Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako sa stať úspešným majiteľom firmy a investorom

SITA
17. marca 2011 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

Už ste niekedy tvrdo pracovali a pritom na vás zarábal niekto iný? Na začiatku života je väčšina ľudí naprogramovaná, aby sa starala o veci iných ľudí a nechávala ich bohatnúť.

 

Myslite inak ako masa

Začína sa to celkom nevinne radami, medzi ktoré patrí:

  • Choď do školy a dostávaj dobré známky, aby si si mohol nájsť istú, bezpečnú prácu s dobrou výplatou a kvalitnými zamestnaneckými výhodami.
  • Tvrdo pracuj, aby si si mohol kúpiť dom svojich snov. Napokon dom je aktívum a je to tvoja najdôležitejšia investícia.
  • Nakupuj teraz, plať neskôr.

 

 

Z ľudí, ktorí sa slepo nechávajú riadiť týmito radami sa často stávajú:

  • Zamestnanci, na ktorých bohatnú ich šéfovia a majitelia firiem.
  • Dlžníci, na ktorých bohatnú banky a veritelia.
  • Spotrebitelia, na ktorých bohatne mnoho iných firiem.

 

Miesto toho, aby sa starali o seba, celý život tvrdo pracujú a starajú sa o cudzie veci.

 

Chopte sa iniciatívy

Robert T. Kiyosaki na svojich seminároch často vyzýva ľudí, aby si vyplnili vlastnú hospodársku výsledovku. Tie mnohým ľuďom neponúkajú vôbec pekný pohľad, lebo sa nechali zviesť k tomu, aby sa starali o záležitosti všetkých okolo seba, ale o svoje nie.

 

Váš prvý krok

Vyplňte si svoju hospodársku výsledovku. Aké sú vaše príjmy, výdaje, aktíva a pasíva? Aby ste sa dostali, kam chcete, musíte vedieť kde ste teraz. Je to prvý krok k tomu, aby ste sa stali pánmi vlastného života a začali sa viac starať o svoje veci.

 

Druhý krok

Stanovte si dlhodobý finančný cieľ, kde by ste chceli byť o päť rokov, a menší, krátkodobý finančný cieľ, kde by ste chceli byť o dvanásť mesiacov. Stanovte si ciele, ktoré sú realistické a dosiahnuteľné.Príklad:

  • Počas nasledujúcich dvanástich mesiacov:
    • Chcem znížiť dlh o túto čiastku …
    • Chcem zvýšiť tok peňazí zo svojich aktív či pasívneho príjmu (pasívny príjem je príjem, ktorý získate bez toho, aby ste naň museli pracovať) na … mesačne.
  • Moje päťročné finančné ciele sú:
    • Zvýšiť tok peňazí zo svojich aktív na … mesačne.
    • Disponovať v kolónke aktív  týmito investičnými nástrojmi… (napr. nehnuteľnosti, akcie, vlastné podnikanie…).
  • Použite svoje päťročné ciele na zlepšenie svojej hospodárskej výsledovky a bilančnej súvahy po dobu piatich rokov odo dneška.

 

Teraz, keď viete, kde sa dnes finančne nachádzate, a stanovili ste si ciele, potrebujete zvládnuť tok svojich peňazí, aby ste dokázali dosiahnuť stanovené ciele.

 

Zvládnite tok svojich peňazí

Mnohí ľudia si myslia, že keď budú zarábať viac peňazí, vyriešia sa tak ich finančné problémy, no vo väčšine prípadov je to práve naopak. Hlavným dôvodom, prečo má väčšina ľudí finančné ťažkosti, je skutočnosť, že ich nikto nenaučil ako spravovať tok peňazí. Naučili sa písať, čítať, šoférovať, plávať, ale nikdy sa nenaučili, ako nakladať s financiami.

 

Potom, ako sa rozhodnete starať sa o seba, spočíva váš ďalší krok v zvládnutí toku vašich peňazí. Musíte sa naučiť porozumieť pojmom  ako bilančná súvaha, aktíva, pasíva, hospodárska výsledovka. Zároveň si musíte uvedomiť, že každé vaše pasívum alebo dlh znamená niečie aktívum. Pri každom pasíve, ako sú hypotéka, pôžička na auto, úver na štúdium a kreditná karta platí, že ste zamestnancom ľudí, ktorí vám požičiavajú peniaze. Tvrdo pracujete, aby niekto bohatol. Naučte sa preto rozlišovať dobrý dlh a zlý dlh.

 

Dobrý dlh a zlý dlh

Ak si už peniaze musíte požičať, snažte sa vždy, aby ste sa nestali človekom, ktorý dlhy spláca. Čo tým myslíme? Dobrý dlh je taký dlh, ktorý za vás spláca niekto iný a zlý dlh je taký, ktorý splácate vy svojou vlastnou krvou a potom. Ako to docieliť? Napríklad prenájmom nehnuteľností. Kúpite nehnuteľnosť, banka vám dá úver, no ten spláca nájomník.

 

Príjmy a výdavky

Väčšina ľudí sa finančne nikam nedostane, lebo musí každý mesiac platiť účty za telefón, elektrinu, plyn, za jedlo, musia splácať úvery. Väčšina najprv zaplatí cudzím a sebe zaplatia nakoniec, ak im ešte niečo ostane. A preto väčšina ľudí porušuje zlaté pravidlo účtovníctva: „Plaťte najprv sebe.“

 

Odporúčame vám sadnúť si a premyslieť si plán ako zvládať svoje návyky pri míňaní peňazí. Minimalizujte dlhy a pasíva. Skôr ako sa pokúsite zvýšiť si svoje možnosti, žite v ich rámci. Ak potrebujete pomôcť vyhľadajte radu u kvalifikovaného finančného plánovača. Odkladajte si bokom (pokiaľ je to možné) dané percento z každej výplaty alebo z každej platby, ktorú dostanete z iných zdrojov. Ukladajte si ich na sporiaci účet a nikdy ich nevyberajte, kým nebudete schopní ich investovať.

 

Naučte sa poznať rozdiel medzi rizikom a hazardom

Mnoho ľudí hovorí: „Investovanie je hazard.“ Rober T. Kiyosaki nesúhlasí a hovorí: „Hazard je byť nevzdelaný.“ Správne riadenie toku peňazí sa začína pri rozdiele medzi aktívami a pasívami. Smer toku peňazí je všetko. Dom môže byť aktívom i pasívom, podľa toho ako prúdia peniaze. Ak vám peniaze tečú do vrecka, je to aktívum, ak vám peniaze z vrecka vytekajú, je to pasívum.

 

Vinou nedostatku finančnej inteligencie sa mnoho vzdelaných ľudí ocitá v pozícií vysokého finančného rizika. Tretí krok spočíva teda v poznaní rozdielu medzi riskovaním a hazardérstvom.

 

 

Chopte sa iniciatívy

  • Sami definujte slovo hazard:
    • Je podľa vás hazard spoliehať sa na výplatnú pásku?
    • Je podľa vás hazard nutnosť každý mesiac splácať dlhy?
    • Je podľa vás hazard vlastniť aktíva, ktoré vám každý mesiac generujú pozitívny tok peňazí?
    • Je podľa vás hazard učiť sa o finančnom vzdelaní?
    • Je podľa vás hazard tráviť čas učením sa o rôznych typoch investícií?
  • Venujte každý týždeň päť hodín svojho voľného času vykonávaniu nasledovných činností:
    • Čítajte si ekonomické stránky svojich novín.
    • Počúvajte finančné správy.
    • Počúvajte vzdelávacie nahrávky, ktoré sa zaoberajú investovaním a finančným vzdelaním.
    • Čítajte finančné časopisy.
    • Hrajte vzdelávacie hry, napr. hru CASHFLOW.

 

Rozhodnite sa, ktorým typom investora chcete byť

Už ste sa niekedy sami seba pýtali, prečo niektorí investori zarábajú oveľa viac peňazí pri oveľa menšom riziku ako ostatní? Väčšina ľudí má finančné problémy, lebo sa im vyhýba. Jedným z najväčších tajomstiev je, že ak chceš rýchlo zbohatnúť, upadni do veľkých finančných problémov. Z tohto pohľadu by sme mohli investorov rozdeliť do troch skupín:

Typ A: Investor, ktorý vyhľadáva problémy.Typ B: Investor, ktorý vyhľadáva odpovede.Typ C: Investor, ktorý „nič nevie“.

 

Investori typu A

Investori typu A vyhľadávajú problémy. Vyhľadávajú najmä tie problémy, ktoré spôsobili ľudia, čo sa ocitli vo finančných ťažkostiach. Investori, ktorým riešenie problémov ide, očakávajú zo svojich peňazí výnosy od 25% vyššie. Sú to typickí investori, ktorí majú silné finančné základy. Vyznačujú sa zručnosťami nutnými na dosiahnutie úspechu ako majitelia firiem či investori a tieto zručnosti využívajú na riešenie problémov spôsobených ľuďmi, ktorí takéto zručnosti nemajú. Podmienkou je začať od malých problémov, ktoré sa musíte naučiť riešiť. Ponúkame vám niekoľko príkladov:Bill Gates je expert na riešenie problémov spätých s marketingom softwaru. Donald Trump je expert na riešenie problémov spojených s nehnuteľnosťami. Warren Buffet je expert na riešenie problémov v obchode a na akciovom trhu, čo mu umožňuje nakupovať hodnotné akcie a spravovať úspešné portfólio.

Aby ste teda rýchlejšie zbohatli, začnite študovať zručnosti pre majiteľa podniku a investora a usilujte sa riešiť čím ďalej väčšie problémy, pretože vo vnútri veľkých problémov ležia obrovské finančné možnosti. Preto odporúčame, aby ste sa najskôr stali majiteľom firmy a tak investorom. Ak budete majstrom v riešení obchodných problémov, budete mať dostatočný tok príjmov, tak vaše vedomosti z vás urobia oveľa bystrejšieho investora.Robert T. Kiyosaki odporúča tiež vo svojej knihe Cashflow kvadrant, aby ste sa oboznámili s týmito typmi investorov a rozhodli sa byť všetkými troma typmi naraz. Začnite sa vzdelávať, zúčastnite sa investičných seminárov a kurzov, čítajte, počúvajte, raďte sa s ostatnými.

 

Investori typu C

Keď príde na investovanie, väčšina ľudí zaujíma postoj, že nič nevedia. Môžu takýto investori aj napriek tomu dosiahnuť veľké bohatstvo? Odpoveď znie: „Áno.“ Môžu začať pracovať pre vládu, vziať si bohatého partnera alebo vyhrať v lotérií.

 

Investori typu B

Investori typu B často kladú otázky ako:„Kam mi odporučíte, aby som investoval?“„Myslíte si, že by som mal kupovať nehnuteľnosti?“„Aké podielové fondy sú pre mňa dobré?“„Rozprával som sa s bratom a ten mi odporúčal, aby som diverzifikoval.“„Rodičia mi dali niekoľko akcií, mám ich predať?“

Takýto investori by sa mali okamžite porozprávať s niekoľkými finančnými poradcami, jedného si vybrať a začať sa riadiť jeho radami.

 

Nájdite si inštruktora

Chopte sa iniciatívy a vyhľadajte ľudí zo sféry investícií i obchodu, ktorí by vám pohli pomôcť ako inštruktori. Nájdite si vzory a učte sa od nich. Nájdite si aj opačné vzory a učte sa od nich. Pamätajte, že podľa toho, s kým trávite čas, určujete si svoju budúcnosť. Spíšte si okruh ľudí,  s ktorými trávite najviac času. Do ktorého zo štyroch kvadrantov by ste ich zaradili? Sú to zamestnanci, živnostníci, majitelia firiem či investori?

 

Urobte zo sklamania svoju prednosť

Nebojte sa zlyhania. Nebojte sa robiť chyby. Začnite pomaly, detskými krôčikmi. Prehry sú súčasťou výhier. Chybami sa učíte. Investujte malé sumy. Ak nájdete investíciu, do ktorej chcete vložiť peniaze, urobte to s malou sumou. Je úžasné, ako rýchlo sa vám rozvinie inteligencia, keď budete mať v hre nejaké peniaze. Jednoducho: investujte trochu, potom dávajte pozor a učte sa. A čo je najdôležitejšie – chopte sa iniciatívy. Čítanie, sledovanie, počúvanie sú dôležité, no musíte tiež niečo začať robiť. Vstupujte do drobných obchodov s nehnuteľnosťami, ktoré budú generovať pozitívny tok peňazí. Investujte do akcií, hľadajte rady u inštruktorov, u finančných či daňových poradcov.

 

Sila viery

Zrkadlo odráža viac ako iba vizuálny obraz. Zrkadlo často odráža aj naše myslenie. Koľkokrát sme už niekoho videli, ako sa díva do zrkadla a hovorí: „Bože, ja vyzerám hrozne.“ V skutočnosti ide o vyjadrenie jeho vnútorných myšlienok, názorov či pocitov. Ak sa chcete posunúť vpred, musíte pozitívne myslieť, pozitívne hovoriť i konať. Pre niekoho je to celoživotný proces. Verte si a začnite ešte dnes! Zdroj: KIYOSAKI, R.T. – LECHTEROVÁ, S.L.: CASHFLOW kvadrant. Bratislava : Motýľ, 2005, str. 196-250lm

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X