Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ak dostanete v apríli výrazne nižšiu výplatu, ste „milionár“

Milionárska daň
Fotobanka Pixmac
20. marca 2012 Tlačiť

Nemusíte byť ani skutočným milionárom na to, aby ste platili  takzvanú milionársku daň. Poradenská spoločnosť Accace, ktorá na Slovensku pôsobí v oblasti outsourcingu účtovníctva, spracovania miezd a daňového poradenstva prináša informácie o milionárskej dani a pridáva aj konkrétne výpočty.

 

Milionárska daň

Takzvaná milionárska daň sa dotýka najmä zamestnancov, ktorí prekročia zákonom stanovený ročný príjem. Podľa zákona mu odvedie zamestnávateľ daň z hrubého príjmu a potom pri zúčtovaní dane odvedie druhý krát nemalú čiastku dane do štátneho rozpočtu.„Ak zamestnanec dosiahne v priebehu roka základ dane vyšší ako 18 538 EUR, čo predstavuje mesačný hrubý príjem v sume 1 773,22 EUR, kráti sa mu nárok na celkovú výšku ročnej nezdaniteľnej časti základu dane (NZČD). Tomuto kráteniu v praxi hovoríme „milionárska daň“,“ uviedla Monika Kubincová, Špecialista a metodik miezd spoločnosti Accace.Ak si daňovník uplatňoval NČZD mesačne, pri milionárskej dani mu vzniká nedoplatok. Zamestnávateľ mu tento nedoplatok strhne z platu.Pre lepšiu ilustráciu sme pripravili jednoduchú tabuľku, ktorá uvádza, o koľko viac zaplatia daňovníci s vyššími príjmami na dani.

Tabuľka: Prehľad ročnej NČZD vzhľadom k príjmu zamestnanca a výška „milionárskej“ dane

 Zdroj: AccacePríklad č. 1:Zamestnanec si uplatňoval NČZD celý rok. Jeho mesačný príjem (hrubá mzda) bol 2 600 EUR. Tento príjem sa nemenil po celý rok. Daňovníkovi tak vznikol pri ročnom zúčtovaní dane nedoplatok 423,05 EUR. Je to z toho dôvodu, že si po celý rok uplatňoval NČZD a po celý rok platil nižšiu daň.  Príklad č. 2:  Zamestnanec si neuplatňoval NČZD celý rok. Jeho mesačný príjem bol 2 600 EUR. Tento príjem sa nemenil po celý rok. Daňovníkovi vznikol pri ročnom zúčtovaní dane preplatok 253,21 EUR, keďže si celý rok neuplatňoval NČZD a platil celý rok vyššiu daň. 

Zamestnanci si môžu podľa zákona vybrať, či si budú uplatňovať NČZD mesačne, alebo až po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Ak má zamestnanec vyšší príjem môže si napríklad vybrať z dvoch možností:

  • bude platiť mesačne nižšiu daň a zaplatí nedoplatok po ukončení zdaňovacieho obdobia
  • bude platiť vyššiu daň mesačne, prípadný preplatok sa mu vráti po ukončení zdaňovacieho obdobia

„V praxi máme prípady, kedy zamestnanec vie, že bude mať nedoplatok na konci roka, v prípade ak si uplatní NČZD mesačne. Urobí to napriek tomu. Peniaze, o ktoré zaplatí nižšiu daň, si môže sporiť v priebehu celého roka. Po uplynutí zdaňovacieho obdobia síce zaplatí nedoplatok, ale peniaze celý rok úročil,“ uviedla Monika Kubincová.Naopak, iný zamestnanec platí celý rok vyššiu daň, aby potom nemusel platiť nedoplatok. Je to vždy na rozhodnutí zamestnanca.

 

Zdroj: Accace 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X