Aká je prognóza v súvislosti s robotickou revolúciou?
Je samozrejmé, že vývoj môže prinášať aj problémy. Prakticky každá priemyselná revolúcia priniesla väčšiu produktivitu a v konečnom dôsledku aj menej pracovných miest. Čosi podobné sa pravdepodobne zopakuje aj pri ďalšej vedecko-technickej revolúcii.
Uvedené vyplýva zo správy Svetového ekonomického fóra (WEF). Až 7,1 milióna pracovných miest by mohlo zmiznúť aj vďaka progresu na poliach umelej inteligencie, robotiky, nanotechnológií, 3D tlače, genetiky a biológie, uvádza sa v správe nazvanej The Future of Jobs.
Strata pracovných miest by však nemusela byť až taká veľká, keďže tie isté priemyselné odvetvia by mohli zároveň nejaké miesta – až 2,1 milióna – vytvoriť.
WEF dospelo k uvedeným záverom po prieskume viazanom na vedúcich pracovníkov spoločnosti v 15 svetovo najväčších ekonomikách vrátane Austrálie, Brazílie, Nemecka, Japonska, Veľkej Británie a Spojených štátov amerických. Spolu tieto mapované krajiny podľa WEF tvoria 65 % svetovej pracovnej sily.
„Je mnoho záhad a tajomstiev okolo toho, ako by mohla vyzerať budúcnosť práce,“ povedala hlavná autorka reportu Saadia Zahidi. Zahidi, ktorá s WEF spolupracuje už desať rokov, sa vyjadrila, že budúcnosť práce je neuveriteľne polarizačná téma. Niektorí veria, že prichádzajúce zmeny poskytnú neobmedzené možnosti, zatiaľ čo iní sa domnievajú, že stroje nahradia väčšinu ľudskej práce.
Podľa Zahidi sú tu nejaké pozitívne príznaky spojené s prácou. Pri oblastiach ako sú vzdelávanie, starostlivosť o seniorov, koučing, tlmočníctvo a pri ďalších na ľudí zameraných službách je veľmi nepravdepodobné, že by v najbližšom čase mohli človeka nahradiť stroje.
Zo začiatku sa dramatická strata pracovných miest dotkne zdravotnej starostlivosti, energetiky a finančného sektora. V tom istom čase zaznamenajú podľa štúdie WEF odvetvia informácií a komunikácie spolu s médiami a zábavou nárast pracovných miest.
„Nie je predpoklad, že by zmeny v oblastiach umelej inteligencie a robotiky dosiahli svoj vrchol skôr ako o 5 rokov odo dneška. To, čo sa nás dotýka teraz, sa týka meniacej sa povahy práce,“ povedala Zahidi. Štúdia v tejto súvislosti odkazuje aj na nové technológie umožňujúce ľuďom pracovať kdekoľvek a kedykoľvek.
Strata práce, ako predpovedá report WEF, sa môže približne rovnako dotknúť mužov ako žien, v percentách to vychádza na 48 % v spojení so ženami a 52 % v spojení s mužmi. Mužská pracovná sila je však stále väčšia, čo značí, že strata vo výške 48 % by mohla omnoho viac zasiahnuť ženy.
Nech už sa na dáta Svetového ekonomického fóra budeme dívať akokoľvek, nech ich už budeme „čítať“ prostredníctvom dôkladnej analýzy rôznych aspektov nateraz odhadovaných dôsledkov nadchádzajúcich zmien, alebo nie, prognóza straty 5 miliónov pracovných miest každopádne neznie práve najlepšie.