Ak dostanete v apríli výrazne nižšiu výplatu, ste „milionár“
Nemusíte byť ani skutočným milionárom na to, aby ste platili takzvanú milionársku daň. Poradenská spoločnosť Accace, ktorá na Slovensku pôsobí v oblasti outsourcingu účtovníctva, spracovania miezd a daňového poradenstva prináša informácie o milionárskej dani a pridáva aj konkrétne výpočty.
Milionárska daň
Takzvaná milionárska daň sa dotýka najmä zamestnancov, ktorí prekročia zákonom stanovený ročný príjem. Podľa zákona mu odvedie zamestnávateľ daň z hrubého príjmu a potom pri zúčtovaní dane odvedie druhý krát nemalú čiastku dane do štátneho rozpočtu.„Ak zamestnanec dosiahne v priebehu roka základ dane vyšší ako 18 538 EUR, čo predstavuje mesačný hrubý príjem v sume 1 773,22 EUR, kráti sa mu nárok na celkovú výšku ročnej nezdaniteľnej časti základu dane (NZČD). Tomuto kráteniu v praxi hovoríme „milionárska daň“,“ uviedla Monika Kubincová, Špecialista a metodik miezd spoločnosti Accace.Ak si daňovník uplatňoval NČZD mesačne, pri milionárskej dani mu vzniká nedoplatok. Zamestnávateľ mu tento nedoplatok strhne z platu.Pre lepšiu ilustráciu sme pripravili jednoduchú tabuľku, ktorá uvádza, o koľko viac zaplatia daňovníci s vyššími príjmami na dani.
Tabuľka: Prehľad ročnej NČZD vzhľadom k príjmu zamestnanca a výška „milionárskej“ dane
Zdroj: AccacePríklad č. 1:Zamestnanec si uplatňoval NČZD celý rok. Jeho mesačný príjem (hrubá mzda) bol 2 600 EUR. Tento príjem sa nemenil po celý rok. Daňovníkovi tak vznikol pri ročnom zúčtovaní dane nedoplatok 423,05 EUR. Je to z toho dôvodu, že si po celý rok uplatňoval NČZD a po celý rok platil nižšiu daň. Príklad č. 2: Zamestnanec si neuplatňoval NČZD celý rok. Jeho mesačný príjem bol 2 600 EUR. Tento príjem sa nemenil po celý rok. Daňovníkovi vznikol pri ročnom zúčtovaní dane preplatok 253,21 EUR, keďže si celý rok neuplatňoval NČZD a platil celý rok vyššiu daň.
Zamestnanci si môžu podľa zákona vybrať, či si budú uplatňovať NČZD mesačne, alebo až po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Ak má zamestnanec vyšší príjem môže si napríklad vybrať z dvoch možností:
- bude platiť mesačne nižšiu daň a zaplatí nedoplatok po ukončení zdaňovacieho obdobia
- bude platiť vyššiu daň mesačne, prípadný preplatok sa mu vráti po ukončení zdaňovacieho obdobia
„V praxi máme prípady, kedy zamestnanec vie, že bude mať nedoplatok na konci roka, v prípade ak si uplatní NČZD mesačne. Urobí to napriek tomu. Peniaze, o ktoré zaplatí nižšiu daň, si môže sporiť v priebehu celého roka. Po uplynutí zdaňovacieho obdobia síce zaplatí nedoplatok, ale peniaze celý rok úročil,“ uviedla Monika Kubincová.Naopak, iný zamestnanec platí celý rok vyššiu daň, aby potom nemusel platiť nedoplatok. Je to vždy na rozhodnutí zamestnanca.
Zdroj: Accace