Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako opraviť základ dane k DPH a odpočítanú daň

Ako opraviť základ dane k DPH a odpočítanú daň
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
24. januára 2014 Zdroj Podnikam.SK, SC Tlačiť

Pri dodaní tovaru a služieb a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu môžu vzniknúť situácie, na základe ktorých môže dôjsť k zmene hodnoty dodávok tovarov alebo služieb. 

Pri oprave základu dane sa použije platná v čase vzniku daňovej povinnosti

Opravu základu dane pri dodaní tovaru alebo služieb a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rieši § 25 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty.
 

Kedy je potrebné opraviť základ dane

 • pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa základ dane opraví:
​ » pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
» pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
» pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.
 
 • ak sa po nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vráti nadobúdateľovi spotrebná daň zaplatená v členskom štáte, z ktorého bol tovar odoslaný alebo prepravený: 
» základ dane sa zníži o sumu vrátenej spotrebnej dane.
 

 

Kedy opraviť údaje v daňovom priznaní

 • rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní:
​ » za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane,
​ » ak je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby, rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.
 
Ak platiteľ dane zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi dane za predpokladu, že sa na takom postupe obidve strany písomne dohodli, základ dane a daň sa nemusia opraviť. V takomto prípade dodávateľ nemusí vystaviť faktúru k pôvodne vystavenej faktúre a obidve zmluvné strany sa iba finančne vyrovnajú.
 
Pri oprave základu dane sa použije sadzba dane, ktorá bola platná v čase vzniku daňovej povinnosti pri zdaniteľnom obchode, na ktorý sa oprava základu dane vzťahuje.
 

 

Oprava odpočítanej dane

− na základe § 53 zákona o DPH
 
 • ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane, 
 • ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zvýšenie základu dane, má platiteľ, ktorý odpočítal daň, právo opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane, 
 • ak daň zaplatená pri dovoze tovaru bola dodatočne vrátená v plnej výške alebo čiastočne podľa colných predpisov, platiteľ je povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom colný orgán vrátil daň, 
 • ak daň zaplatená pri dovoze tovaru bola dodatočne zvýšená podľa colných predpisov, platiteľ môže opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom bola dodatočne zvýšená daň zaplatená colnému orgánu, 
 • ak bola vykonaná oprava sadzby dane, ktorá má za následok zníženie dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň v tom zdaňovacom období, v ktorom bola vykonaná oprava sadzby dane, alebo v prvom nasledujúcom zdaňovacom období, 
 • ak bola vykonaná oprava sadzby dane, ktorá má za následok zvýšenie dane, má platiteľ, ktorý odpočítal daň, právo opraviť odpočítanú daň v tom zdaňovacom období, v ktorom bola vykonaná oprava sadzby dane, alebo v prvom nasledujúcom zdaňovacom období, 
 • opravu sadzby dane a opravu odpočítanej dane nie je povinný vykonať platiteľ pri uplatnení nesprávnej sadzby dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby, ak platiteľ môže pri tomto zdaniteľnom obchode odpočítať daň v plnom rozsahu.
 

 

Príklady

Príklad č. 1:
Spoločnosť A dodáva svoje výrobky spoločnosti B. Obidve spoločnosti sa dohodli na skonte vo výške 3 % z hodnoty dodávky v prípade predčasného uhradenia faktúru zo strany odberateľa. Spoločnosť A dodala spoločnosti B výrobky v hodnote 300 000 € v mesiaci október 2013, o čom vystavila faktúru. Spoločnosť B faktúru uhradila ihneď. Spoločnosť A vystavila v novembri k pôvodnej faktúre dobropis vo výške 9 000 € (3 % z 300 000 €). Daň z pridanej hodnoty z dobropisovanej sumy predstavuje sumu 1 500 €. Spoločnosť B na základe vystavenej faktúry, ktorú obdržala v novembri 2013,  upraví základ dane (§ 53 zákona o DPH). 
 
Riešenie:
Postup zo strany spoločnosti A (dodávateľ)
 • október »   v daňovom priznaní uvedie základ dane 250 000 € (r. 3) a DPH 50 000 € (r. 4).
 • november » v daňovom priznaní uvedie opravu základu dane  -7 500 € (r. 26) a DPH  -1 500 € (r. 27).
 
Postup zo strany spoločnosti B (odberateľ)
 • október » v daňovom priznaní  uvedie sumu DPH vo výške 50 000 € v r. 21 a r. 23 daňového priznania k DPH.
 • november » na základe dobropisu, ktorý obdržala spoločnosť mesiaci marec 2013, opraví pôvodne odpočítanú daň o sumu 1 500 € (r. 28). 
 
Príklad č. 2:
Nemecká spoločnosť A dodala slovenskej spoločnosti B, platiteľovi DPH, tovar v hodnote 5 000 € v mesiaci september 2013. Spoločnosť B dodávku tovaru reklamovala a jej reklamácia bola zo strany dodávateľa uznaná. V októbri vrátila slovenská spoločnosť celú dodávku nemeckej firme a nemecká spoločnosť vystavila dobropis k pôvodnej faktúre. Slovenská firma ako tuzemský nadobúdateľ tovaru z členských štátov EÚ na základe dobropisu opraví v daňovom priznaní k DPH daňový základ a DPH. 
 
Riešenie: 
Pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu vzniká daňová povinnosť nadobúdateľovi tovaru, preto aj v prípade obdržania dokladu o zvýšení alebo znížení ceny dodávky tovaru a služby je povinný uviesť túto skutočnosť v daňovom priznaní k DPH. 
 
Slovenský odberateľ – spoločnosť B:
 • september » do daňového priznania uvedie základ dane 5 000 € (r. 7) a DPH 1 000 € (r. 8).
 • október » opravu základu dane vo výške  -5 000 € uvedie do r. 26  a opravu DPH vo výške  -1 000 € uvedie do r. 27 . Do r. 28 uvedie sumu 1 000 € v plusovej hodnote. 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X