Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako možno konkurovať veľkým obchodným reťazcom?

Ako konkurovať obchodným reťazcom
Fotobanka Pixmac
29. septembra 2011 Tlačiť
Veľké obchodné reťazce, to sú zľavy, akcie, široký sortiment, všetko pod jednou strechou. Náš zákazník si už zvykol na takýto spôsob nakupovania a málokedy zavíta do malého obchodíka. Malí obchodníci len ťažko môžu konkurovať obchodným reťazcom s cenami či širokým sortimentom, ale aj napriek tomu, že prežívajú len z mesiaca na mesiac, sa snažia prispôsobiť konkurencii. Malé obchodíky prežívajú ešte na dedinách, kde nie všetci občania majú prístup do mesta alebo na okraji miest, či v sídliskových blokoch. 

 

Negatíva obchodných reťazcov

Obchodné reťazce využívajú pri svojej sile také praktiky ako je nútenie dodávateľov do neprimeraných podmienok, ktoré sú už vopred stanovené v zmluvách. Obchodné reťazce vytvárajú tlaky na dodávateľa napríklad tým, že mu hrozia, že od neho prestanú odberať tovar, resp. že odber obmedzia. Malého dodávateľa môže takéto správanie existenčne ohroziť. 
 
Obchodné reťazce predávajú niektoré výrobky pod vlastnou značkou a aj týmto spôsobom konkurujú výrobcom. Začínajú sa správať aj ako veľkobchody, to znamená, že likvidujú ďalší článok v obchode a to veľkoobchody. Niektoré obchodné reťazce sa zameriavajú aj na predaj benzínu. Celková ekonomická sila obchodných reťazcov môže viesť k zániku ostatných podnikateľov.
 
Obchodné reťazce sa budujú na okraji miest, čo ohrozuje všetkých obchodníkov, ktorí sa nachádzajú v centrách miest.  Obchodné reťazce sa spájajú a vytvárajú veľké fúzie, ktoré sa potom správajú monopolne a majú obrovskú ekonomickú silu. Vlastníkmi obchodných reťazcov sú zahraniční investori. Zisky teda ostávajú v inej krajine, kde sa tieto peniaze aj spotrebujú. To znamená, že tieto peniaze, ktoré utratíme v hypermarketoch neslúžia na ekonomický rozvoj našej krajiny, ale na rozvoj krajín, z ktorých pochádzajú investori. 
 
Na základe tohto správania zanikajú malé a stredné podniky, narastá nezamestnanosť a celkový región sa ekonomicky oslabuje. To môže nakoniec viesť až k tomu, že ľudia nakoniec nebudú kúpyschopní a obchodné reťazce sa budú musieť presunúť ďalej. 
 
 

Ako môže malý obchodník konkurovať veľkým obchodným reťazcom?

Aj napriek obrovskej sile obchodných reťazcov netreba strácať nádej. Zákazníka môžme prilákať napríklad sortimentom tovarov, ktoré v hypermarketoch nenájde. Môžme využiť iné otváracie hodiny. Na tomto princípe fungujú večierky. Ďalšie nástroje, ktorými môžme konkurovať sú čerstvý tovar. Nie vo všetkých hypermaketoch máme vždy istotu čerstvého tovaru. Preto kroky niektorých zákazníkov vedú do predajní, kde vidia, že tovar je čerstvý. Napríklad niektorí zákazníci si radšej kúpia mäso z malého mäsiarstva ako z hypermketu.
 
Zákazníci si obľúbia predajne, kde je čisté, zaujímavé prostredie, príjemný personál a ktoré majú dobré meno. Takže by sa malí obchodníci mali snažiť o to, aby predajne boli vždy čisté a personál vždy usmievavý a ochotný.
 
Niektorí zákazníci sa orientujú na domáce, kvalitné, čerstvé výrobky. To môže byť tiež nástrojom, ktorým môžme pritiahnuť zákazníkov, aby nakúpili práve u nás. Aj u nás sa už pomaly začína objavovať trend predávať a nakupovať biopotraviny. To je ďalšia cesta pre malého obchodníka. Môžme konkurovať aj rôznymi cenovými nástrojmi ako sú zľavy, akcie, súťaže, uprednostňovanie stálych zákazníkov. Svoje predajne môžu malí obchodníci umiestniť na miesta, kde je ľahké sa dostať zákazníkom, ktorí napríklad nemajú auto, napríklad vytvoriť malú predajničku v obciach alebo na sídliskách medzi obytnými domami, pretože hypermakety sa väčšinou nachádzajú na miestach, kde je dobrá dostupnosť len s automobilom. 
 
Dobrým receptom na konkurovanie je ponúkať niečo špeciálne, čo v hypermakete zákazník nenájde napríklad dovoz potravín domov, čo by mohli využiť najmä dôchodcovia. Malí obchodníci majú možnosť sa zapojiť do niektorej obchodnej aliancie, a tým získajú možnosť vyjednať lepšie obchodné podmienky. 
 
ph

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X