Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako hovoriť na pohovore o peniazoch bez toho, aby to vyznelo nevhodne a trápne?

Porada, pracovný pohovor
ThinkstockPhotos
5. februára 2016 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Rozprávať sa na pohovore o peniazoch s niekým, kto rozhoduje o tom, či vás príjmu, alebo nie, môže byť nepríjemné, niekedy aj trápne. Napríklad preto, že v danej situácii akoby ani neexistoval ten správny čas na nadhodenie práve tejto témy.

„Nechcete čakať príliš dlho, ale posledná vec, ktorú chcete urobiť, je začať o tejto veci rozprávať príliš skoro, a tak nahnevať daného personalistu,“ hovorí Lynn Taylorová, koučka a odborníčka v oblasti pracovných záležitostí.

„Perspektívni zamestnávatelia si zväčša ohľadom platových podmienok nechávajú otvorené dvere. Sú si totiž vedomí toho, že ak by okamžite vyhŕkli, že na tejto pozícii sa mzda pohybuje medzi 80 000 a 100 000 dolárov, pod 80 000 by uchádzač o zamestnanie nešiel, ale – presne naopak – mieril by vyššie,“ vysvetľuje Taylorová.

Ako teda správne načasovať otázku ohľadom výšky platu?

„Ak počúvate rady o tom, že by ste s otázkou ohľadom mzdy mali určite počkať na druhý pohovor, alebo že platové podmienky musíte zistiť už počas prvého telefonického rozhovoru, zvážte toto: Nie sú žiadne pravidlá, iba premenné,“ tvrdí expertka.

Tu je niekoľko rád týkajúcich sa toho, kedy a ako nadhodiť tému pláce:

Príďte na to, či sa zamestnávateľ vôbec o vás zaujíma.

Predtým, než vytiahnete otázku peňazí, skúste odhaliť, ako veľmi sa o vás zamestnávateľ vlastne zaujíma. „Venujte pozornosť dĺžke a charakteru prvotného telefonického alebo e-mailového preverovania. Opýtajte sa samého seba: Ako dlho trval prvý telefonát? Vyskytol sa tam smiech? Preukázali v emailovej správe entuziazmus? Toto sú počiatočné indikátory toho, ako agresívny ohľadom informácie o mzde môžete byť,“ odporúča Taylorová. Ak máte pocit, že to akosi škrípe, tému zárobku odložte.

Zvážte úroveň vlastných skúseností.

Ak ste na trhu práce nováčikom, vaše skúsenosti sú pravdepodobne minimálne. Je ťažké začínať o plate, keď nemáte žiadne pracovné skúsenosti. Navyše, ak má o rovnaké miesto záujem niekto, kto má 10-ročnú prax, má nad vami navrch.

Group of young business people sitting in board room during meeting and discussing with paperwork
Fotobanka Pixmac

Uvedomujte si možné riziká skorého nadhodenia tejto témy.

Nie je tajomstvom, že peniaze sú dôležité pre väčšinu ľudí. Nechcete však, aby si personalista myslel, že práve peniaze sú tým, čo vás tam priviedlo, čo je pre vás to najdôležitejšie. Začať rozprávať o plate príliš skoro môže vyslať zlú správu človeku sediacemu oproti vám. Ak vám na konkrétnej práci naozaj záleží, unáhlenie sa nemusí stáť za to.

Počúvajte svoj inštinkt.

Uchádzači o prácu často hrajú na istotu a vyčkávajú, kým prvý krok urobí firma. „Ak vás čakanie ohľadom príležitosti doplniť tento dielik skladačky privádza do šialenstva, potom nasledujte svoj inštinkt a spýtajte sa,“ povedala Taylorová. Je skľučujúce, keď vás nejaká pozícia zaujíma a napokon zistíte, že ponúkaná pláca vám až príliš pripomína tú spred piatich rokov.“

Slovensko si v hodnotení daňového zaťaženia pohoršilo
SITA

Počkajte, kým vás začnú presviedčať.

Nestáva sa to síce často, ale stať sa to predsa môže. Ak k tomu dôjde, ste za vodou.

Choďte do toho jednoducho a s pokojom.

Môžete sa napríklad v istom okamihu spýtať niečo takéto: „Smiem sa spýtať, či o platových podmienkach môžem hovoriť aj s vami?“ … „Ak áno, je na to teraz ten správny čas?“ Takýto postup sa môže javiť ako až príliš priamočiary, ale vyznie o čosi menej trápne ako keby ste na človeka oproti „vybafli“, že chcete vedieť, koľko budete zarábať.

Zamestnávatelia sú nespokojní s absolventmi SOŠ a SOU
Fotobanka Pixmac

Očakávajte neurčitú odpoveď.

Dokonca aj keď ste pocítili, že otázku ste do konverzácie „zapasovali“ dobre, nemusíte dostať priamu odpoveď. Personalista možno iba povie niečo ako „plat je porovnateľný s konkurenciou“. Obrňte sa preto trpezlivosťou.

Pripravte sa na to, že vám môžu odpovedať protiotázkou.

Ak sa opýtate na plat, pripravte sa na to, že sa vás môžu spýtať, koľko očakávate alebo koľko aktuálne zarábate. Odpovede majte poruke, „hm-hm-hmmm“ bude nie práve príjemné pre oboch účastníkov konverzácie.

Fotobanka Pixmac
Fotobanka Pixmac

Majte určený prah.

Musíte vedieť dopredu, pod akú sumu nie ste ochotní ísť. „Šancu, že sa ocitnete v trápnej situácii, znížite tým, že budete presne vedieť, čo chcete a budete sa toho držať,“ tvrdí Taylorová. „Samozrejme, ako prvé si musíte urobiť domácu úlohu, prezrieť si stránky ako Glassdoor, Payscale či sociálne siete, aby ste boli realistickí.“

Buďte pripravení vyjednávať.

Nielenže by ste mali mať v mysli nejaké to minimu. Mali by ste taktiež mať plán, ako sa k nemu dostať. Môžete používať hneď celý rad trikov, ako úspešne vyjednávať. Môžete napríklad hovoriť o minime a maxime, ktoré v danom kontexte považujete za náležité, alebo môžete skúsiť „vystrúhať“ pózu, vďaka ktorej budete pôsobiť ako silný jedinec.

Image of angry employees with dollar bills in hands looking at you with aggression
Fotobanka Pixmac

Nebuďte peniazmi posadnutí.

Áno, peniaze sú dôležité, ale nesužujte sa nimi až príliš. Znovu, začať o nich hovoriť priskoro alebo opakovane znamená vysielať zlú správu. Viac sa sústreďte na to, prečo vás príležitosť uchádzať sa o dané miesto tak nadchýna a menej na to, koľko dostanete zaplatené. Vyhnite sa vetám typu „Ak mi nedáte toľko a toľko peňazí, nevezmem túto prácu“ alebo „Budem vašu ponuku akceptovať iba v prípade, že mi dáte toľko a toľko peňazí“. Môžete si to myslieť, nehovorte to však nahlas.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X