Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako sa mení stavebné sporenie od 1. 1. 2024?

stavebné sporenie
stavebné sporenie Foto: Getty Images
12. júla 2023 Autor Ing. Lenka FalatováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Parlament schválil návrh zatraktívniť od budúceho roka stavebné sporenie zavedením tzv. rodinného stavebného sporenia. V súčasnosti najmä pre mladé manželské páry a mladé rodiny pre vysoké ceny nehnuteľností a úroky na hypotekárnych úveroch klesá dostupnosť bývania. Nedostupnosť vlastného bývania býva pre mladých ľudí často dôvodom odkladať založenie rodiny.

Návrh zákona zavádza definíciu domácnosti, ktorú tvoria manžel a manželka a ich deti. Zvýhodnenie takýchto rodín spočíva v zohľadnení príjmu celej rodiny t. j. všetkých stavebných sporiteľov v takejto rodine, ktorí vyhlásili svoje zmluvy s nárokom na štátnu prémiu. Zároveň sa pri manželoch zdvojnásobuje hranica priemerného mesačného príjmu určeného zákonom pre plnoletého sporiteľa a za každé maloleté dieťa sa zvyšuje o 0,65-násobok priemernej mzdy. Na získanie štátnej prémie pre rodiny bude postačovať nasporiť najmenej 50% sumy potrebnej na „štandardnú štátnu prémiu“, čo zabezpečí získanie prémie aj pre rodiny s nižším príjmom a malými deťmi. Pre rodiny sa takisto zavádza výhoda 50% zľavy z úhrady poplatkov, náhrady nákladov alebo inej odplaty za vedenie účtu stavebného sporenia počas prvého roka od dňa poskytnutia štátnej prémie.

Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2024.

Definícia domácnosti

Zavádza sa definícia domácnosti na účely poskytovania zvýhodnených podmienok pre rodiny. Domácnosť tvoria manžel, manželka a maloleté deti, pričom uvedené skutočnosti sa preukazujú sobášnym listom a rodným listom dieťaťa.

Podmienky stavebného sporenia

Stavebná sporiteľňa je oprávnená požadovať od stavebného sporiteľa, ktorý je členom domácnosti, úhradu poplatkov, náhradu nákladov alebo inú odplatu za vedenie účtu stavebného sporenia počas obdobia 12 kalendárnych mesiacov odo dňa poskytnutia štátnej prémie stavebnou sporiteľňou maximálne vo výške zodpovedajúcej 50 % výške poplatku pre stavebného sporiteľa podľa § 4 písm. a).
V prípade domácnosti sa hranica priemerného mesačného príjmu posudzuje spoločne pre všetkých stavebných sporiteľov, ktorí pri uzatvorení zmluvy o stavebnom sporení písomne vyhlásili, že štátna prémia sa poskytne na túto zmluvu. Hranica priemerného mesačného príjmu sa pri manželoch zdvojnásobuje a za každé maloleté dieťa sa zvyšuje o 0,65-násobok priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, za ktorý sa uplatňuje nárok na štátnu prémiu.
V prípade stavebných sporiteľov, ktorí členmi domácnosti, sa percentuálny podiel zdvojnásobuje, pričom pravidlá zaokrúhľovania a obmedzenia minimálnej a maximálnej výšky podielu sa zachovajú.
Stavebný sporiteľ, ktorý je člen domácnosti, nemôže písomne vyhlásiť, že štátna prémia sa poskytne na inú zmluvu o stavebnom sporení.
Bližšie podmienky uzatvárania zmlúv o stavebnom sporení a zmien na zmluvách o stavebnom sporení, ktoré uzatvoria členovia domácnosti, upravia stavebné sporiteľne vo všeobecných obchodných podmienkach.

Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. januára 2024

Ustanovenia tohto zákona účinné od 1. januára 2024 sa uplatnia na zmluvy o stavebnom sporení uzatvorené po 1. januári 2024.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

rok 2024stavebné sporenie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X