Od 1. 9. 2023 by sa mala uľahčiť situácia tzv. slobodných povolaní pri priznávaní predčasného starobného dôchodku. Existencia oprávnenia vykonávať slobodné povolanie by pre znalcov, advokátov či audítorov už nemala byť dôvodom na nepriznanie predčasného starobného dôchodku. Vyplýva to z návrhu novely zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. O návrhu novely zákona by mal parlament rokovať na marcovej schôdzi.
Cieľom predloženého návrhu zákona sú dve navzájom nesúvisiace zmeny.
Podmienky nároku na materské
Prvou zmenou je zjednoznačnenie súčasnej právnej úpravy, ktorá v súčasnosti spôsobuje svojvoľný výklad tohto zákona Sociálnou poisťovňou v oblasti priznávania nároku na materské. Návrh zákona zakotvuje, že do doby poistenia na účely získania nároku na materské sa započítavajú skončené aj trvajúce povinné nemocenské poistenia. Nebudú tak vznikať výkladové problémy, či sa do doby poistenia na účely získania nároku na materské započítava len ukončené poistenie alebo aj neukončené poistenie.
Súčasná prax Sociálnej poisťovne vedie k situácii, kedy zamestnankyňa, ktorá pracovný pomer ukončí, získa materské vďaka ochrannej lehote, a zamestnankyňa, ktorá ďalej pracuje – a zaplatí viac odvodov – materské nezíska, ak s iným už ukončeným pracovným pomerom nemá získaných 270 dní nemocenského poistenia. Postup Sociálnej poisťovne zároveň neguje úmysel zákonodarcu vyjadrený v § 54, ktorý materské priznáva už po 90 dňoch nemocenského poistenia v novom zamestnaní.
V zákone 461/2003 Z. z. nie je nikde uvedené, že neukončené nemocenské poistenia sa do doby 270 dní nezapočítavajú. Do paragrafu 48 sa preto vkladá veta: Do doby poistenia podľa predchádzajúcej vety sa započítavajú skončené povinné nemocenské poistenia a trvajúce povinné nemocenské poistenia.
Podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok
Druhou zmenou je zavedenie aplikačného pravidla, že osoby v postavení tzv. slobodných povolaní (znalci, advokáti, audítori a ďalší) sa nepovažuje za samostatne zárobkovo činnú osobu. Súčasný právny stav týmto tzv. slobodným povolaniam neposkytuje právo na priznanie predčasného starobného dôchodku v prípadoch, že si oprávnenie na vykonávanie slobodného povolania chcú ponechať.
Sociálna poisťovňa nepriznáva predčasné starobné dôchodky z dôvodu existencie oprávnenia na vykonávanie niektorého slobodného povolania, napríklad znalecká činnosť, činnosť advokátov, činnosť audítorov a ďalších tzv. slobodných povolaní. Sociálna poisťovňa považuje takéto osoby za povinne nemocensky (a dôchodkovo) poistené osoby (§ 14 ods. 1) bez toho, aby skutočne skúmala príjem osoby z daného oprávnenia. Uvedené znamená, že vymedzený okruh osôb je diskriminovaný na základe svojej kvalifikácie (oprávnenia vykonávať slobodné povolanie) a nie je im umožnené poberať predčasný starobný dôchodok. Dokonca existujú absurdné prípady, kedy Sociálna poisťovňa danú skutočnosť zistila dodatočne a pozastavila výplatu riadneho starobného dôchodku do doby vyrovnania údajného „neoprávneného obohatenia“ dôchodcu.Novelou sa navrhuje oprávnenie na slobodné povolanie vyňať z dôvodov na nepriznanie predčasného starobného dôchodku.