Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako sa zmení nárok na materské a na predčasný starobný dôchodok od 1. 9. 2023?

zákon o sociálnom poistení
zákon o sociálnom poistení Foto: Getty Images
7. marca 2023 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Od 1. 9.  2023 by sa mala uľahčiť situácia tzv. slobodných povolaní pri priznávaní predčasného starobného dôchodku. Existencia oprávnenia vykonávať slobodné povolanie by pre znalcov, advokátov či audítorov už nemala byť dôvodom na nepriznanie predčasného starobného dôchodku. Vyplýva to z návrhu novely zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. O návrhu novely zákona by mal parlament rokovať na marcovej schôdzi.

Cieľom predloženého návrhu zákona sú dve navzájom nesúvisiace zmeny.

Podmienky nároku na materské

Prvou zmenou je zjednoznačnenie súčasnej právnej úpravy, ktorá v súčasnosti spôsobuje svojvoľný výklad tohto zákona Sociálnou poisťovňou v oblasti priznávania nároku na materské. Návrh zákona zakotvuje, že do doby poistenia na účely získania nároku na materské sa započítavajú skončené aj trvajúce povinné nemocenské poistenia. Nebudú tak vznikať výkladové problémy, či sa do doby poistenia na účely získania nároku na materské započítava len ukončené poistenie alebo aj neukončené poistenie.
Súčasná prax Sociálnej poisťovne vedie k situácii, kedy zamestnankyňa, ktorá pracovný pomer ukončí, získa materské vďaka ochrannej lehote, a zamestnankyňa, ktorá ďalej pracuje a zaplatí viac odvodov materské nezíska, ak s iným ukončeným pracovným pomerom nemá získaných 270 dní nemocenského poistenia. Postup Sociálnej poisťovne zároveň neguje úmysel zákonodarcu vyjadrený v § 54, ktorý materské priznáva po 90 dňoch nemocenského poistenia v novom zamestnaní.
V zákone 461/2003 Z. z. nie je nikde uvedené, že neukončené nemocenské poistenia sa do doby 270 dní nezapočítavajú. Do paragrafu 48 sa preto vkladá veta: Do doby poistenia podľa predchádzajúcej vety sa započítavajú skončené povinné nemocenské poistenia a trvajúce povinné nemocenské poistenia.

Podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok

Druhou zmenou je zavedenie aplikačného pravidla, že osoby v postavení tzv. slobodných povolaní (znalci, advokáti, audítori a ďalší) sa nepovažuje za samostatne zárobkovo činnú osobu. Súčasný právny stav týmto tzv. slobodným povolaniam neposkytuje právo na priznanie predčasného starobného dôchodku v prípadoch, že si oprávnenie na vykonávanie slobodného povolania chcú ponechať.
Sociálna poisťovňa nepriznáva predčasné starobné dôchodky z dôvodu existencie oprávnenia na vykonávanie niektorého slobodného povolania, napríklad znalecká činnosť, činnosť advokátov, činnosť audítorov a ďalších tzv. slobodných povolaní. Sociálna poisťovňa považuje takéto osoby za povinne nemocensky (a dôchodkovo) poistené osoby 14 ods. 1) bez toho, aby skutočne skúmala príjem osoby z daného oprávnenia. Uvedené znamená, že vymedzený okruh osôb je diskriminovaný na základe svojej kvalifikácie (oprávnenia vykonávať slobodné povolanie) a nie je im umožnené poberať predčasný starobný dôchodok. Dokonca existujú absurdné prípady, kedy Sociálna poisťovňa danú skutočnosť zistila dodatočne a pozastavila výplatu riadneho starobného dôchodku do doby vyrovnania údajného „neoprávneného obohatenia“ dôchodcu.Novelou sa navrhuje oprávnenie na slobodné povolanie vyňať z dôvodov na nepriznanie predčasného starobného dôchodku.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

matersképredčasný dôchodokzákon o sociálnom poistení

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X