- Podnikam.sk
- Články
- Ochranna podnikania
- Manažment
- Bezpečnostný manažment
- Ako ochrániť topografiu polovodičových výrobkov
Ako ochrániť topografiu polovodičových výrobkov
Topografia polovodičových výrobkov je séria akokoľvek zafixovaných alebo zakódovaných vzájomne súvisiacich zobrazení.
Má znázorňovať trojrozmerné usporiadanie vrstiev, z ktorých sa polovodičový výrobok skladá. Každé zobrazenie pritom znázorňuje vzor alebo časť vzoru povrchu polovodičového výrobku. A to v ktoromkoľvek stupni jeho výroby.
Čo možno chrániť
Zákon o ochrane topografií polovodičových výrobkov umožňuje ochranu topografií, ktoré sú výsledkom tvorivej duševnej činnosti pôvodcu. Nesmú byť ale v odvetví polovodičových výrobkov bežné.
Čo musí obsahovať prihláška topografie
Každý, kto si chce uplatniť právo na ochranu topografie, musí na Úrade priemyselného vlastníctva SR v Banskej Bystrici alebo v pobočke v Bratislave podať písomnú prihlášku. Tá musí obsahovať žiadosť o zápis topografie polovodičového výrobku na predpísanom tlačive.
Prihláška musí obsahovať:
- žiadosť o zápis do registra, s uvedením názvu topografie, mena, priezviska, bydliska a štátnej príslušnosti prihlasovateľa alebo jeho obchodného mena a sídla, ak je prihlasovateľom právnická osoba,
- podklady umožňujúce identifikáciu topografie, prípadne aj samotný polovodičový výrobok obsahujúci topografiu,
- dátum prvého obchodného využitia topografie,
- doklad o nadobudnutí práva na ochranu topografie, tiež meno, priezvisko a adresu pôvodcu, ak prihlasovateľom nie je pôvodca,
- údaje o zástupcovi, prípadne splnomocnenie, ak je prihlasovateľ zastúpený,
- podpis prihlasovateľa, alebo osoby oprávnenej konať v jeho mene.
Časť podkladov je prihlasovateľ oprávnený podľa Obchodného zákonníka označiť ako obchodné tajomstvo.
Postup konania o prihláške topografie
Konanie o prihláške topografie je založené na registračnom princípe. Ak prihláška obsahuje predpísané náležitosti, úrad ju zapíše do registra. Vydá prihlasovateľovi osvedčenie o zápise a zápis oznámi vo vestníku.
Ak prihláška nezodpovedá zákonným ustanoveniam, úrad vyzve prihlasovateľa, aby nedostatky odstránil. Ak tak neurobí v stanovenej lehote, úrad konanie o prihláške zastaví.
Tiež môže na návrh ktorejkoľvek osoby topografiu z registra vymazať. A to vtedy, ak zistí, že neboli splnené všetky zákonom stanovené podmienky. Výmaz má účinky, ako keby topografia nebola do registra vôbec zapísaná.
Aká je ochranná lehota topografie
Ochrana topografie vzniká dňom prvého obchodného využitia topografie, ak bola prihláška podaná na úrade do dvoch rokov od tohto využitia. Alebo dňom podania prihlášky, ak predtým nebola topografia obchodne využitá. Lehota ochrany topografie skončí uplynutím 10 rokov od konca kalendárneho roku, v ktorom ochrana topografie vznikla.
Aké sú práva majiteľa
Majiteľ má výlučné právo topografiu:
- využívať,
- reprodukovať,
- previesť práva z nej na tretiu osobu,
- poskytnúť súhlas alebo zákaz jej reprodukcie,
- vyrábať polovodičový prvok, ktorý topografiu obsahuje,
- obchodne využívať topografiu alebo polovodičový výrobok, ktorý obsahuje chránenú topografiu.
Prihlasovanie do zahraničia
Pred samotným prihlásením topografie polovodičového výrobku do zahraničia je potrebné zistiť, či štát, v ktorom chce prihlasovateľ žiadať o udelenie ochrany, má vôbec možnosť udeliť ochranu na topografiu polovodičového výrobku.
Na začatie konania o prihláške topografie polovodičového výrobku je potrebné požiadať o udelenie ochrany. Ďalej predložiť podklady umožňujúce identifikáciu topografie polovodičového výrobku, prípadne aj samotný polovodičový výrobok obsahujúci predmetnú topografiu. Tiež zaplatiť poplatky a zvoliť si zástupcu, ktorý je oprávnený zastupovať prihlasovateľa v konaní pred týmto patentovým úradom.
Užitočné linky
https://www.indprop.gov.sk/?topografie-polovodicovych-vyrobkov