalitu riadenia úloh alebo na oslabenie výkonnosti spoločnosti. Dôvodom, pre ktorý sa spoločnosti spoliehajú na interné sily, je však rýchlosť riešenia. Nábor a zabehnutie nového človeka na trvalý pracovný pomer si vyžaduje veľa času,“ vysvetľuje Peter Križan.
Zdroj: Topheads.me
Výkon až po 6 mesiacoch
Podľa skúseností oslovených manažérov výber nového riadiaceho pracovníka trvá tri mesiace a viac. Približne podobne dlhý čas trvá plnohodnotné zapojenie nového človeka od nástupu do interných procesov. Nie je žiadnou výnimkou, ak tento proces trvá aj dlhšie. Tretina odpovedala, že na výber nového človeka potrebuje polroka a ďalších šesť mesiacov na jeho zabehnutie. Vybrať externého špecialistu na krátkodobé riešenie konkrétnej výzvy možno výrazne rýchlejšie. Časová úspora je aj v druhej fáze. Keďže ho firma neplánuje poverovať všetkými internými procesmi, komplexný adaptačný proces odpadá. Nájomní manažéri sa venujú vyriešeniu konkrétnemu problému.
“Náhle odchody manažérov predstavujú situácie, ktoré sú veľmi vhodné na využitie služieb takzvaných interim manažérov, alebo inak povedané špecialistov na krátkodobé projekty. Ide o preverených, skúsených manažérov, ktorých vo svete firmy bežne využívajú na takéto projekty. Na Slovensku a v Čechách sa povedomie o takejto službe šíri veľmi pomaly. Aj keď tri štvrtiny manažérov pojem interim management poznajú, skúsenosť s ich službami majú len v troch percentách firiem,“ hovorí o výsledku prieskumu a situácii z interim managementom na Slovensku a v Čechách Peter Križan.
Výzvu hľadá až 90 percent manažérov
Nielen české a slovenské firmy často pri hľadaní riešenia problému strácajú nadhľad a končia v začarovanom kruhu svojich interných možností. Pracovný trh s takzvanými nájomnými špecialistami vie ponúknuť rýchlu a efektívnu odpoveď na mnohé takéto situácie. Prieskum preukázal mimoriadne vysokú otvorenosť riadiacich pracovníkov slovenských a českých firiem prijať krátkodobú výzvu venovať sa novým výzvam v inej firme.
Zdroj: Topheads.me
„Až 90 % opýtaných uviedlo, že sú voči takejto ponuke otvorení bez toho, aby dali zamestnávateľovi výpoveď,“ komentuje Peter Križan. Zároveň však upozorňuje na potrebu mať dôveryhodného sprostredkovateľa: „Firmy potrebujú spoľahlivého partnera, ktorý im sprostredkuje toho správneho špecialistu a bude im garantovať, že neotvoria dvere do svojich interných procesov osobe, ktorá takúto situáciu môže zneužiť. Na druhej strane zachová anonymitu aj pre samotných nájomných špecialistov.“